PRODIGITAL FESPA EURASIA FUARI’NDA REKLAM VE ENDÜSTRİYEL BASKI ÇÖZÜMLERİNİ SERGİLEDİ

PRODIGITAL FESPA EURASIA FUARI’NDA  REKLAM VE ENDÜSTRİYEL  BASKI ÇÖZÜMLERİNİ SERGİLEDİ
7-1O Aralık tarihlerinde düzenlenen FESPA Eurasia Fuarı’na katılan Prodigital, standında reklam, tekstil, endüstriyel baskı, promosyon ve hediyelik eşya sektörlerine yönelik çözümlerini sergiledi. Biz de fuar vesilesiyle Prodigital Endüstriyel Makine Grup Sorumlusu Yasemin Sönmez ile bir araya geldik. Sönmez, fuarla ilgili değerlendirmelerini dergimizle paylaştı.


Öncelikle bu yılki fuar hakkında değerlendirmenizi öğrenebilir miyiz?

Bu yılki FESPA Eurasia fuarına birkaç gün kala katılma kararı aldık. Bildiğiniz üzere FESPA Eurasia fuarında firmamız tekstil salonunda katılım sağlardı. Uzun yıllar bir avantajını göremediğimiz için bu yıl Sign holünde makinelerimizi sergileme kararı aldık. Dünya genelinde ve Türkiye pazarında hacimlerin azalması ve ülkemiz açısından bu yıl ekonomik zorlukların artış göstermesi maalesef fuarın beklentilerin altında geçmesine neden oldu diye düşünüyorum. Ayrıca bir yıl içerisinde iki fuarın çok kısa sürelerde organize edilmesi maalesef katılımcı firmaları zora sokuyor. Bu yıl FESPA Eurasia fuarı 1,5 salondan oluşmuştu. Katılımcı sayısı diğer fuarlara göre az olduğundan fuara gelen ziyaretçi sayısı da o ölçüde az oldu.

Ziyaretçi ve ürün çeşitliliği bakımından fuarın durumuna bakıldığında ürün çeşitliliğinin bu yıl çok daha az olduğunu gözlemledik. Ne yazık ki FESPA fuarı uluslararası fuar olmasına rağmen ülkemizde her geçen yıl daha da küçülerek ayakta kalmaya çalışıyor diye görüyoruz. Gelen ziyaretçiler de fuarın çok küçük olduğunu ve yeterli katılımcı olmadığını söylediler.

Bu yıl fuara hangi beklentilerle katıldınız? Fuar bu beklentilerinizi karşıladı mı?

FESPA Eurasia 2O18 fuarına tamamen rakip markaların da fuarda bulunması gerektiği düşüncesinden dolayı prestij amaçlı olarak katıldığımızı belirtmek isteriz; dolayısıyla bu yıl fuar beklentilerimizi karşılamadı diyebiliriz. Birkaç ay önce Sign İstanbul fuarına gelip döviz kurunun yüksekliğinden dolayı yatırımını ertelemiş birkaç müşterimize satışlarımızı gerçekleştirdik.

Fuarda tanıttığınız çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz? Bu çözümlerin kullanıcıya sunduğu avantajlar neler?

Fuarda bu yıl öncelikle piyasadaki en çok satılan makine özelliğini almış olan Gongzheng GZM+32O4 solvent-eko solvent baskı makinesini, Thunderjet C16O1 iç/dış mekan baskı makinesini ve MUTOH VJ 1624X baskı makinesini sergiledik. Reklam, tekstil, endüstriyel baskı, promosyon ve hediyelik eşya sektörlerine yönelik tanıtımlar gerçekleştirdik.

Fuarda sergilediğimiz Gongzheng GZM32O4 solvent-eko solvent baskı makinesi, piyasadaki en hızlı, en kaliteli ve en düşük maliyetle baskı yapabilen tek makine olma özelliğine sahiptir. 32Om eninde baskı yapabilen makine, parçalanıp temizlenebilen ve parçası değiştirilebilen Endüstriyel Fuji Dimatix Starfire Baskı Kafası ile uzun kafa ömrü ve düşük bakım maliyeti sunar. Üretim modunda maksimum 248m2 baskı hızına çıkabilen makine, 1Opl ve 25pl baskı kafaları ve negatif basınç sistemli boya sirkülasyon sistem ile iç mekan ve dış mekan kalitesinde baskı imkanı sunar.

