TASARRUF VE TOPLUMSAL FAYDA BİR ARADA

TASARRUF VE TOPLUMSAL FAYDA  BİR ARADA
Almanya’da bir Volkswagen bayi, çevre dostu Epson inkjet yazıcıları kullanarak tasarruf ettiği parayla çevresel eğitime yatırım yapıyor. Alman asıllı VW bayisi çevre dostu Epson inkjet yazıcıları kullanarak tasarruf ettiği parayla çevresel eğitime yatırım yaparak, gelecek neslin daha çok şey başarmasına yardımcı oluyor. Bu söyleşi, ölçeğine bakılmaksızın tüm girişimlerin neler başarabileceğini ortaya koyuyor.


Kendinizi ve işletmenizi tanıtır mısınız?

Adım Jan Vögler ve The Autohaus Vögler GmbH şirketinin Genel Müdürüyüm. Aile firmamızın ikinci nesliyiz; Autohaus Vögler, birleşik bir mağazası bulunan bir Audi ve VW atölyesi olarak 1987’de kurulmuştur. 1998’de Skoda markasını portföyümüze ekledik, bu yüzden burada aynı zamanda yaklaşık 20 yıllık deneyime de sahibiz. Aynı zamanda “eski tip” VW arabaları üzerinde uzmanlaşmış büyüyen bir Klasik Araba koluna da sahibiz. Şirketimizin sloganı ‘Başarı ve Tutku’dur. Bu başarının bir kısmı kendimizi işimize adayışımızdan kaynaklanmaktadır ancak çalışanlarımızın çalışkanlığı ve sadakati olmadan bu kadar yol alamazdık. Şu anda müşterilerimiz ve arabalarıyla ilgilenen yaklaşık 35 çalışanımız bulunmaktadır. Onarım ve bakımdan tamirhane, danışmanlık ve satış sürecine kadar komple bir paket sunuyoruz. Yeni bir taşıt seçimi ya da basit bir hizmet dahil her konuda müşteri için en iyisini yapmaları için çalışanlarımıza güvenebileceğimizi biliyoruz.

Hangi Epson teknolojisini kullanıyorsunuz ve şirketinizde hangi amaçla kullanılıyor?

Bugün ana resepsiyonda merkezi baskı istasyonu olarak bir Workforce Pro C869RD3TWFC’ye sahibiz. Aynı zamanda bayiliğimiz boyunca on adet WorkForce Pro C5290DW iş istasyonu yazıcımız ve 16 WorkForce Pro C5790DWF iş istasyonu ve iş grubu yazıcımız bulunmaktadır.

Çoğunlukla, ofis yazıcıları günlük işler (mektuplar, kopyalar, faturalar gibi) için kullanılmaktadır. Aynı zamanda yazıcıları araba fotoğrafları yazdırmak ve bazen de karmaşık sunumları üretmek için kullanıyoruz.

Bir araba satın almanın birçok müşteri için halen çok duygusal bir an olduğunu anlamanız gerekmektedir. Bu büyük bir yatırım ve müşterilerimizin bize olan güvenini takdir etmek istiyoruz. Bu yüzden anahtarları teslim ettiğimizde bu anı fotoğraflar ve bilgilendirme dosyası ile özel kılmaya çalışıyoruz.

Yazıcılarımızı başka nasıl kullanıyoruz? Aslında, “özel an” satış sürecinin başlangıcında başlıyor. En yüksek kaliteli belgeler çok önemlidir çünkü taşıtlarımız her zaman değerlerini yansıtacak şekilde sergilenmelidir. Satış zemininde ya da ofislerde, raporları ve bilgilendirme dosyalarını oluşturuyoruz. Mağazanın kendisi için WorkForce Pro, her bir taşıtın karakteristiklerini, performans, döşeme, aksesuarlar gibi detayları gösteren bilgileri üretir.

Aynı zamanda, her bir arabanın yakıt tüketimini gösteren, ev aletlerinin enerji tüketim sınıfları gibi renkli sembolleri ve şemaları da basıyoruz. Tutarlı renkler müşterilerin taşıtları kıyaslamasını kolaylaştırır.

Atölyelerde inkjet yazıcılarımız rapor ya da kaza hasar resimlerini üretmek için kullanılmaktadır. Sizin de bilebileceğiniz gibi, atölyeler ofisler kadar temiz alanlar değil. Ancak yine de yazıcılarımız hiçbir güvenilirlik problemi yaşanmadan çalışmaya devam ediyor. Aslında, Epson WorkForce Pro yazıcılarımızın bütün koşullarla ve çok çeşitli ortamlarla baş etmesini bekliyoruz.

Size bir örnek vereceğim. Her yıl, müşterilerimizin yaz lastiklerinden kış lastiklerine geçmesi ya da mevsime göre tam tersini yapması gerekmektedir. Müşterilerimize lastiklerini saklayabilecekleri bir “lastik oteli” sunarak hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Ve Epson inkjet yazıcılarımız önceden yapılmış etiketleri basarak işlerimizi kolaylaştırıyor. Benzersiz, yüksek kaliteli etiketler sayesinde her bir müşterinin lastiğinin tanımlanması da kolaylaşıyor çünkü depolamadan aylar sonra dahi, baskıları solmaz.

Özetle, müşterilerimiz bize güveniyor ve biz de Epsona güveniyoruz. Yazıcılar hemen hemen her şeyi yapıyor ve her zaman beklentilerimizi karşılıyor. Bizim paradan tasarruf etmemizi sağlıyor ve çevrenin korunmasına katkı sağlıyor – daha ne isteyebiliriz ki?

