GENİŞ FORMAT BASKI İLE GÖZ ALICI ÖZEL EFEKTLER YARATIN

GENİŞ FORMAT BASKI İLE  GÖZ ALICI ÖZEL EFEKTLER YARATIN
FESPA.com’da yer alan Nessan Cleary’nin yazısı, baskı üreticilerinin geniş formatlı grafikleri daha dikkat çekici hale getirmek için hayata geçirdiği uygulamaları paylaşıyor.


Dikkat çekmek, geniş format dijital baskının doğasında vardır; bu hem baskının büyük boyutlarından hem de tasarımın konumlandırılmasından kaynaklanır. Ancak bazen bu baskılar, mesajlarını doğru bir şekilde iletmek için, tasarımının geliştirilmesine ve reklama bakanların ilgisini daha fazla çekmek için ilave yollara ihtiyaç duyar. Baskı üreticilerinin de daha fazla kişinin dikkatini çekmek için standart dijital baskı uygulamalarına katabilecekleri farklı efektler mevcut. Bu efektlerin tümü baskıya değer katacak ve standart bir uygulamayı daha üst seviyeye taşıyacaktır. Bu yüzden gelin bu seçeneklerin neler olduğuna bir bakalım.

1. FARKLI MAKİNE, FARKLI BASKI BECERİLERİ

Bazı geniş formatlı baskı makineleri, diğerlerine kıyasla daha farklı özel efektler sunma becerisine sahip olabilir. Ancak yine de en temel becerilere bakacak olursak, UV baskı makineleri muhtemelen iyi bir başlangıç noktası oluşturacaktır, çünkü yalnızca UV baskı ile duvar kağıdı, ışıklı kumaş, stor, zebra perde, folyo, branda, kağıt, one way vision, PET, PVC, ABS, akrilik, panel, ahşap, cam, deri, metal ve afiş gibi çok çeşitli yüzeye herhangi bir kaplama ya da ön işlem gerektirmeden baskı imkanı elde edilmektedir.

2. DOKUNMA HİSSİ YARATIN

Bazı UV baskı makineleri, önceden kürlenmiş boya damlacıklarının üstüne birden fazla mürekkep damlası püskürtüp katmanlı bir yapı meydana getirebilir ve bu sayede mürekkep katmanını artırarak dokulu bir yüzeyin elde edilmesini sağlayabilir. Bunun en iyi örneklerinden biri Braille alfabesi baskısıdır. Bu etki yalnızca UV mürekkebiyle yaratılabilir çünkü UV baskıda mürekkep anında kürlenir. Aksi takdirde, mürekkep damlaları birbirleriyle birleşir. Bunun yanı sıra şeffaf bir mürekkep olan bir vernik kullanmaktır. Vernik, baskının daha da vurgulanmasını sağlayarak dokulu bir etkinin yaratılmasına imkan sağlar. UV mürekkepleri, bazı solvent baskılara kıyasla biraz daha donuk bir baskı üretir. Ancak piyasada mevcut UV baskı makineleri saten ve parlak görünüm yaratma imkanı da sunar.