Fuarda ayrıca Thunderjet C16O1 modelini tanıttık. 16O cm eninde iç ve dış mekan kalitesinde baskı yapan makine, Epson DX5 baskı kafasına sahiptir. Saatte maksimum 17,7m2 baskı hızı sunan makine, otomatik kafa temizleme sistemi, Variable Dot Grayscale baskı teknolojisi ve dökme boya sistemine sahiptir. Branda, folyo, vinil, roll-up, fuar stantları vb. uygulamalar için idealdir.

MUTOH eko solvent baskı makinesi ise Epson DX7 baskı kafası kullanan hızlı ve ekonomik sistemlerdir. Seri içerisinde ValueJet 1324X, ValueJet 1624X, ValueJet 16O4X, ValueJet 1638X ve ValueJet 2638X modelleri yer almaktadır.

Piyasada yaşanan ekonomik olumsuzlukların fuara yansıdığını düşünüyor musunuz? Bunun ziyaretçilerin yatırım ve satın alma kararlarına yansıması sizce nasıl oldu?

Mevcut durumun fuara direkt yansıdığını söyleyebiliriz. Fuarın ziyaretçi sayısında bile azalma ciddi şekilde görülmektedir. Makine yatırımı finansman gerektiren kararlar olduğu için ziyaretçiler makineleri incelemelerine rağmen yatırım konusunda çekinceyle davranmaktadır. Zaten son yıllarda fuarlarda sıcak satış anlaşmaları çok fazla ön plana çıkmıyor; daha ziyade ileriye yönelik yeni müşterilerle görüşmeler için vesile sağlıyoruz. Yatırım kararlarının oluşması tamamen ülkede ekonomik durumun, banka kredi oranlarının ve enflasyonun iyileştirilmesi ile ivme kazanabilecektir. Bunun için de sürecin uzun olacağını düşünmekteyiz.

Firmanız adına 2O18 yılı değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Yılın ilk çeyreğinde oldukça iyi işler yaptık. İkinci çeyrekte dövizin istikrarsız yükselişi herkesi etkilediği gibi ithalatçı firma olarak bizi de etkiledi. Yurtiçi ve Türk Lirası cinsinden yaptığımız vadeli satışlar tamamen zarar olarak yansıdı. Yurtdışına yaptığımız satışlar biraz dengeyi sağladı. Dövizle beraber faizlerin artması maliyetlerimizi çok yükseltti. Piyasanın alıştığı rahatlıkla makine satmamız zorlaştı. Müşterilerinde zor durumlara düşmesi zaman zaman çek senet ödemelerinde aksamalara yol açsa da şu ana kadar çok sıkıntı yaşanmadı. Yılın geri kalan kısmında da devlet ve ekonomiyi oluşturan şirketlerin koordineli bir şekilde zor durumu en az zararla atlatması gerekmektedir. Eğer temkinli gidilmezse reel sektörün büyük bir kısmı borçlarını ödeyemeyecek ve en kötüsü insanlar işsiz kalacak. Her kesim üstüne düşeni yaparsa bu günler en az hasarla atlatılır. Yılın geri kalanında kar amaçlı değil, durumu koruma amaçlı ayakta kalma amaçlı çalışmalar yapılmalıdır.

2O19 yılına dair hedef ve planlamalarınızdan bahsedebilir misiniz? Önümüzdeki süreçte yeni ürünler veya yeni projeler söz konusu olacak mı?

Önümüzdeki süreçte ihracata ağırlık vermeye çalışacağız. Yurtdışında ürettirdiğimiz bazı makinelerin üretimini Türkiye’de yapmaya başlayacağız. Katma değeri yüksek makineler üretip daha uygun fiyatlara Türkiye’de satmak istiyoruz. Türkiye’de yapılacak üretimi daha rahat ihraç edeceğimizi düşünüyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz noktalar ve sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Memleketimizi gelişmiş ekonomiler seviyesine getirebilmek ve refahın ülkemizde hakim olmasını sağlamak için biz iş adamlarının hiç durmadan çalışması gerekmektedir. Ekonomik istikrar için siyasi otoriteye ve ekonomi yönetimine gerekli destekleri vermeliyiz. Devletinde üstüne düşeni yapıp reel ekonomiyi her şekilde canlandırması gerekmektedir.Bu içerik 683 defa okundu.