AÇIKHAVA REKLAMCILIĞI ÜRÜNLERİ NELERDİR?

AÇIKHAVA REKLAMCILIĞI ÜRÜNLERİ NELERDİR?
Açıkhava reklam ürünleri denince akla çok sayıda reklam uygulamaları geliyor. Her birinin kullanım amacı, işlevi, ilettiği mesaj ve hedef kitlesi farklı olan bu reklamlar, reklamverenlere çok sayıda opsiyon sunuyor.


Açıkhava reklam ürünleri denince akla çok sayıda reklam uygulamaları geliyor. Her birinin kullanım amacı, işlevi, ilettiği mesaj ve hedef kitlesi farklı olan bu reklamlar, reklamverenlere çok sayıda opsiyon sunuyor. Açıkhava Reklamcıları Derneği (ARED) tarafından hazırlanan bu rehberde de tüm Açıkhava reklam ürünlerine dair bir fikir edinmek mümkün.

ÜÇ BOYUTLU REKLAMLAR: Gerçek bir cisim ya da şeklin kopyalanması ile oluşturulmuş ve bir reklam gereci olarak kullanılan üç boyutlu bir röproduksiyon anlamına gelir. Röproduksiyon, ölçek olarak büyütülmüş, minyatürize edilmiş veya aynı boyutta olabilir, bir binaya takılmış veya binanın bir parçası olarak inşa edilmiş olabilir. Röproduksiyon, kendi başına durabilir veya pilonlar gibi kendi başına durabilen panoların bir parçasını oluşturabilir.

A TABELALAR: Eşit ölçülere sahip iki panonun, aralarından iç açı 90 dereceyi aşmayacak şekilde “A” formatında birleştirilmesiyle oluşan çift taraflı tabelalardır.

AKARYAKIT İSTASYONLARI: Motorlu araçlar için benzin ve türevlerinin satışının yapıldığı, tanıtım ve reklam uygulamalarında totem, kanopi reklam panoları, yönlendirme panoları vb. reklam elemanlarının birarada kullanıldığı işletmelerdir.

ATM KABİNİ REKLAM UYGULAMALARI: Bankaların otomatik para çekme makinalarının yer aldığı kabinlere yönelik reklam ve tanıtım uygulamalarıdır.

BANNER: Hafif kumaş veya benzeri vinil branda malzemeden yapılmış; direk, bina ya da sabit çerçevelere uçlarından geçici olarak monte edilmiş reklam elemanlarıdır.

BAYRAK / FLAMA: Resmi kurumların, işletmelerin, eğitim kuruluşlarının, sivil toplum örgütleri veya hizmet kurumlarının resmi / kurumsal tasarımlarını taşıyan öğelerdir.

BEZ / PVC AFİŞ: Çeşitli baskı ve boyama teknikleri kullanılarak tasarlanan, hafif ve geçici kullanıma uygun tanıtım ve reklam elemanlarıdır.

BILLBOARD / BIGBOARD / MEGABOARD: Bilboardlar reklam alanı 4,5 m2’den büyük olan ve üçüncü şahısların reklam ihtiyaçlarında kullanılmak üzere belirli bölgelerde konumlandırılan reklam / tanıtım üniteleridir. Reklam alanları daha da büyük olanları bigboard veya megaboard olarak adlandırılırlar.

BİNA GİYDİRME UYGULAMALARI: Bina sağır duvarları, cephe kaplamaları, cam yüzeyleri ve vitrinlerine yapılan reklam ve tanıtım uygulamalarıdır.

BUNTING SIGN: Genellikle açılış ve kutlamalar sebebi ile bayrak, flama vb dekoratif reklam ürünlerinin bir arada çok miktarda kullanılması ile oluşturulan reklam elemanlarıdır.

CAM GRAFİKLERİ: Pencerelerin iç ya da dış yüzeylerine sabitlenmiş cam grafikleri ya da direkt cam yüzeylerin boyanması ile oluşturulmuş, binanın dışından görülebilen reklam tabelalarıdır.

