ETİKETİNİ KENDİN BAS, ZAMAN VE MALİYETTEN KAZAN

ETİKETİNİ KENDİN BAS,  ZAMAN VE MALİYETTEN KAZAN
Özellikle gıda ve içecek sektöründe şişelenmiş ve paketlenmiş ürünler için etiket baskı cihazlarının kullanımı giderek artıyor. Epson’un ColorWorks serisi, bu ihtiyaca cevap veriyor.


Etiket yazıcıları üreten Epson, Türkiye’de geniş bir ürün yelpazesine sahip. Epson Türkiye Kurumsal Çözümler Kanal Yöneticisi Ahmet Gürle, soruları yanıtlıyor.

Kurumların etiket baskısı çözümlerinden tam olarak ne anlaması gerekiyor? Kurum içi baskının avantajları nelerdir?

Kullandığımız her üründe etiket var. T-shirt içinde yaka kısmındaki de etiket, reçelin üzerindeki de. Özellikle gıda tarafına değinecek olursak içerik, barkod gibi zorunlu bilgilerin yer aldığı etiketin yanı sıra bir de tüketicide merak ve alım isteği uyandıracak, asıl albeniyi yaratan marka odaklı, özel tasarım etiketler ön plana çıkıyor. Burada da tasarım, etiket ebadı ve kullandığınız kağıt farklılığı gibi unsurlar etkileyici oluyor elbette. Türkiye’de etiket yazıcı pazarının geniş bir hacme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Endüstri tarafına baktığımızda Türkiye’de etiket ihtiyacı olan firmaların sayısının oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Ancak endüstriyel üretim yüksek adetli olduğundan firmalar etiket ihtiyaçlarını matbaalar vasıtasıyla karşılamayı tercih etmekte. Diğer taraftan az adette, çok çeşitli veya değişkenleri olan renkli etiketleri basmak istediğiniz zaman zorlanıyorsunuz. Çünkü matbaalarda az adetli etiketleri basmak maliyetli bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra zaman açısından da olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Biz de Epson olarak bu noktada devreye giriyor ve küçük üreticilere çözüm sunuyoruz. İstediğiniz zaman diliminde, istediğiniz miktarda ve tasarımda etiket basabilmenizi sağlayan ve gerçeğe yakın renk sunan etiket yazıcılarımız mevcut. Örneğin, zeytinyağı sektöründe yer alan butik bir üreticisiniz. Farklı çeşitlerde ve belirli şişe sayısında imalat yapıp satıyorsunuz. Arada tasarım değiştirerek tüketicinize yenilik sunuyorsunuz. Bu yapıda kendi etiketlerinizi kurumunuz içerisinde istediğiniz adette, tasarımda, dilediğiniz zamanda basmanız mümkün. Daha çok etiket üzerinden konuşuyor olsak da belirtmekte fayda gördüğüm bir nokta da bazı modellerimizle bilet, giriş kartı vb. dokümanları basmanız da mümkün. Epson olarak iki farklı seriyle bu alanda yer alıyoruz; ColorWorks ve LabelWorks.

Etiket baskısı dendiğinde akla genellikle kağıt geliyor. Epson etiket yazıcılarıyla farklı materyallerin üzerine de baskı almak mümkün mü?

Epson olarak her zaman tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda çözümler üretmeyi hedefliyoruz. Yazıcılarımız ile hem renkli hem de siyah-beyaz etiket baskı imkanı sunabildiğimiz gibi aynı zamanda farklı materyaller üzerine baskı alınması da mümkün. Burada Colorworks ve Labelworks ürün serileri farklı teknolojiye sahip olduğu için kullanılabilen etiket yelpazesini daha arttırabiliyoruz. Colorworks serisinde standart kullanımda mat, parlak, transparan, PP, BOPP, PE etiketler kullanabilirken aynı zamanda ahşap etiketlere dahi çözüm üretebiliyoruz. Organik gıda etiketlerinden kimyasal ürün etiketlerine, kutu etiketlerinden halı etiketlerine kadar pek çok kullanım alanı sağlayabiliyoruz. Labelworks serisinde ise standart polietilen etiketler dışında kurdele üzerine dahi baskı alabilirsiniz. Küçük bir hediyelik eşya dükkanınız olduğunu düşünün ve hediye paketlerindeki kurdelelerin üzerine kişinin ismini ya da alanın mesajını yazabildiğinizi hayal edin, kişiselleştirmekten kastımız da bu. Veya özel tasarım t-shirtler yapıyorsunuz ve markanızın etiketini binlerce adet olmadan temin etmeniz gerek. Epson etiket yazıcılarıyla t-shirte transfer etiket baskısı alabilirsiniz. Isıya dayanıklı etiketlerden, fosforlu etiketlere; birçok farklı malzemenin kullanımı da mümkün.

Epson’un ColorWorks ve LabelWorks serileri kimlere yönelik, nasıl çözümler sunuyor?