Ürünlerinizi seçerken uyguladığınız karar verme sürecini tarif edebilir misiniz?

Autohaus Vögler ile çalışmaya başladığımız zaman, VW Group tarafından ilk önerilmiş olan bir diğer markaya ait lazer yazıcıların baskı alt yapısı yerleşik durumdaydı. Zaman içinde farklı işler yapmak için farklı markalardan farklı türlerde daha fazla yazıcı ekledik. Sonuçta tam bir karmaşa meydana geldi. Çok fazla yazıcı, çok fazla iş ve desteklenmesi gereken çok fazla farklı kartuş ve toner tipiyle karşı karşıya kaldık. Bu karmaşık, kullanışsız ve her şeyin ötesinde maliyetli bir iş haline geldi. Stokumuzda doğru kartuş tipi bulunmadığı için çalışmayan bir yazıcı, çalışanlarımız için gecikme ve ekstra iş anlamına geliyordu. Zaman kaybı, kullanışsızlık ve masraflar üst üste eklendi.

Geçmişteki teknik kurulumunuzdan Epson teknolojisini seçmenizi sağlayan nedir?

2018 yılı yazının sonunda, çeşitli endüstrilerdeki bayiler için bir yerel forum olan PEN bayisi ağında bir toplantıya katıldım. Burada Willgerodt Bürotechnik GmbH’nin genel müdürü Benjamin Lau ile tanıştım ve yazıcılarla ilgili sorunlarımızı aktardım. Bu uzman IT satıcısından alınan destek ve yönlendirme sayesinde, kısa sürede Autohaus Vögler’den birçok farklı yazıcı türü koleksiyonunu attık. Çok uzun süre mücadele ettiğimiz karmaşanın iyi yapılandırılmış ve iyi planlanmış bir işletme inkjet bakış açısını sağladığı aşikar hale gelmiştir.

Entegrasyon süreci nasıldı?

İlk günden beri, kurulumdan çok memnun kaldık. Yazıcılar oldukça güvenilir ve kullanımı çok kolay ve hiçbir problem yaşamadık. Faturalama süreci dahi sorunsuz işliyor. Cihazlar üzerinde yılda yaklaşık 160,000 sayfa baskı aldık. Faturalama için Epson Print Performance Tool aracını kullanarak aracılar için işlerimizin takibini tutmak çok kolay hale geliyor. Yazılım, yazıcıların mürekkep seviyelerini okur ve bunlar IT ortağımız Willgerodt’a gönderir. Gerekirse, ilgili yazıcı kullanıcılarına sadece yedek kartuşlar gönderilir. Bir mürekkep kartuşunu değiştirmek bir toner kartuşunu değiştirmekten çok daha kolay. Hepimize mürekkebin nasıl değiştirileceği gösterildi (çocuk oyuncağı ve öğrenmek sadece birkaç dakika alıyor). Hiçbir yazıcı mürekkep eksikliği nedeniyle çalışmazlık etmiyor ve bir araba bayiliğinin bir yazıcı kartuşu deposu olmasına artık gerek yok. Güvenilir Epson WorkForce Pro mürekkepli yazıcılar aynı zamanda IT ortağımızı da gereksiz uğraşlardan kurtarıyor. Bu nedenle bugün bayiliğe sadece kalifiye ziyaretlerde bulunuyorum, burada kartuşları değiştirmek yerine ekipman ve gelecekteki projeler hakkında konuşuyoruz.”

Zaman, enerji, maliyet tasarrufu ve üretkenlik bakımından ne gibi yararlar gördünüz?

Aslında, yazıcıların her geçen gün çalışmaya devam etmesi dayanıklılıkları hakkında çok şey söylüyor. Ancak performanslarının yanı sıra Epson WorkForce Pros’nun öne çıktığı başka alanlar da var. Bunların daha düşük güç tüketimi çok etkileyici; yazıcılar, geçmişteki lazerli yazıcı kurulumları kadar fazla atık üretmiyor ve yazıcıların mükemmel genel eko-balansı, bir işletme olarak bizim için ve genel olarak çevre için giderek daha önemli hale geliyor. Örneğin, Willgerodt GmbH, Epson CO2 hesaplayıcısını kullanarak lazerden mürekkebe geçişimizin şirketimize 1,800€’den daha fazla tasarruf ettirdiğini ve bu yazıcıların kullanım ömrü boyunca CO2 emisyonlarını 4.5 tondan daha fazla düşürdüğünü hesaplamıştır.

Başka işletmelere Inkjet yazıcıları için Epson’u tavsiye eder miydiniz?

Autohaus Vögler’de müşterilerimize, çalışanlarımıza ve daha geniş çevrelerine dikkat ediyoruz. Bu günlerde bütün işletmeler, çevre ayak izini azaltma konusunda bir sorumluluk altındadır ve sorumlu ve sürdürülebilir şekilde hareket etmelidir. Epson işletme inkjet yazıcıları enerji tüketimimizi kısmamızı, atıkları azaltmamızı ve atmosferden zararlı kirleticileri uzaklaştırmamızı kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda bize ihtiyacımız olan kaliteyi, kullanım kolaylığını ve güvenilirliği sağlamaktadır. Şu anda Epson WorkForce Pro inkjet yazıcıları ile çalışmaktan dolayı çok memnunuz. Yeni “iş arkadaşlarımızı” seviyoruz ve artık onlar olmadan yapamayız.Bu içerik 11136 defa okundu.