Cevizlibağ Reklam Firma Sahibi Aydın İlkkan: “Eminim ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Enseyi karartmayalım ama tedbiri de elden bırakmayalım”

Cevizlibağ Reklam Firma Sahibi Aydın İlkkan:  “Eminim ki hiçbir şey eskisi gibi  olmayacak. Enseyi karartmayalım ama tedbiri de elden bırakmayalım”
9-12 Eylül tarihlerinde Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen Sign İstanbul Fuarı’na katılan Cevizlibağ Reklam fuar boyunca mevcut kutu harf makinelerini ve LED ürünlerini tanıttı. Fuar vesilesiyle görüştüğümüz Cevizlibağ Reklam Firma Sahibi Aydın İlkkan fuarla ilgili değerlendirmelerini dergimizle paylaştı.


Öncelikle fuarla ilgili izlenimlerinizi alabilir miyiz? Bu yıl fuarın katılımcı ve ziyaretçi profilini ve ziyaret yoğunluğunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Katılımcılarda bir fuara susamışlık hissettim. Belki kötüye giden işlerini düzeltmek arzusuydu.


Standlar daha bir özenli hazırlanmıştı. Ülkemizde işler gemilerdeki serbest yüklerin ilk dalgada bir tarafa yatarak gemiyi batırma riski yaratmasına benziyor. Belli bazı üretim konularında yoğunlaşmalar gördüm. Aynı iş kollarında çok sayıda katılımcı vardı. “Aaaaaa” denilecek yenilik yoktu. Ziyaretçi sayısı -doğal olarak- azdı.

Fuar boyunca pandeminin etkisinin sektöre yansımasını nasıl gözlemlediniz? Firmanız için verimli bir fuar geçirdiniz mi?

Katılımcıların çok bir şey bekleyerek katıldığını sanmıyorum. Gelen ziyaretçilerde de pek bir hararet göremedim. Ekonomik kriz insanlarda kımıldayacak hal bırakmamış gibi. En azından ben böyle gördüm.

Beklentiyi yüksek tutmadığınız sürece, elde ettiğiniz en ufak bir kazanımdan mutlu oluyorsunuz. Fuarlar hemen sonuç alınacak organizasyonlar değildir. Önceden süregelen görüşmeleriniz varsa fuarda nokta koyabilirsiniz. Ya da kıvılcım fuarda çakar, ateş sonradan yanar. Göreceğiz.

Standınızda hangi ürünlerinizi sergilediniz? Ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği çözümleriniz neler oldu?

Mevcut makine, malzeme ve üretimlerimizi sergiledik. Salgın nedeniyle dünyadaki gelişmeleri takip edemedik. Bu nedenle de yeni ürün ve hizmet sergileyemedik.

Ziyaretçilerimiz gereksinimleri doğrultusunda hemen hepsine ilgi gösterdiler. Oldum olası işimi -oynar gibi - severek yaptım. Fuarda da bu keyfi yaşadım.

Piyasada yaşanan pandemi kaynaklı ekonomik olumsuzlukların fuara nasıl yansıdığını düşünüyorsunuz?

Yukarıda da söz ettiğim gibi, insanlar bir şeyler yapma arzusunda olmalarına karşın ceplerinin boşluğundan yeltenemiyorlar. Büyüklerimden duyduğum bir diyalog var:
-Tut pehlivan
-Gücüm yetmiyor.

Son olarak eklemek istediğiniz noktalar ve sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Kurtuluş yok tek başına. Sorun sadece sektörümüzün sorunu değil, dünyanın ve özellikle de ülkemizin sorunu. Her şey, her yer düzelirse, ülkemiz; sektörümüz de düzelir. Ama hayalperest olmamak gerek. Eminim ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. -Argo deyişle- enseyi karartmayalım ama tedbiri de elden bırakmayalım.Bu içerik 35 defa okundu.