ÇATI REKLAMLARI: Bina ve benzeri yapıların çatılarına ya da bina cephesinin üst kısımlarına monte edilen ve bulunduğu binanın mimari yapısına uygun şekilde tasarlanmış reklam / tanıtım panolarıdır.

ÇATI ÜSTÜ REKLAM PANOLARI: Bina ve benzeri yapıların mimari yapısından bağımsız olacak şekilde, bina çatı ya da üst korkuluk duvarı seviyesinden daha yukarıya monte edilen reklam / tanıtım panolarıdır.

ÇİFT TARAFLI PANOLAR: Her iki yüzü de kullanılabilen çift taraflı reklam / tanıtım panolarıdır.

ÇOK YÜZLÜ PANOLAR: Üç veya daha fazla cephesi bulunan reklam / tanıtım panolarıdır.

DUVAR / ALIN REKLAMLARI: Bina veya benzer yapıların dış cephelerinde yer alan herhangi bir duvarına, bina cephesine paralel ya da dik (çıkıntılı) olacak şekilde takılmış reklam / tanıtım panolarıdır.

GÖLGE, TENTE: Üzerinde cadde ya da sokaktan geçerken okunmak üzere tasarlanmış bir tanıtım ya da reklam mesajının yer aldığı, binaların kapı ve / veya pencerelerinden çıkıntı yapacak şekilde dikilmiş ya da sabitlenmiş kanvas, kumaş vb malzemelerden yapılan ve tente olarak ta adlandırılan ünitelerdir.

HAREKETLİ VE YANIP SÖNEBİLEN REKLAMLAR: Hareket edebilen, hareketli parçalar içeren, mesajını değiştirebilen, yanıp sönebilen bir mesajı ya da yanıp sönebilen hareketli bir çerçevesi olan reklamlardır.

IŞIKLI PANOLAR / LEVHALAR / TABELALAR: Işıksız üretildiği halde yakınına monte edilen projektör vb harici ışık kaynakları kullanılarak dışarıdan aydınlatma sağlanan ya da ürün içinde yer alan floresan, neon, LED vb. aydınlatma elemanları ile dahili aydınlatma sağlanan reklam panolarıdır.

İSİM – UNVAN PANOLARI: Yapılarda bulunan kişi ve kuruluşların tanıtımı ve duyurusu için kullanılan ve yapıların ön cephelerinde yer alan ilan ve reklam levhalarıdır.

KABİNLİ REKLAM PANOLARI: Reklamın sergilenmesi için bir duvara sabitlenmiş ve saydam yüzeyli, kilitlenebilir teşhir üniteleridir.

KANOPİ ALIN REKLAMLARI: Belirli bir bölümünden binaya birleştirilmiş ya da binadan bağımsız inşa edilmiş kanopilerin cepheden görünen yüzeylerine takılmış reklam / tanıtım panolarıdır.

KIOSK: Üzerinde dokunmatik ekran ve / veya bilgisayar konsolu yer alan, isteğe göre tasarlanabilen taşıyıcı gövdesi çeşitli baskı ve folyo uygulama teknikleri kullanılarak benzin istasyonu, süpermarket vb kamuya açık alanlarda reklam ve tanıtım aracı olarak kullanılabilen ürünlerdir.

KÖPÜK REKLAMLAR: Strofor malzemenin şekillendirilmesi ve boyanması yöntemiyle oluşturulan dekoratif reklam ve tanıtım elemanlarıdır.

KULE REKLAMLARI: Açık kulelere sabitlenmiş ya da kulelerde reklam konulması için özel olarak tasarlanmış bölümlere yerleştirilmiş reklam / tanıtım panolarıdır.

KUTU HARFLER: Ayrı ayrı monte edilebilen harf veya sayılardan oluşan reklam / tanıtım üniteleridir.

LED EKRANLI REKLAMLAR: Dekoratif ışık yayan diot kullanılarak yapılan reklam ve tanıtım uygulamalarıdır.

