SOLETEX ÖNCE İNSAN KAYNAĞINA YATIRIM YAPIYOR

SOLETEX ÖNCE İNSAN KAYNAĞINA YATIRIM YAPIYOR
Yeni teknolojilere yatırımını artırarak her zaman kalitesini yükseltmeye devam eden Soletex, 2020 yılına da büyüyerek hazırlanıyor. Sene başından itibaren üretim hattını büyüten ve ihracat oranını artırmaya devam eden şirket, bundan böyle Amerika pazarında da “Made in Turkey” markasını yaygınlaştırmayı hedefliyor. Ancak her daim en önemli yatırımı insan kaynağına yaptıklarını söyleyen Soletex Genel Müdürü Mehmet Efe, bu sayede bir şirket kültürü oluşturabildiklerinin altını çiziyor.


Öncelikle Soletex olarak, yılın ilk üç çeyreğindeki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Soletex olarak ilk üç çeyrek satış açısından beklentilerin altında gerçekleşse de bizim için hareketli bir dönem oldu. Bu yıl yeni fabrika binamıza taşınma süreci ve yeni yatırımların montaj işlemleri ile uğraştık. Tahminen Eylül sonuna kadar hepsi bitmiş olacak. Önümüzdeki süreçte kapasite ve kalitemizi arttırarak kaldığımız yerden devam etmeyi düşünüyoruz.

Şu anda mevcut ürün portföyünüz hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? Ürünleriniz hangi sektörler tarafından kullanılıyor?

Mevcut ürün portföyümüzde reklam sektörüne yönelik dijital baskı kumaşları bulunmaktadır. Biraz açacak olursak; direkt baskıya ve transfer baskıya uygun süblimasyon kumaşlar, iç mekan baskılara uygun dye ve pigment canvas kumaşlar, dış mekan baskılara uygun solvent, latex ve UV mürekkep uyumlu banner kumaşları, light box kumaşları vb. ürünlerimiz mevcut. Tüm bu ürünler reklam amaçlı kullanılmaktadır.

Yakın zamanda sektöre sunacağınız yeni ürünler varsa bilgi verebilir misiniz?

Yakın zamanda sektöre sunacağımız birkaç ürün bulunmakta. Bunlardan ilki Sublime Backlit kumaşı. Şu an alternatifler olsa da bizim sunacağımız ürün sektörde bir ilk olacak. Bu sayede baskı kalitesi UV baskı kadar kaliteli olacak ve aynı zamanda su bazlı mürekkep kullanılacağı için kokusuz ve sağlığa zararsız olacak. Daha ucuz mürekkep kullanma imkanının yanı sıra katlandığı zaman iz ve kırık yapmayacak bir ürün olması sebebiyle aynı zamanda kargo maliyetlerinde de ciddi bir avantaj sağlayacak. Henüz bu ürün iç piyasada çok bilinmese de özellikle Avrupa pazarında çok talep edilen bir ürün olacak. Şu anda ayrıca kendinden dokulu ve her türlü mürekkebe uygun dijital baskılı duvar tekstilleri üzerinde çalışıyoruz. Amaç dijital baskılı kumaşlarının sadece reklam sektöründe değil hayatın diğer alanlarında da kullanılmasını yaygınlaştırmak ve özellikle iç mekanlarda dekoratif çözümler sunmak. Genellikle bu amaçla kullanılan muadil ürünler bir katalogdan belirli sayıda renk ve desen içinden seçiliyor. Biz dijital baskının avantajlarını kullanarak sınırsız renk ve desen alternatifi sunmayı ve kişiye özel dekoratif çözümler sunmayı amaçlıyoruz. Bence bu konunun büyümeye oldukça müsait yeni bir kullanım alanı sunduğunu düşünüyorum. Yeniliklerden bir diğeri ise dekorasyon amaçlı kullanılacak yeni kumaşlarda olacak. Şu an hazırlık yaptığımız duvar tekstil ürünleri 2020 yılında müşterilerimizin beğenisine sunulacak.

