FEZA DIGITAL İLK KEZ SIGN İSTANBUL FUARI’NDAYDI

FEZA DIGITAL İLK KEZ  SIGN İSTANBUL FUARI’NDAYDI
19-22 Eylül tarihlerinde düzenlenen Sign İstanbul Fuarı’nda bu yıl ilk kez yerini alan Feza Digital, su bazlı pigment, su bazlı dye, lateks, eko-solvent, solvent, indigo, UV ve matbaada fazlaca tercih edilen ofset & toner inkjet türlerine uygun ürünlerini sergiledi. Biz de firmanın Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü Begüm Çehreli ile fuarda bir araya gelerek fuarla ilgili değerlendirmelerini aldık.


Öncelikle fuara dair genel değerlendirmenizi alabilir miyiz? Bulunduğumuz piyasa koşulları çerçevesinde fuarı nasıl buldunuz?

Piyasa, işleyiş ve dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle ters yüz olmuş durumda. Dış etkenlere rağmen, fuar firmamız için oldukça verimli ve etkili geçti. Özellikle, sektörde Feza Ciltbezi olarak tanınan firmamızın, Feza Digital markası ile ilk fuar katılımı olması ayrı bir önem taşıyor. Bir kolda kaplama malzemeleri, diğer kolda dijital ürünlerimiz su bazlıdan eko–solvente, latexten indigoya birbirinden farklı inkjet çeşitleri uygunluğu ile tek bir çatı altında birleşiyor. Dolayısıyla markamız, kullanıcılarımıza ulaşılabilirlik ve kalite konusunda güven veriyor.

Bu yıl fuarı ziyaretçi ve katılımcı profili, organizasyon ve katılım açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Ziyaretçi sayısı beklentilerinizi karşıladı mı?

Geçmiş Sign İstanbul fuarındaki ziyaretçi deyimimize dayanarak, fuar katılımında geçen senelere oranla azalma var fakat yine de daha sade olması ziyaretçilerin de hedef materyallere daha iyi odaklanması anlamına geliyor. Ziyaretçi oranı tatmin ediciydi, fakat sayıdan çok verimli iş dönüşleri bu sonucu belirliyor. Önemli bir diğer nokta da Sign İstanbul fuarının genel olarak yerli piyasaya hakim olmasıdır. Ancak organizasyonun özellikle Türkiye genelinde sektörel olarak değerli olmasının yanı sıra, yurtdışından ziyaretçi oranının tatmin edici olmadığını söyleyebilirim.

Fuar firmanız adına nasıl geçti?

Firmamız dijital segmentte çıkışını Sign İstanbul fuarı ile yaptı. Fuar, kendimizi tanıtmak ve kullanıcılarımız ile fuar süresince yüz yüze görüşmeler sağlayabilmek adına bizim için önemli bir adım oldu. Özellikle matbaa sektöründe konumlanan müşterilerimizin, dijital portföylerini oluşturmak açısından çok memnun kaldığını söyleyebiliriz. Feza Digital olarak fuarda ürün portföyümüzde bulunan; dijital baskı kanvası, dijital vinil duvar kağıdı ve dijital vinil & tekstil kaplama malzemelerinden oluşan ürünlerimizi; su bazlı pigment, su bazlı dye, lateks, eko-solvent, solvent, indigo, UV ve matbaada fazlaca tercih edilen ofset & toner inkjet türlerine uygun ürünlerimizi tanıttık.

Fuarda sergilediğiniz ürün grupları hakkında bilgi alabilir miyiz? Fuarda ilk kez lanse ettiğiniz yenilikler oldu mu? Bu ürün ve/veya yeniliklere sektörün ilgisi nasıldı?

Fuarda lanse ettiğimiz ürün grupları latex ve eko-solvent baskıya uygun olan dijital duvar kağıdı, çizilmez eko-solvent ve indigo dijital canvas ürünleri oldu. Bilindiği üzere indigo baskıya uygun olan kanvası sektörde üreten yok. Indigo demek uygun maliyet ile seri üretim kanvas ve tabaka üretimi demektir.

Fuardan edindiğiniz izlenimler ve geri dönüşler ışığında, önümüzdeki süreçte alacağınız aksiyonlar var mı? Bu anlamda yeni adımlar atacak mısınız?

Üreten ve yenilikleri takip eden bir firma olarak dönem ihtiyacına göre şekillenen müşteri istek ve talepleri doğrultusunda Ar-Ge çalışmamız bulunmaktadır. Her zaman da araştırma içindeyiz. Ek olarak, 2020 yılı Haziran ayında Düsseldorf, Almanya’da gerçekleşecek olan Drupa fuarında kaplama ve dijital ürünlerimizi sergileyeceğiz. Avrupa’da gerçekleştirilen FESPA fuarı da planlarımız dahilinde.

Son olarak okuyucularımıza ve sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Bahsettiğimiz gibi dijital bir çağda yaşıyoruz ve günümüz ihtiyaçlarını her zaman için göz önünde bulundurmamız gerekiyor. 1957’den bugüne matbaada Feza Ciltbezi olarak devam eden serüven, Feza Dijital ile büyüyor ve gelişiyor. Feza Dijital’in arkasında büyük ve güçlü bir Ar-Ge var; bizi diğer üreticilerden ayrıştıran da bu nokta. Öyle bir dünyaya geldik ki, kırtasiye ile dijital aynı kolda ilerliyor. Diğerlerinden ayrıldığımız nokta üretim ağımız ve çeşitliliğimiz; kaplama malzemelerimiz bir kolda, dijital ürünlerimiz diğer kolda devam ediyor. Su bazlıdan eko–solvente, latexten indigoya birbirinden farklı inkjet çeşitlerine uygun birbirinden farklı ürünlerle sadece tek bir çatı altında üretim yapıyoruz. Üretici olarak kullanıcıların Feza’da aradıklarını bulmalarını sağlamak en önemli kriterlerimizden biri.Bu içerik 14189 defa okundu.