SÜBLİMASYON BASKIDA KAĞIT, ICC PROFİL VE METAMERİZM

SÜBLİMASYON BASKIDA  KAĞIT, ICC PROFİL VE  METAMERİZM
CANAPA Kağıt Teknolojileri olarak, 40 yılı aşkın süredir ülkemizde kâğıt sektörünün öncü kuruluşlarından biri olmanın gururunu yaşamaktayız. Firmamız, kâğıtla ilgili birçok yeni ürünün üretilmesi ve sektöre kazandırılmasında başrol oynayarak kâğıdın ülkemizdeki gelişen tarihinin en önemli mihenk taşlarından biri olmuştur.


CANAPA Kağıt Teknolojileri olarak, 40 yılı aşkın süredir ülkemizde kâğıt sektörünün öncü kuruluşlarından biri olmanın gururunu yaşamaktayız. Firmamız, kâğıtla ilgili birçok yeni ürünün üretilmesi ve sektöre kazandırılmasında başrol oynayarak kâğıdın ülkemizdeki gelişen tarihinin en önemli mihenk taşlarından biri olmuştur. Firmamız, Ar-Ge yatırımlarına verdiği önem, sürekli yenilik ve kalitede sürdürebilirlik esasları ile müşteri memnuniyeti ölçülerini en üst seviyede tutmayı başarmaktadır. Halen tekstil sektöründe dijital inkjet baskı makineleri için “Süblimasyon Transfer Kâğıdı” üretimini yapan firmamız, bu konuda dünya standartlarında üretim yapan Türkiye’nin tek, Avrupa’nın sayılı üreticilerinden biridir. Kâğıt üretimi ve kâğıt hammaddeli ürünlerin işlenmesi ve üretilmesi konusundaki tecrübelerimiz, bize sektör için yeni ürünler ve teknolojiler kazandırmak adına kolaylık sağlamaktadır. En yeni teknolojiler ve sistemsel yapılanmış eğitimli personel ile kullanıcıların beklentilerini karşılayacak son ürünün istenilen şartlarda üretilmesindeki süreklilik standartlarına ulaşmamızı kolaylaştırmaktadır.

Süblimasyon nedir?

Süblimasyon; katı halde bulunan maddenin, ısı uygulanmasıyla katı halden sıvı hale dönüşmeden direkt olarak gaz haline geçmesi olayıdır. Süblimasyon tekniğinde kullanılan mürekkeplerin kimyasal reaksiyonları bu şekilde gerçekleşmektedir. Mürekkep içerisinde yer alan nano boyutunda parçacıklar katı halde bulunurlar. Süblimasyon mürekkebi, dijital baskı makinesi aracılığı ile süblimasyon transfer baskı kağıtları üzerine aktarılır. Süblimasyon transfer kağıdı, baskı yapılacak polyester materyal üzerine yerleştirilerek, transfer baskı press makinelerinde materyale uygun ısı derecesinde preslenir. Süblimasyon baskı tekniğinin gerçekleşebilmesi için, baskı yapılacak materyalin yüzey yapısında polyester bir katman bulunuyor ise gaz haline geçen mürekkep molekülleri polyester moleküllerine tutunarak boyama işlemi gerçekleşir. Eğer materyal polyester içerikli değil ise süblimasyon için harekete geçen mürekkep molekülleri materyale tutunamaz ve havaya karışır transfer gerçekleşemez. Tekstil sektöründe; moda, spor giyim, ev tekstili, bayrak gibi ve reklam sektöründe kullanılan çeşitli kumaşların baskısı, polyester kaplamalı; metal, plastik, ahşap, seramik vb. ürünlerin baskısında kullanılmaktadır.

