AÇIKHAVA REKLAMCILIĞI SON 12 YILDAKİ EN YÜKSEK BÜYÜME ORANINA ULAŞTI

AÇIKHAVA REKLAMCILIĞI  SON 12 YILDAKİ EN YÜKSEK BÜYÜME ORANINA ULAŞTI
Amerika Açık Hava Reklamcılığı Birliği’nin (OAAA) belirttiğine göre, açık hava reklamları geliri 2019 yılının ikinci çeyreğinde, 2018’in aynı dönemine göre %7,7 oranında artarak yaklaşık olarak 2,7 milyar dolara ulaştı. Bu oran, sektörün 2007 yılından bu yana elde ettiği çeyrek bazındaki en yüksek büyüme oranı.


İnternet ekosisteminin sürekli olarak gelişmesine paralel olarak dijital reklamcılığa yapılan yatırım ve dijital reklam gelirleri hızla artsa da görünüşe bakılırsa reklam verenler açık hava reklamlarını da gözardı etmiyor. Adweek’in paylaştığı habere göre, Amerika Açık Hava Reklamcılığı Birliği (OAAA), son raporunda, açık hava reklamcılığı endüstrisinin on yıldan uzun bir süredir görülmeyen bir büyüme yaşadığını ifade etti. Organizasyonun belirttiğine göre, açık hava reklamları geliri 2019 yılının ikinci çeyreğinde, 2018’in aynı dönemine göre %7,7 oranında artarak yaklaşık olarak 2,7 milyar dolara ulaştı. Bu oran, sektörün 2007 yılından bu yana elde ettiği çeyrek bazındaki en yüksek büyüme oranı. Bununla birlikte 2018 yılının aynı dönemine göre, 2019 yılının ilk yarısındaki gelir artışı ise %7 oranındaydı. Amerika Açık Hava Reklamcılığı Birliği’nde pazarlamadan sorumlu genel müdür (CMO) olarak görev yapan Stephen Freitas ise açık hava reklamcılığı sektörünün mevcut durumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:“Açık hava reklamcılığının kitle erişimi sağlama ve kitleyi koruma yeteneği, önemli bir rekabet gücüdür. Nielsen, ABD’li gezginlerin %66’sının, bir açık hava reklamına maruz kaldıktan sonra, akıllı telefonlarında bir aksiyon aldıklarını keşfetti. Gerçek dünyada bir bağlantı meydana getiren açık hava reklamcılığının markalar için değeri, her zamankinden daha güçlü.”

“Büyüme yaşayan tek geleneksel kanal”

Bunların yanı sıra diğer verileri de Amerika Açık Hava Reklamcılığı Birliği’nin bu bulgularını desteklemektedir. Manga Intelligence isimli pazar araştırması ve danışmanlığı şirketi tarafından yayımlanan bir raporda, açık hava reklamcılığının “büyüme yaşayan tek geleneksel kanal” olduğu tespit edildi.

• Dijital açık hava reklamcılığı, ikinci çeyrekte toplam açık hava reklamcılığı gelirinin %31’ini temsil ederek tüm formatlar karşısında en yüksek artışı kaydetti.

• En büyük 100 reklam verenin yaklaşık olarak %70’i, geçen yılın aynı dönemine göre ikinci çeyrekte harcamalarını artırırken %25’inden fazlası ise açık hava reklamcılığı yatırımlarını iki katına çıkardı.

• Nielsen’in paylaştığı bulguya göre, ABD’li gezginlerin %66’sı, bir açık hava reklamına maruz kaldıktan sonra, akıllı telefonlarında bir aksiyon alıyor. Kaynak: Pazarlamasyon.comBu içerik 341 defa okundu.