BAŞARILI BİR BASKI GÜVENLİĞİ POLİTİKASI İÇİN 7 ADIM

BAŞARILI BİR BASKI GÜVENLİĞİ POLİTİKASI İÇİN 7 ADIM
İşletmelerin baskı cihazlarının güvenliğinin sağlanmamasından kaynaklanan veri kayıplarıyla karşılaşmamak için baskı güvenliği konusunda profesyonel, bütüncül ve çok yönlü bir anlayış geliştirmeleri gerekiyor. Peki, baskı güvenliğini hem donanım, hem de yazılım düzeyinde sağlayabilmek için hangi temel adımları yerine getirmek gerekiyor?


Ofiste her gün kullandığınız baskı cihazlarının veri güvenliği açısından ofis bilgisayarlarıyla hemen hemen aynı risklerle karşı karşıya olduklarını biliyor muydunuz? Bilgi teknolojileri alanında dünyanın önde gelen araştırma ve analiz şirketlerinden Quocirca’nın “Print security: An imperative in the IoT era” başlıklı raporu, dijital dönüşüm çağında çok fonksiyonlu fotokopi makinesi (MFP) ve ofis yazıcılarının güvenlik açısından zayıf olabilecekleri noktaları ortaya koyuyor. Rapora göre şimdiye dek kurumsal güvenlik politikalarının zayıf halkaları olarak bırakılan bu baskı cihazlarının neden olabileceği güvenlik açıkları, kişisel verilerin korunması konusundaki son gelişme ve yasal düzenlemelerin de etkisiyle, işletmelerin göze alabileceğinden çok daha ciddi boyutlara ulaşabiliyor. İşletmelerin baskı cihazlarının güvenliğinin sağlanmamasından kaynaklanan veri kayıplarıyla karşılaşmamak için bu cihazları kapsamlı bir bilgi güvenliği stratejisinin önemli bir parçası olarak değerlendirmeleri ve baskı güvenliği konusunda profesyonel, bütüncül ve çok yönlü bir anlayış geliştirmeleri gerekiyor. Peki, baskı güvenliğini hem donanım, hem de yazılım düzeyinde sağlayabilmek için hangi temel adımları yerine getirmek gerekiyor?

1. Baskı cihazlarınızı genel güvenlik stratejinizin bir parçası haline getirin.

Günümüzün gelişmiş teknolojiye sahip, ağa bağlı olarak çalışan yazıcı ve MFP’lerinin genel veri güvenliği stratejilerinin dışında bırakılması, işletmeler açısından telafisi zor zararlar doğurabiliyor. Baskı ortamınızı güvenlikle ilgili politika ve stratejilerinizin birer parçası haline getirerek pek çok gizlilik ihlali riskinden kaçınabilirsiniz.

2. Tüm baskı filonuz için bütüncül bir güvenlik politikası belirleyin ve uygulayın.

Herhangi bir veri sızıntısı durumunda, ağa bağlı tüm baskı filonuzun güvenliği için gerekli önlemleri almış olmanız pek çok açıdan lehinize olacaktır. Dijital dönüşüm çağında baskı güvenliğinin tam anlamıyla sağlanabilmesi için işletmelerin model, kullanım ömrü ya da marka fark etmeksizin bünyelerinde bulunan tüm baskı cihazlarını izleyebilmeleri, yönetebilmeleri ve gerçekleştirilen baskı işlerini düzenli aralıklarla raporlayabilmeleri gerekmektedir.

3. Baskı cihazlarınızın işletme ağına olan erişimlerini güvenli hale getirin.

Ağa bağlı çalışan bilgisayar ve benzeri tüm ofis cihazları gibi yazıcı ve MFP’ler için de; güvenli kullanım için işletme ağlarına erişimlerini gerekli biçimde kısıtlayan yapılandırmalara gerek vardır. Baskı cihazlarının ağ protokolleri ve bağlantı noktalarını kullanımlarını sınırlandırarak muhtemel virüs ve diğer zararlı yazılımlardan korunabilirsiniz.

4. Tekil cihazları güvenli hale getirin.

Sabit disk şifreleme; baskı cihazları tarafından aktif olarak kullanılan ve cihaz depolama birimlerinde saklanan dokümanların güvenliğini sağlayarak baskı güvenliği stratejinizin gücünü bir kat daha artırır. Yazıcılar / MFP’ler kullanım ömrü bitiminde işletmeden çıkarılırken ya da bu cihazların dahili depolama birimlerinin kötü amaçlı kişilerce bir şekilde ele geçirilmesi durumunda geri dönülmesi zor veri ihlalleri yaşanmasının önüne geçmek için bir Veri Güvenliği Kiti kullanabilirsiniz. Bu şekilde baskı cihazları işletmenizden çıkarılmadan önce gerçekleştirdiğiniz tüm tarama, baskı, fotokopi ve faks işlerine dair sakladıkları verilerin okunamayacak biçimde silindiğinden emin olursunuz.

5. Baskı cihazlarına erişimi kontrol altına alın.

Yazdırılan hassas belgelerin yazıcı / MFP çıktı tepsilerinde savunmasız biçimde unutulmasının önüne geçmek için baskı cihazlarınıza erişimi bir kullanıcı kimlik doğrulama yazılımıyla güvence altına almanız gerekir. Bu işlevi sağlayan güvenli baskı yazılımları, bunun yanı sıra baskı işlerine yalnızca onları baskı cihazlarına gönderen yetkili kullanıcıların erişebilmesini sağlayarak işletmenize baskı güvenliği konusunda önemli avantajlar sağlar.

6. Doküman güvenliğini sağlayın.

Kullanıcıların baskı cihazlarına, baskı cihazlarının da işletme ağlarına olan erişimlerinin kontrol altına almak doküman güvenliği konusunda atılması gereken öncelikli adımlardandır. Ancak baskı ortamınızda eksiksiz güvenliği sağlamak için yetkisiz kopyaların alınmasını ve/veya aktarılmasını engelleyen dijital hak yönetimi işlevlerinden de faydalanmanız gerekir. Filigran uygulaması, dijital imzalar ve PDF şifreleme bu işlevlerin başlıcaları olarak ön plana çıkmaktadır.

7. Sürekli izleme ve etkin yönetim sağlayın.

Yetkisiz erişimi engellemek ve başta Kişisel Verilerin Korunması Kanunu olmak üzere veri güvenliği konusundaki yasal yükümlülüklere uyum sağlamak için tüm baskı cihazlarınızın durumunun sürekli olarak takip edebileceğiniz merkezi bir baskı filosu kontrolü sisteminden faydalanmanız gerekir. Yazıcı / MFP hesap denetimi raporları da BT elemanlarınızın bu konuda objektif kararlara varmalarını sağlayacak bilgilere erişmelerini sağlama konusunda etkili araçlardır. Cihaz izleme ve kontrol çözümleriyle her bir kullanıcının baskı cihazlarının hangi fonksiyonlarını, ne zaman, hangi iş için kullandıklarını takip etme imkanına sahip olursunuz.

Kaynak: KyoceraBu içerik 752 defa okundu.