Süblimasyon kağıdı

Süblimasyonda kaplamalı kağıt, kaliteli baskı için olmazsa olmazdır ve hem mürekkep tüketiminizi azaltır hem de üretim maliyetlerinizi düşürmenizi sağlar. Üretiminiz için en doğru transfer kağıdını seçmek için yapacağınız uygulama türüne, kullanacağınız makine modeli ve mürekkep türüne göre karar vermeli ve kağıdın transfer oranı, kuruma süresi, transfer verimliliği ve kaplama kimyasalları gibi faktörleri dikkate almalısınız. Uygulamanıza ve baskı çeşitlerine göre kullanacağınız kağıdın kaplama özelikleri ve kağıt gramajı değişecektir. Daha yoğun mürekkep kullanacağınız durumlarda daha kalın kağıtlar tercih ederken, yüksek hızlı baskı ihtiyaçlarınızda daha ince kağıtlar seçebilirsiniz. Aynı şekilde, kağıdın kullandığınız mürekkep ile uyumlu olması baskıdan alacağınız verimi etkileyen önemli faktörlerden biridir. Aşağıdaki görsellerde, kaplamalı kağıt ve kaplamasız kağıt test edilmiş ve gözlemlenmiştir. Kaplamalı kağıt, daha düşük mürekkep tüketimi ile daha detaylı bir sonuç ve kaliteli renk sonucunu vermiştir. Her iki kağıdın da transfer sonrası kağıtların yüzeyinde kalan mürekkep miktarları gözlemlenmiştir. Kaplamalı kağıt yüksek seviyede transferi gerçekleştirirken, yüzeyinde mürekkep az oranda kalmıştır. Kaplamasız kağıtta ise transfer sonrası görüntünün neredeyse tamamı kağıt yüzeyinde kalmıştır, yüksek oranda mürekkep israfı gerçekleşmiştir. Doğru transfer kağıdını seçerken, kağıdın teknik özellikleri hakkında bilgi alın. İyi bir transfer kağıdı, yüksek transfer verimliliği, hızlı mürekkep emilimi ve kuruma özelliği sunmalıdır. Kullandığınız kağıdın kaplama formülasyonu ise diğer kritik noktadır. İyi bir kaplamaya sahip transfer kağıdı, yüksek boya transferi sağlayarak mürekkep tüketiminizi ve dolayısıyla maliyetlerinizi ciddi ölçüde düşürmenizi sağlar.

Süblimasyon baskıda ICC profil

Dijital baskı sektöründe kullanılan makine, mürekkep ve baskı altı malzemesi ilişkisi çok iyi kurulmalıdır. Kullanılan malzemeye göre renk profili oluşturulması durumunda düşük mürekkep tüketimi ile doğru renkleri elde edebiliriz. Süblimasyon baskı sisteminde kullanılan makine, kağıt, mürekkep ve malzemeler farklılık gösterebilir. Kullanılan sisteme uygun makine, mürekkep ve kağıt için özel bir ICC Profil çalışması gerekmektedir. Bu sayede düşük mürekkep tüketimi ile daha geniş bir renk skalası elde edilebilir. ICC profil, süblimasyon baskı tekniğinde kullanılan makine, mürekkep ve kağıt bileşenlerinin tek bir noktada birleşip olması gereken değerlerde kaliteli bir sonuç elde edebilmek ve doğru renklerin elde edilmesine kolaylık sağlar. ICC Profile etken olarak iyi transfer yapabilen kaplamalı kağıdın kullanılması sayesinde, mürekkebin büyük kısmı transfer olacağı için daha az mürekkep tüketimi ile daha yoğun renkler elde edilebilmektedir. Mürekkep tüketiminde daha düşük maliyetler ile yüksek kaliteli neticeler sağlanabilir. Süblimasyon baskı sisteminde farklı marka mürekkeplerde renklerin pigment kalitesi yani kök renklerinin farklılığından dolayı hedeflenen renk farklı koordinatlarda ve farklı mürekkep tüketimi ile elde edilebilir.