MESLEK VE / VEYA İSİM LEVHASI / TABELASI: Bir binada faaliyet gösteren doktor, avukat vb serbest meslek bürolarını ve benzer işletmeleri belirten levhalardır.

NEON REKLAMLAR: Dekoratif neon ışıkları kullanılarak yapılan reklam ve tanıtım uygulamalarıdır.

OTOBÜS DURAĞI REKLAMLARI: Durakta bulunan paneller üzerinde teşhir edilen ve muhtelif baskı teknikleri kullanılarak oluşturulan reklam ve tanıtım uygulamalarıdır.

PENCERE REKLAMLARI: Pencerelerin iç ya da dış yüzeylerine sabitlenmiş ya da direkt cam yüzeylerin boyanması ile oluşturulmuş, binanın dışından görülebilen reklam tabelalarıdır.

PİLON / TOTEM / HIGHRISE: Bir veya daha fazla destekleyici ayak ya da direkle binadan bağımsız -genelde yakınında- bir alanda yere sabitlenmiş, yüksek reklam / tanıtım panolarıdır.

POSTER PANEL: Standart ebatlarda posterlerin üzerinde sergilendiği teşhir üniteleridir.

RAKET / CLP: Billboardlardan daha küçük reklam alanlarına sahip, üçüncü şahısların reklam ve tanıtım alanları için çoğunlukla kaldırım vb yerler üzerinde oluşturulmuş kısa ayaklı reklam ve tanıtım üniteleridir.

SAĞIR DUVAR CEPHE REKLAMLARI: Yapıların sağır duvarlarına konstrüksiyon kullanılmadan doğrudan uygulanan ve vinil ve boya ile gerçekleştirilen ilan ve reklamlardır.

SANDWICH BOARD SIGN: İşletme, ürün, promosyon, servis ya da diğer ticari ve toplumsal faaliyetlerin reklamının yapılması veya tanıtılması için geçitlerde veya diğer kamuya açık alanlarda sergilenen portatif, kendi başına durabilen tabelalardır.

STAND / DISPLAY / P.O.P: Ürün sunumu / teşhiri / sergilenmesi için tasarlanan reklam ve tanıtım ürünleridir.

ŞEHİR MOBİLYALARI REKLAMLARI: Şehirlerdeki halka açık yerlerde kullanılan bank vb sabit şehir mobilyalarının üzerine uygulanan reklam ve tanıtımlardır.

TAŞIT GİYDİRME UYGULAMALARI: Binek ve ticari oto, kamyon, otobüs, uçak, zeplin, balon vb araçlar üzerine yapılan dış cepheden bakıldığında imaj/baskı görülürken iç cepheden dışarıya bakıldığında hiçbir görüntü kaybı meydana getirmeyen muhtelif baskı ve folyo uygulama teknikleri kullanılarak yapılan reklam uygulamalarıdır.

V TABELALAR: Eşit ölçülere sahip iki panonun, aralarındaki iç açı 90 dereceyi aşmayacak şekilde “V” formunda birleştirilmesiyle oluşan çift taraflı tabelalardır.

VİNİL REKLAMLAR: Sağır bina cepheleri ile metruk ve inşaat halindeki binaların üzerine uygulanan perdelerdir.

YER GRAFİKLERİ: Kamuya açık alanlarda (bina girişleri, süpermarketler, alışveriş merkezleri vb) özel malzemeler kullanılarak zemine uygulanan reklam ve tanıtım uygulamalarıdır.

YERE MONTE REKLAM PANOLARI: Bir ya da daha fazla ayak, direk vb ile yere (zemine) sabitlenmiş, bina ve benzer yapılardan destek almayan bağımsız reklam / tanıtım panolarıdır.

YÖNLENDİRME PANOSU / LEVHASI / TABELASI: Araçlara ya da yayalara yol gösteren ve yönlendiren tabelalardır.

ZEPLİN VE BALON REKLAMLARI: Zeplin ve balon üzerine yapılan reklam ve tanıtım uygulamalarıdır.

Kaynak: ARED – Açıkhava Reklamcıları DerneğiBu içerik 13173 defa okundu.