DÜNYA POLİÜRETAN VE AVRASYA KOMPOZİT SEKTÖRÜ İSTANBUL’DA BULUŞTU

DÜNYA POLİÜRETAN VE  AVRASYA KOMPOZİT SEKTÖRÜ  İSTANBUL’DA BULUŞTU
Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmak için başlattığı “milli teknoloji hamlesi”nde kritik öneme sahip sektörlerden poliüretanın dünyadaki ikinci en büyük sanayi fuarı PUTECH EURASIA ve Avrasya bölgesinin en büyük kompozit buluşması EURASIAN COMPOSITES SHOW fuarlarına İstanbul ev sahipliği yaptı.


69 ülkeden gelen ziyaretçi ve alım heyetleriyle tam bir teknoloji şovuna dönüşen fuarların ikinci gününde poliüretan sektör liderlerinin paneli damga vurdu. Sektör liderlerinin ortak düşüncesi, daha katma değerli üretim için devletten standartlarının belirlenmesini beklediklerini açıkladı. Türkiye’de her yıl ortalama %10 büyüyen ve toplanda 3 milyar doları aşan hacmiyle poliüretan ve kompozit sektörleri, dünyanın en büyük ikinci poliüretan sanayi fuarı Putech Eurasia 2019 (6. Uluslararası Poliüretan Sanayi Fuarı) ve kompozit sanayiinin Avrasya’daki profesyonel buluşma noktası Eurasian Composites Show 2019 (4. Uluslararası Kompozit Hammaddeleri, Yarı Mamülleri, Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı) başarıyla tamamladı. 21 ülkeden 203 katılımcının katıldığı fuarlar, 69 farklı ülkeden 6 bine yakın ziyaretçi ve alım heyeti ziyaret etti.

Poliüretanın dünyadaki en büyük ikinci sanayi fuarı PUTECH EURASIA 2019’a 21 farklı ülkeden 85’i yabancı 144 katılımcı katıldı. 69 ülkeden 932’si yabancı 5017 profesyonel fuarı ziyaret etti. Eş zamanlı yapılan kompozit sektörünün bölgesel en büyük buluşması olan EURASIAN COMPOSITES SHOW 2019’a 11 farklı ülkeden 26’sı yabancı 55 katılımcı firma katıldı. 69 ülkeden 786’sı yabancı yaklaşık 3 bin profesyonel bu tarihi teknoloji şovuna tanıklık etti. Fuarlara en çok sırasıyla İran, Almanya, Rusya, Özbekistan, Irak, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Filistin ve Ukrayna’dan profesyonellerin katılımı dikkat çekti. Poliüretanın lider isimlerinin buluştuğu sektör panelinde, 2023 hedeflerine ulaşmak için sektörün standartlarının belirlenmesi konusunda görüş birliğine vardılar.

HAYATIN HER ALANINDA POLİÜRETAN SEKTÖRÜ

Yatak ve mobilya, yapı ve inşaat, elektronik, havacılık, savunma, otomotiv ve ulaşım, ayakkabı, ambalaj, tekstil, beyaz eşya, iklimlendirme, medikal gibi birçok sektörde, poliüretanın kullanımı her geçen gün artıyor. En çok bilinen yalıtım özelliğinin yanı sıra, şekillendirilebilir ve hafif olması nedeniyle, pek çok alanda maliyetleri düşürüyor. Bununla birlikte, ek işlemle yapılabilen yanmazlık özelliğiyle benzersiz fırsatlar sunuyor. Enerji verimliliğinin artması nedeniyle poliüretan sektörüne nihai kullanım sektörlerinden gelen talep, her geçen gün artıyor. Poliüretan endüstrisi de farklı ve yenilikçi kullanımlar için yoğun ARGE çalışmalarını sürdürüyor.

İSTİKRARLI BÜYÜME İLE GELECEĞİN SEKTÖRÜ: KOMPOZİT

Karbon fiber uygulamaları, CTP boru uygulamaları, otomotiv ve ulaşım, yenilenebilir enerji, denizcilik, yapı-inşaat ve mühendislik plastikleri gibi pek çok sektörün büyümesinde öncü görevi gören kompozit sektörünün gelecek 5 yılda, dünya ölçeğinde hacimsel olarak %4’lük bir büyüme ile 10 milyon tonluk bir hacme ulaşması öngörülmektedir. Türkiye’de ise sektörün 2019 yılında %5 civarında bir büyüme göstermesi beklenmektedir. Avrupa’nın 6’ncı büyük üreticisi olan Türkiye Kompozit Sektörü, dünya ve Avrupa’nın üzerinde bir büyüme gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de her yıl ortalama %8 ila %12 arası bir büyüme kaydeden sektörün bu yılı %5 büyümeyle kapatacağı bekleniyor.Bu içerik 14032 defa okundu.