Mürekkepler arasında yaşanan kalite farklılıklardan dolayı yapılan ICC Profillerde yaşanan sorunlardan en önemlisi detay kaybıdır. Mürekkebin, pigment kalitesi renk verimliliği düşük olduğu takdirde mürekkep muslukları açılarak daha yüksek tüketim ile renk elde edilmeye çalışılmaktadır, bu şekil olursa mürekkep maliyeti artacaktır. Görseldeki gibi olması gereken kaliteli bir sonuç soldaki görselde gösterilmektedir. Fakat mürekkep kalitesi düşük olduğu takdirde renkler soluk kaldığı için, tüketimi arttırarak renk canlılığı yakalanmaya çalışılmaktadır. Bu görselde kullanılan mürekkep için yapılan ICC Profilde siyah rengi zayıf kaldığı için yüksek limitlerde tutulmuştur. Böyle olduğu takdirde az ışıkta fotoğraf çekmeye çalışmak gibi, detay kaybı oluşacaktır. Süblimasyon baskıda kullanılan malzeme kalitesi yanı sıra ICC Profilden kaynaklı oluşan sorunlardan biri de “renk geçişleri ve kumlama problemi” olacaktır. Kullanmış olduğunuz kağıt, mürekkep ve makine ilişkisini sisteminize uygun ICC Profil oluşturarak elde edebilirsiniz. Hali hazırda kullanılan ICC Profillerde genellikle bu tarz problemler meydana gelmektedir. Renk geçişlerinde olması gereken hassasiyetin sağlanamaması, iki renk karışımından meydana gelen, koyudan açığa doğru degrade yani renk geçişi sağlanması durumunda belli bir değer yüzdesinde bir rengin daha baskın olması ve diğer rengin o yüzdede daha zayıf olması durumu ile meydana gelen problemdir. Renk üretimi yapılırken doğru CMYK renk kodları girilmesine rağmen farklı koordinatlarda renkler elde edilecektir. Özetle kullanmış olduğunuz malzemenin kalitesine göre ICC Profil çalışması yapılmalıdır. Kaplamalı kağıtlar ile mürekkep tüketiminizi azaltmanız mümkün. Kullandığınız mürekkep ve kağıt uyumu için ICC Profil çalışması yapılmalıdır. Bu sayede renk kalitenizde artış ve mürekkep sarfiyatınızda düşüş olduğunu maliyet açısından ne kadar önemli olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Süblimasyon baskıda metamerizm ve doğru ışık kaynağı

Baskı sektöründe, ISO 12647 uluslararası standardizasyon serisi hedef alınmaktadır. Tekstil süblimasyon tekniğinde belli bir standardın olmaması tamamen değişken proseslerin çok olmasıyla ilgilidir. Üretim proseslerinde; makine, mürekkep, kağıt ve kumaş gibi faktörlerin fiziksel ve kimyasal değişiklikler nedeniyle standart bir yapıda olmaması asıl nedendir. Tekstil dijital süblimasyon baskı sisteminde renk kontrolleri sırasında yaşanan sorunların başında “metamerizm” olayı gelir. Renk çalışmaları esnasında istenilen renk değerleri doğru çalışılsa da alınan sonuç itibariyle algısal farklılıklar olabilir.

Metamerizm;

• Bir rengin farklı ışık kaynakları altında farklı renkte görülmesi,

• İki farklı rengin belli bir tipteki ışık kaynağının altında aynı renkte görülmesi,

• İki rengin bir ışık kaynağı altında farklı algılanması durumudur.

Baskı sektöründe doğal beyazın insan gözü tarafından en doğru algılanmasını sağlayan D50 (5000K) standart olarak uygulanmaktadır.

Tekstil sektöründe ise dış mekan ve giyim sektörüne uygun olarak UV dalga boyu içermekte olan D65 (6500) standart kabul edilmiştir. Farklı ışık kaynakları altında yapılan renk kontrolü, onaylanan renk çalışmaları veya müşterinin kendi ofisinde renk onayı alınıp, tasarım atölyesinde algılanan farklı renk değerleri sonucu harcanan zaman, maliyet ve malzeme ciddi anlamda sorun yaratmaktadır. Tekstil tasarım atölyelerinde yapılan renk çalışmaları esnasında ortam ışığının standart günışığı toleransları içerisinde D50 (5000 K) veya D65 (6500 K) değerlerinde olması gerekmektedir.

Renk çalışmalarının aslında özel tasarım atölyelerinde bazı standartlara uygun olarak oluşturulması gerekmektedir. Duvarların Münsell Gray renginde olması ve kullanılan özel ışık kaynaklarının olması gerekir. Münsell Grey rengi nötr bir renktir. Renk kontrolleri esnasında ortam ışığında yansıma gibi algısal farklılıkların yaşanmaması ve gözün yorulmaması için önemlidir. Renk üretim sürecinin mümkün olduğu kadar verimli olmasını sağlamak ve aynı zamanda ara ve nihai sonuçların öngörülebilir bir renk kalitesi göstermesini sağlamaktır. Bu sayede kalite ölçülebilir, doğrulanabilir ve tekrarlanabilir hale gelir.Bu içerik 1317 defa okundu.