3. CMYK’NIN ÖTESİNE GEÇİN

Standart CMYK mürekkep seti çoğu rengi üretebilmelidir, ancak bazı baskı makineleri bugün ek renkler de sunmaktadır. Örneğin, açık Cyan ve Açık Magenta cilt tonlarını iyileştirmek için kullanılabilir. Piyasada mevcut bazı baskı makineleri Turuncu, Kırmızı ve violet renklerin de kullanılabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca, çoğu baskı makinesi standart olarak beyaz ve isteğe bağlı olarak ekstra mürekkep seçeneğine sahiptir. Bu tür ek renkler mevcut renklerin üzerine kullanılabilir. Örneğin beyaz renk, koyu zeminlerde çok daha çarpıcı görseller yaratabilir. Beyaz renk ayrıca, arka aydınlatmalı uygulamalar ve çok katmanlı grafikler için idealdir. Arka aydınlatmalı bir uygulamada, alt katmana beyaz renk basıldığında görseller çok daha canlı görünecektir. Bu sayede arkadan gelen ışığın grafikte daha düzgün dağılmasını sağlar. Çoğu baskı makinesi aynı anda üç ya da daha fazla katmanın aynı anda basılabilmesine imkan tanır. Bu tür baskılar özellikle pencere grafikleri için idealdir. Bu durumda beyaz katman iki ayrı grafik arasına sıkıştırılır (sandviç yöntemi). Bununla birlikte bazı beyaz mürekkepler diğerlerinden daha opak olduğu için birbirinden tamamen ayrı iki grafiği tersine çevirmek için cidden iyi bir opasite seviyesine sahip bir beyaz mürekkep kullanmak ideal olacaktır.

4. METALİK EFEKTLER

Bazı solvent yazıcıların metalik mürekkeplere sahip olduğunu da unutmamak gerek. Bu tür durumlarda, gümüş rengi yansıtıcı bir mürekkeple grafikler basılır ve daha sonra diğer renkler ile kombine edilir. Bu sayede ek bir folyo kullanılmasına gerek kalmaksızın daha düşük maliyetli metalik efekt üretilebilir. UV kürlemeli baskı makinelerinde metalik renk kullanımı zordur; çünkü bu tür boyalar nozzle tıkanmasına yol açabilecek partiküller barındırır. Piyasadaki mevcut bazı metalik mürekkepli UV baskı makineleri de vardır. Bu makineler, baskının dokulu ve kabartma efektleriyle birleştirilmesine imkan sunar. Ancak bu makineler nispeten daha küçük bir baskı tablasına sahiptir.

5. BASKI MALZEMELERİ

Dikkate alınması gereken bir başka faktör de malzemenin kendisidir. Bazı baskı yüzeyleri de baskılara oldukça dokulu bir etki verecektir. Örneğin, alüminyum kompozit gibi metalik alt tabakalar oldukça çarpıcı bir etki yaratabilir. Ya da piyasada mevcut, aynaya benzeyen ancak oldukça hafif yansıtıcı yüzeyler iyi bir metalik efekt yaratmak için ideal olabilir. Bunun dışında çok ince bazı folyolar, duvara spreylenmiş grafiti etkisini yaratmak isteyenler için çok iyi bir alternatif sunarak tuğla ve duvar yüzeyinin dokusunu hissettirebilir. Birçok reklam üreticisi bu tür baskıları korumak için baskı sonrası laminasyon uygulasa da UV baskı makineleri ile yapılan baskılarda bu tür bir sonlandırma işlemine gerek duyulmaz. Ancak koruma amacının dışında farklı efektler üretmek için kullanılabilecek pek çok laminasyon folyosu da piyasada yaygın olarak kullanılmaktadır.

6. SONLANDIRMA

Sonlandırma uygulamaları da baskıya özel efekt yaratmanın bir diğer yoludur. Sadece basit bir kesme katlama işlemi ile bitmiş bir obje oluşturulabilir ve 3D baskı efekti yaratılabilir. Örneğin müzik aletleri satan bir mağaza için kartonları kesip katlayarak bir gitar üretilebilir. Bu sayede satış noktası reklamlarına yeni bir boyut katılabilir.

7. BASKIYA YENİ BİR BOYUT EKLEYİN

Son olarak, tamamen farklı bir özel efekt türüne sahip 3D baskıyı da düşünebilirsiniz. Piyasadaki mevcut 3D baskı cihazları sayesinde, basit bir baskıya küçük bir 3D baskı ilave ederek reklama yepyeni bir boyut katabilirsiniz. Ya da piyasada mevcut büyük format 3D baskı cihazları ile tüm tabelayı da 3D baskı ile üretmek mümkün. Kaynak: FESPA.comBu içerik 10862 defa okundu.