Pazarda firmanızı ön plana çıkaran özellikler nelerdir? Müşteri neden sizi tercih ediyor?

Müşterilerin bizi tercih etmesi için, satınalma kararını belirleyen üç önemli faktör var bence: Kalite, fiyat ve servis. Pazarın yapısı ve müşteri profiline göre bu üçlü öncelik açısından yer değiştirebilir, mesala bir müşteri için kalite en önemli faktör iken bir başkası için fiyat veya servis daha önemli olabilir. Biz kendimize kaliteyi birinci öncelik olarak belirledik. Ancak bu kaliteyi en uygun fiyata müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz. Servis ise işin olmazsa olmazı. En kaliteli malı üretseniz de iyi hizmet veremezseniz yine sürdürülebilir bir satış olması mümkün değil. Sonuç olarak bu üç parametreyi optimum kullanan firmalar ticarette daha avantajlı olacaklardır. Biz de herkes gibi bu dengeyi yakalamaya çalışıyoruz.

Önümüzdeki dönemde yatırım planlarınız var mı?

Biz zaten bu yılbaşından itibaren ciddi bir yatırımın içine girdik. Eski hattımızı satıp iki yeni hat aldık. Dolayısıyla kapasitemizi iki kat artırmış olduk. Bu sayede ürün kalitemiz de yeni teknolojiden dolayı daha da artacak ve en önemlisi stabil hale gelecek. Böylelikle biz de ihracata giden yolda en önemli meseleyi halletmiş olacağız. Ayrıca yeni fabrika binasına taşınarak kapalı alanımızı 5.500 m2’den 11.000 m2’ye çıkardık. Yatırım sadece makine ve bina olarak yapılmadı; aynı zamanda ve belki de en önemli yatırımı insan kaynağına yaptık; özellikle üniversite mezunu çalışan sayımız %50 seviyesine ulaştı. Hem mavi yakalı hem de beyaz yakalı çalışanların eğitimli olmasını uzun vadede çok önemsiyorum. Çünkü parasını verip istediğiniz makineyi alabiliyorsunuz ancak insan kaynağında bu mümkün değil. Şirketlerin çalışanlarını kendi hamurunda yoğurması gerekiyor ki bir işletme kültürü oluşsun. Siz olmadan da şirketiniz siz varmış gibi çalışsın. Bu bakımdan yatırımların sadece makine veya bina olarak değil bunların paralelinde insan kaynağına da yapılması gerekiyor bence.

Yurtdışı pazarda Soletex markasının konumu hakkında bilgi verir misiniz? Ürünleriniz hangi bölgelerde kullanılıyor?

Ürünlerimiz genellikle yakın coğrafyalarda; Avrupa ve Orta Doğu başta olmak üzere 50’nin üzerinde ülkede satılıyor. Ancak Amerika pazarında yok denecek kadar az satıyoruz. Bu nedenle 2020 yılı için Kuzey Amerika ve Kanada’yı kendimize hedef pazar seçtik. Daha önce distribütörler vasıtasıyla satış yapmayı denedik ama başarılı olamadık. Biz de kendimiz depo açarak yeni bir organizasyona başladık. İlk sevkiyatımızı da kısmetse bu ay yapacağız. Umarım başarılı oluruz. Made in Turkey yazan ürünlerimizin Amerika’nın her tarafında kullanıldığını görmek istiyoruz ve bunun için gerekli olan her türlü çabayı gösteriyoruz. Allah utandırmasın.

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu veya iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

İrili ufaklı bütün firmaları ihracat yapmaya yönelmelerini tavsiye ediyorum. Bunu söylemesi kolay yapması çok zor bunun da farkındayım ama bu memleketin ve insanlarının kalkınması için alternatifimiz yok. Başka türlü bu memleketteki para artmıyor sadece el değiştiriyor. Paranın artması için dışarıdan gelmesi gerekiyor. Bunun da tek yolu ihracat.Bu içerik 11306 defa okundu.