Epson ColorWorks serisinde büyük ebatlı etiketlere baskı almak isteyen kullanıcılara özel çözümler sunuyoruz. Bu seride üç farklı ürünümüz bulunuyor. Bunlar C3500, C7500 ve C831 modellerimiz. Bu yazıcılar endüstriyel alanlarda etiket baskısı yapmak için geliştirilmiş. Az adette ve değişkenlere sahip etiketleri basmak için kullanılıyor. Şu anda Türkiye’de pek çok alanda kullanılmakta ve pek çok fabrikanın veya işletmenin etiket ihtiyaçlarına çözüm getiren bir yapıya sahip. ColorWorks yazıcılarımızla ister bir adet isterseniz bin adet baskı alın hepsi aynı maliyette. Etiket rulosunu yazıcılarımızın içerisine yerleştirebildiğiniz gibi isterseniz dışarıdan da bir rulo vasıtasıyla besleme yapabiliyorsunuz.

ColorWorks serisi yazıcılarımız içerisinde birçok etiket tipini kullanmanız mümkün. Mesela kavanoz, kutu veya paket etiketlerine kolaylıkla baskı alabiliyorsunuz. Butik bir gıda üreticisisiniz, üretim miktarınız çok fazla değil ve farklı farklı ürünleriniz var. ColorWorks serisi ürünlerimiz ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılayarak hızlı bir şekilde etiket baskısı almanız mümkün. Özellikle çok çeşidiniz var ve her birinden binlerce adet stok tutmak zorunda kalıyorsanız ya da kullanım dışı kalan veya değişiklik yapmak zorunda kaldığınız etiketleri atmak zorunda kalıyorsanız ColorWorks serisinin biçilmiş bir kaftan olduğu söylenebilir.

Sağlık sektöründe de etiket uygulamaları sıkça kullanılıyor. Bu alanda genellikle siyah-beyaz etiketler kullanılmakta. Bizim ürünlerimizin sunduğu renkli baskı sayesinde sağlık sektöründe de farklılık yaratıyoruz diyebilirim. Çünkü renkli etiketler kullanıldıkları ürün üzerinde farkındalık yaratıyor ve sağlık sektöründe de dikkat çok önemli bir faktör. Mesela yazıcılarımız ile hastanın bilekliği üzerine resim ya da farklı renklerle tanımlama yaparak baskı alabiliyorsunuz. Güvenlik açısından bu özelliğe sahip olmanın sağlayacağı katkı oldukça kıymetli.

Bunun dışında biletleme uygulamalarında da hızlı baskı imkanı sunuyoruz. Birçoğumuz fuarlara gidiyor, giriş için uzun kuyruklarda bekliyoruz. Hâlbuki kendi resminizin dahi olduğu bir bileti kolay ve hızlı şekilde yazıcılarımız üzerinden almanız mümkün.

Özetle pek çok alanda, iş yapılan sektörden bağımsız bir kullanım imkanı var. Gübre ve kimyasal ürün üreticileri, kutu üzerinde ürün resmini ve tanımlaması yapan üreticiler, vitamin ve ilaç üreticileri, seracılar, bal ve reçel üreticileri, çiçekçiler, medikal ürün sağlayıcıları, kahve üreticileri, dondurulmuş gıda üretimi yapan firmalar, sos, çikolata ve şekerleme üreticileri şu an yazıcılarımızı kullanan sektörlere örnek. ColorWorks yazıcılarımızın öne çıkan bir diğer özelliği de hızı. Bu yazıcılarımız ile saniyede 30 cm’ye kadar renkli etiket baskısı alabilirsiniz. Yazıcının ön tarafına takılacak bir sarma aparatıyla yüzlerce hatta binlerce etiketi hızlı bir şekilde basmanız ve sarmanız mümkün.

LabelWorks yazıcılarımız ile daha küçük boyutlarda etiket baskı imkanı sunuyoruz. Şu anda Türkiye’de 7 farklı modelimiz satışta bulunuyor. Bunlar; LW-400, LW-400VP, LW-600P, LW-700, LW-900P,LW-Z700FK, LW-Z900FK. Hali hazırda bu cihazları Türkiye’de elektrikçiler, ağ kablolaması yapan işletmeler daha çok kullanıyor. Bu tarz kullanımlarda amaç; kablonun bir ucu ile diğer ucu arasındaki numaralandırmayı yaparak istenildiğinde doğru yerlere hızlıca erişebilmeyi garanti altına almak. Fakat hemen belirteyim bu kategoriye Epson olarak ayrı bir soluk getirdik ve kullanım alanını epeyce geliştirdik. Piyasadaki LabelWorks ürünlerimiz ile hali hazırda kurdele üzerine bile baskı almanız mümkün. Bunun dışında tekstil ürünleri üzerine transfer yapabileceğiniz etiketlere baskı imkanınız bulunmakta; hatta karanlıkta görülebilecek fosforlu, 250 dereceye dayanabilen türde etiketlere baskı almanız mümkün. LabelWorks yazıcılarımızın en büyük avantajlarından bir tanesi taşınabilir olması. Satışta olan modellerimiz içerisinde bilgisayardan bağımsız olarak kullanabileceğiniz modellerimiz olduğu gibi aynı zamanda Bluetooth bağlantısına sahip olan ürünlerimiz de bulunmakta. Bu sayede cep telefonunuz veya tabletiniz üzerinden tasarladığınız bir etiketi cihazlarımız üzerinden hızlıca basabilirsiniz.

Etiket pazarı tüm dünya ve Türkiye’de hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Epson olarak mevcut ürünlerimizin sayısını artırarak müşterilerimize daha hızlı, kaliteli ve farklı çözümler sunmaya devam edeceğiz.Bu içerik 11300 defa okundu.