BAŞARI STRATEJİSİNDE TEKNİK HİZMETLERİN ROLÜ

BAŞARI STRATEJİSİNDE  TEKNİK HİZMETLERİN ROLÜ
Bu yılın ilk yarısında, dövizdeki dalgalanmalar, nakit sıkıntısı, yüksek faiz oranları, yerel seçimler, dünyadaki gelişmeler gibi birçok nedenden dolayı ekonomide ciddi daralmalar yaşansa da, yılın ikinci yarısından itibaren ve özellikle son çeyrekte piyasaların yeniden hareketleneceği öngörülüyor.


YAZAN: Aykut Savbol  / Lidya Grup Genel Müdür Yardımcısı

Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup, teknik servis standartlarını, uluslararası servis standartların üzerine çıkarmanın gururunu yaşamaktadır. Lidya Grup’un müşteri memnuniyeti, çözüm odaklılık ve proaktif hizmet yaklaşımı ile teknik servis standartlarında yarattığı yeni algı, liderlik konumunu daha da kuvvetlendirmiş durumdadır. Dijital baskı sektörünün hizmetine sunduğu makineler, baskı ve reklamcılık sektörünün yanında, üretim yapan şirketlerin tesislerinde üretime direk katkısı olan makineler haline gelmiştir. Makinelerin sürdürülebilir performans gösterebilmesi ve üretimin devamlılığı noktasında, teknik servis hizmetleri en hayati konuların başındadır. Gerek makinelerin sarf malzeme tedariklerinin düzenli sağlanabilmesi, gerekse arıza olasılıklarının azaltılması ve arıza halinde en hızlı şekilde müdahale, müşteriler için en kritik konuların başında gelmektedir. Lidya Grup’tan temin ettiği makineler ile üretimlerinde kalite ve devamlılığı sağlayan binlerce müşteri, makine satın alma tercihlerini yaparken, Lidya Grup’un satış sonrası servis konusundaki profesyonel yaklaşımını önemsemektedirler.

Satış sonrası teknik servis, hayati önemdedir

Dijital baskı makineleri, işletmelerin ticari faaliyetlerinin ana unsurunu oluşturuyorsa, satış sonrası teknik destek faaliyetin en önemli parçası haline gelmektedir. Satın alınması planlanan bir baskı makinesinin marka performansı ve kalitesi iyi olsa dahi, distribütör firmanın sunduğu satış sonrası hizmet altyapısı yeterli değilse, o markanın piyasadaki algısı bozulmaktadır. Nitekim baskı makineleri, uzun yıllar amortisman değerinin onlarca misli katma değer üretecek özelliklere ve kullanıma sahip cihazlardır. Teknik hizmetlerin rolü, burada potansiyel cironun gerçekleşmesinde çok büyüktür. Müşterilerimizin büyük çoğunluğu bunun farkındadır ve Lidya Grup bu farkındalığın bir sonucu olarak temsil ettiği tüm markalarda pazar liderliğini elde etmektedir. Kısaca, baskı sektöründe ürün satışı yapan bir firmanın, pazarda kalıcı olma hedefi var ise, güçlü bir teknik servis altyapısı kurması gereklidir. Nitekim teknik hizmetleri bir maliyet kalemi olarak gören ve yatırımdan kaçınan firmalar, müşteri tarafından piyasadan dışlanacaktırlar. Bu durum da, firmanın kalıcı olmasını engelleyecektir. Özetle, satış sonrası teknik servis altyapısına yatırım yapan firmalar, hem ürün satışlarını sağlamlaştırmaktadırlar, hem de uzun dönemde teknik hizmetlerden gelir elde etmektedirler.

Teknik hizmetlerde başarının temel taşları şunlardır

Teknik departmanlar, daima yoğunluğun olduğu departmanlardır. Teknik hizmet ihtiyacı, sadece müşterinin üretim yaptıkları dönemde de ortaya çıkmaz. İşlerin durgunlaştığı dönemlerin, makine bakımlarının yapılması için en müsait zaman olduğunu bilen işletmeler, makine bakımları bu döneme kaydırdıklarından, teknik servis yoğunluğu her daim olan departmanlardır. Bu nedenle teknik departmanlar için düşük sezon, yüksek sezon ayrımı çok olmamaktadır. Az önce de ifade ettiğim gibi, teknik departmanlar günümüz dünyasında bir markanın veya bir ürünün tercih edilme kararının alınmasının, etkili maddeleri arasında yer almaktadır. Yoğun ve yorucu bir departman olması da firmaların başarı stratejilerinde, önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Başarılı satış sonrası teknik servis yönetmenin stratejik yol haritasını üç maddede özetleyebiliriz:

1-Müşteri memnuniyeti her koşulda sağlanmalıdır: Müşteri memnuniyetinin, yeterli derecede sağlanmadığı bir hizmet, kusurlu hizmettir. Hizmet ihtiyacı olduğunda, iletişim kanallarının ulaşılabilirliğinden, hizmetin tamamlanmasına kadar geçen tüm aşamalarda, müşterilerin memnun olması gereklidir. Aksi halde, hizmette kusur var denilebilir. Ayrıca, hizmetin çeşitli aşamalarının, bağımsız kuruluşlarca memnuniyet ölçümlerinin yapılması önemlidir ve sonuçlarda olası memnuniyetsizlik görülürse düzeltmek gelenek olmalıdır.

2-Proaktif hizmet yaklaşımı gereklidir: Hizmet verilecek cihazlar arıza yaptıklarında veya malzeme ihtiyacı olduğu zamanlarda değil de; önden ve uzaktan elektronik izleme yöntemleri ile arıza ve ihtiyaçlar oluşmadan müdahale eden bir hizmet yaklaşımı ile hareket edilmelidir. Böylece cihazlar, duraklamaz ve üretimden düşmez. Cihaz sahiplerine, yaptıkları yatırımın geri dönüşünü garanti ederler.

3-Çözüm odaklılık sağlanmalıdır: Müşterilerin bir talebi veya bir sorunu olduğunda, çözüm odaklı yaklaşım gereklidir. Lidya Grup tarafından, müşterilerinin ihtiyaç duyabileceği her türlü ekipman, iş çözümleri, yazılım ve servis konularında, esnek ve çözüm odaklı sıra dışı ve müşteri memnuniyeti odaklı bir hizmet verilmektedir.Bu içerik 13598 defa okundu.