PRODIGITAL YİRMİDEN FAZLA MAKİNEYLE SIGN İSTANBUL’DAYDI

PRODIGITAL YİRMİDEN FAZLA MAKİNEYLE SIGN İSTANBUL’DAYDI
9-12 Eylül tarihlerinde Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen Sign İstanbul Fuarı’na katılan Prodigital, fuar boyunca geniş yelpazedeki dijital baskı makinelerini sektöre tanıttı. Fuar vesilesiyle görüştüğümüz Reklam Makine Grubu Satış ve Pazarlama Sorumlusu Sadık Akdaş fuarla ilgili değerlendirmelerini dergimizle paylaştı.


Öncelikle fuarla ilgili değerlendirmelerinizi alabilir miyiz? Bu yıl fuarın katılımcı ve ziyaretçi profilini ve ziyaret yoğunluğunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Prodigital olarak dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle uzun dönemli kapanmaların ardından Sign İstanbul 2021 ile birlikte tekrardan müşterilerimizle bir araya geldik. Elliyi aşkın yönetim, satış ve teknik personelimiz ile 350 m2 stand alanımız ve 20’yi aşkın makine çeşidimiz ile Sign İstanbul 2021 fuarının en geniş ve en büyük makine parkuru ile fuarda yerimizi aldık. Dolayısıyla fuarda yoğun bir ziyaretçi ilgisiyle karşılaştık ve fuar süresince de bunun bize olumlu olarak yansıdığını gördük. Bu yıl katılımcı ve ziyaretçi profilini değerlendirecek olursak CoVİD-19 pandemisinin etkisiyle yurt dışı ziyaretçi ve katılımcıları açısından olumsuz olarak yansıdığını gözlemledik. Ama yine de Ortadoğu ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler’den yoğun bir ziyaretçi profili vardı. Yurtiçi katılımcı ve ziyaretçi profilini değerlendirecek olursak Türkiye’nin her bölgesinden yatırım ve yeni teknolojileri araştırmaya gelen yoğun bir ziyaretçi profili gözlemledik.

Fuar boyunca pandeminin etkisinin sektöre yansımasını nasıl gözlemlediniz?

Covid-19 pandemisi küresel olarak önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dolayısıyla sektörümüzde bu süreçten diğer sektörlere nazaran az da olsa etkilenmiştir. Pandeminin etkisinin azalmaya başlamasıyla Sign İstanbul 2021 ile müşterilerimizle yeniden bir araya geldik. Pandemi sürecinde kapanmalardan dolayı yatırımlarını askıya alan müşterilerimizin pandeminin etkisinin azalmasıyla fuarda tekrardan yatırımlarını gündeme aldıklarını gözlemledik ve firmamız açısından da yoğun makine satışı gerçekleştirerek bunun olumlu yansımasını gördük.

Firmanız için verimli bir fuar geçirdiniz mi?

Prodigital olarak pandemi nedeniyle ertelenen fuar organizasyonlarının ardından tekrar Sign İstanbul 2021 fuarı ile birlikte müşterilerimizle bir araya gelmek bizi mutlu etti. Fuar süresince standımızda yoğun bir ziyaretçi ağırladık. Uzun dönemli kapanmaların ardından sektörün fuara ve standımıza ilgisi yoğundu ve bizim açımızda başarılı satışlarla dolu bir fuar geçirdik.

Standınızda hangi ürünlerinizi sergilediniz?

Prodigital olarak Sign İstanbul 2021 fuarının en büyük standına sahiptik ve dört gün boyunca 20’yi aşkın makine ile müşterilerimizi ağırladık. Bu sene fuarda standımızı Solvent/Ecosolvent, UV ve Tekstil olarak üç kategoride dizayn ettik. Tüm sektörlerin baskı ihtiyacına cevap verebilecek yirminin üzerinde makinemizi çalışır vaziyette standımızda müşterilerimizin beğenisine sunduk.

Bu başlığı biraz açacak olursak Solvent/Ecosolvent grupta son yıllarda sektörün en popüler baskı makinesi olan Gongzheng’in geniş formatta en çok tercih edilen, saatte 435m2/s baskı hızına ve 530 cm net baskı genişliğine sahip GZH5306SG dijital baskı makinesi, ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Diğer yandan son yıllarda Türkiye’nin en çok satan baskı modelleri olan GZM3204SG ve GZC3202SG parçalanıp temizlenebilen ve tamir edilebilen 10 pl Fuji Dimatix StarFire baskı kafaları ile donatılmıştır. Düşük boya maliyeti ve yüksek baskı kalitesi imkanı sunan bu makinelerimiz standımızda müşterilerimiz tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Ecosolvent grupta ayrıca, Gongzheng’in Ecosolvent serisi içerisinde yer alan, yeni teknoloji ve orijinal Epson İ3200 baskı kafaları ile donatılmış Thunderjet AC1803S ve AC1601S modellerimize ilgi yoğundu.

UV grupta ise makine çeşitliliğimiz ile ön plandaydık. UV grubumuzu da Flatbed (tabaka), Hibrid ve Roll to roll (rulodan ruloya) olmak üzere üç grupta kategorize ettik ve standımızda müşterilerimizin beğenisine sunduk. Flatbed UV sistemlerde endüstriyel Ricoh G5/G6 baskı kafalarına sahip, 250cm130cm baskı alanı sunan Gongzheng T2513GN Flatbed Led UV baskı makinemizi tanıttık. Ayrıca, promosyon sektörüne yönelik geliştirilen, yeni teknoloji ve orijinal Epson İ3200 U1 baskı kafaları ile ön plana çıkan güçlü üretim makinemiz Gongzheng H0906EI modelimiz yoğun ilgi gördü.


