DİJİTAL BASKININ GELECEĞİNİ NELER BEKLİYOR?

DİJİTAL BASKININ  GELECEĞİNİ  NELER BEKLİYOR?
Baskı sektörü, kağıt ve baskı sektöründeki tedarik zincirleri konusunda dünya çapında otorite haline gelen Smithers Pira, 2024 yılına kadar küresel dijital baskı pazarına yönelik tahminleri içeren bir rapor yayınladı.


Smithers Pira , ambalajlama, kağıt ve baskı sektörü tedarik zincirleri konusunda dünya çapında bir otoritedir ve mevcut eğilimler ve gelişmelere ilişkin ayrıntılı bilgiler sunmaktadır. 80 yılı aşkın süredir teknik ve bilimsel deneyime sahip olan şirket, dünyadaki müşterilere iş ve test gereklilikleriyle ilgili danışmanlık konusunda uzmanlaşmıştır. Kısa bir süre önce, “2024’e Kadar Dijital Baskıların Geleceği” başlıklı raporunu yayınlayan Smithers Pira, dijital baskı ile son yıllarda hızlı bir ilerleme ve sayısız yenilik öngörüyor. Bu teknolojinin geleceğinin son derece umut verici olduğunu dile getiren rapor, önümüzdeki on yıl içindeki pek çok teknolojinin detaylarına odaklanıyor.

Rakamlarla Küresel Dijital Baskı Sektörü

Pazar araştırmasının sunduğu rakamlara geçmeden önce, dijital baskının şirketler için önemi sorusu yanıtlanmalıdır. Teknoloji, baskı tedarikçilerinin müşterilere sundukları hizmet seviyelerini iyileştirmelerini sağlar ve finansal açıdan yararlanabilecekleri yeni fırsatlar sunar. Pazarlama araçlarının kişiselleştirilmesi ve dijital baskının mümkün kılınması gibi adımlar sayesinde dijitalleşme, günümüzde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Toplam dijital baskı pazarı, 2013 değerine kıyasla 2024 yılına kadar %225 büyüyecek. Somut anlamda, 2013 yılında dijital baskı pazarının ortalama 120.9 milyar dolar olduğunu düşünürsek, 2024 yılında erişeceği büyüklüğü görmek mümkün.

Dijital Baskıda Liderlik Değişimi

Şu anda, elektro-fotografi dijital piyasaya en büyük katkıyı sağladı diyebiliriz; ancak yakın gelecekte bu durum değişebilir. Rapor, inkjet pazarına artan bir önem atfediyor ve 2019 sonuna kadar elektrofotografiyi geçmesini öngörüyor. 2024 itibariyle, inkjet, dijital baskının toplam piyasa değerinin %56’sını oluşturacak.

Dijital Baskının Geleceğinde Neler Var?

Rapor, ambalajlamanın önümüzdeki on yıl içinde en dinamik uygulama alanı olacağını öngörüyor. Ambalaj türleri, karton, sert ve esnek malzemeler ve metaller ile sınırlı kalmayacak. Ayrıca bu değişimden, ambalajlamaya yakından bağlı grafik sektörü de etkilenecek. Smithers Pira ayrıca, teknolojinin diğer birçok uygulamayı da etkileyeceğini iddia ediyor. Bu uygulamalar tekstil, seramik fayans, düz ve yuvarlak cam, dekoratif laminatlar, otomotiv uygulamaları, elektronik ve fotovoltaik ürünler, biyo-tıbbi ve diğer birçok promosyon / çeşitli ürünler olacak.Bu içerik 809 defa okundu.