Uv Baskı sistemlerinde Hibrit (hem rulo hem tabaka malzemelere baskı yapabilen) modellerimiz oldukça dikkat çekti. 320 cm baskı genişliğine sahip Gongzheng GZF3208D baskı makinesinin yanı sıra kompakt tasarımı ve 180 cm baskı genişliği ile çok beğenilen Gongzheng GZF1808D Hibrid Led UV baskı makinemiz sektörün hem rulo hem tabaka malzemelere UV baskı ihtiyacına cevap verdiği için ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

Diğer yandan UV baskı sistemlerimizden Roll To Roll (rulodan ruloya) modellerimiz içerisinde, özellikle lightbox, gergi tavan ve duvar kağıdı sektöründe çok beğenilen bir modelimiz olan Gongzheng GZM3200KM Rulodan Ruloya LED UV baskı makinemiz yoğun ilgi gören makinelerimiz arasındaydı. Bunun yanında yine Gongzheng in roll to roll UV serisi Thunderjet AC1802UV makinemiz de 180 cm baskı genişliği ile müşterilerimizin dikkatini çekti.

Son olarak tekstil baskı sitemleri kategorisinde hem direkt baskı hem de süblime transfer baskı olarak çözümlerimiz yer aldı. Bayrak, halı ve tekstil sektörüne sunduğumuz, Fuji Dimatix Starfire endüstriyel baskı kafası ile ön plana çıkan Gongzheng GZS3204 Plus standımızda sergilendi.
Ayrıca süblime transfer sektöründe ses getiren, 190 cm baskı genişliğine sahip, yeni teknoloji ve orijinal Epson İ3200 baskı kafası ile donatılmış, 166 m2/s baskı hızına sahip modelimiz ThunderjetAC1904T dijital süblime transfer baskı makinemiz yoğun ilgi gördü.

Son olarak standımızda Mutoh’un yeni serisi Xpertjet XPJ-1642WR dijital süblime transfer baskı makinesi, Accufine yeni baskı kafası teknolojisi ile dikkat çekti. Prodigital olarak müşterilerimiz ve ziyaretçilerimiz tarafından yoğun ilgiyle karşılaşmamızın en önemli sebebi tüm sektörlerin dijital baskı ihtiyacına cevap verebilecek makine çeşitliliğini standımızda yer vermemizdir.

Ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği çözümleriniz nelerdir ?

Sign İstanbul 2021’de ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği çözümlerimizin başında dijital UV baskı sistemleri geliyordu. Özellikle hem rulo hem de tabaka malzemelere baskı imkanı sunan Gongzheng Hibrit UV modellerimiz yoğun ilgi gördü. Hibrit modellerimiz reklam sektöründen tekstil sektörüne, mobilyadan yapı & dekorasyon sektörlerine değin çok çeşitli alanlara hitap ediyordu.

Hibrit makineler, duvar kağıdı, cam, ahşap, kompozit, pleksi, kanvas, teknik tekstil kumaşlar, branda, folyo, suni deri vb. malzemelere dijital baskı imkanı sunduğu için ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Bunun yanında tekstil sektörüne sunduğumuz direkt kumaşa baskı makinelerimiz ve süblime transfer baskı makinelerimiz yoğun ilgi gördü. Aslında tüm sektörlerin dijital baskı ihtiyaçlarına cevap verebilecek çözümler standımızda yer aldığı için standımıza ve tüm çözümlerimize ilgi yoğundu diyebiliriz.

Piyasada yaşanan pandemi kaynaklı ekonomik olumsuzlukların fuara nasıl yansıdığını düşünüyorsunuz?

Pandeminin ekonomik olumsuzlukları her sektörü ciddi anlamda etkiledi. Olası tekrar kapanmalara karşı tedirginliğin olduğunu gördük. Bunun yanında dolar kurundaki istikrarsızlık ve artan maliyetler ister istemez ürünlerin fiyatlarına yansıdı. Bu durum nedeniyle bazı yatırımcıların yatırım düşüncelerini beklemede tuttuklarını gördük. Ama yine de pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte piyasaların açılmaya başlaması fuarda güzel satışlar getirdi diyebiliriz.


Son olarak eklemek istediğiniz noktalar ve sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Prodigital olarak 30 yılı aşkın bir süredir gelişen teknolojiyi sürekli olarak takip ediyor ve ülkemize getiriyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda katılımcı olarak yer alıyor aynı zamanda da sponsor olarak sektöre katkıda bulunuyoruz. Gongzheng, Mutoh, Dilli, Aristo, Protexjet gibi markaların uzun yıllardır Türkiye distribütörlüğünü yürütüyoruz. Sign İstanbul 2021 de bizim açımızdan gayet başarılı ve yoğun bir fuar olarak geçti. Müşterilerimiz ile bir araya gelmek her zaman bizi memnun etmiştir. Umarız ülkemiz ve dünyamız COVİD-19 pandemisinin etkisinden bira n önce kurtulur ve tekrardan kapanmaların olmayacağı bu tür organizasyonlarda tüm sektör olarak bir araya geliriz.Bu içerik 45 defa okundu.