CANAPA KAĞIT TEKNOLOJİLERİ FESPA EURASIA FUARI’NDA TEKSTİL BASKI ÜRETİCİLERİNİN İLK TERCİHİ OLDUĞUNU KANITLADI

CANAPA KAĞIT TEKNOLOJİLERİ FESPA EURASIA FUARI’NDA TEKSTİL BASKI ÜRETİCİLERİNİN  İLK TERCİHİ OLDUĞUNU KANITLADI
CANAPA Kağıt Teknolojileri, FESPA Eurasia Fuarı’nda transfer kağıtlarının sunduğu güçlü baz kağıt yapısı, stabil baskı imkanı ve çift katmanlı baskı teknolojisi ile sadece tekstil üreticilerinin değil, makine üreticilerinin de ilk tercihi olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.


6-9 Aralık 2O18 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen FESPA Eurasia 2O18 Fuarı’na katılarak geniş yelpazedeki transfer kağıtlarını sergileyen CANAPA Kağıt Teknolojileri, yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi kitlesinin kendilerine gösterdiği ilgi neticesinde memnun olarak fuardan ayrıldı. Fuar boyunca geniş yelpazedeki transfer kağıtlarının sergilendiği CANAPA Kağıt Teknolojileri’nin standının yanı sıra, bu yıl PİMMS Group, Karya Dijital ve Mert Dijital stantlarında sergilenen farklı süblimasyon baskı makinelerinde de CANAPA transfer kağıtları kullanıldı. Ayrıca bu yıl ilk defa FESPA Eurasia Fuarı’na taşınan ve bir FESPA klasiği olan Print Make Wear uygulamalı tekstil baskı atölyesinin transfer kağıdı sponsoru da CANAPA Kağıt Teknolojileri oldu. Atölyede yer alan MIMAKI TS3OOP-18OO süblimasyon baskı makinesinde dört gün boyunca CANAPA transfer kağıtları kullanıldı. Biz de FESPA Eurasia Fuarı vesilesiyle CANAPA Kağıt Teknolojileri kurucu ortaklarından Özer Yılmaz ile bir araya gelerek hem fuar hakkında değerlendirmelerini aldık, hem de CANAPA markasının kullanıcıya sunduğu avantajları ve firmanın önümüzdeki süreçteki planlamalarını konuştuk.

Öncelikle bu yılki fuar hakkında değerlendirmenizi öğrenebilir miyiz? Fuarın katılımcı ve ziyaretçi profili, fuar yoğunluğu ve organizasyon hakkında düşünceleriniz neler?

FESPA Eurasia Fuarı’na düzenlendiği ilk yıldan beri katılıyoruz. Bizim için yeni ve potansiyel müşterilerle buluşmak için verimli bir platform. Hem mevcut müşterilerimizle bir araya geliyor hem de Türkiye’den ve dünyanın pek çok bölgesinden gelen yabancı ziyaretçilerle tanışma fırsatı buluyoruz. Bu sene de Türkiye’den gelen ziyaretçilerimizin yanı sıra, Bulgaristan, Yunanistan, Rusya, Ukrayna, İtalya, Çin, Japonya, Mısır, Fas, Tunus ve İsrail gibi dünyanın dört bir yanından misafirlerimizi standımızda ağırladık ve olumlu görüşmelerimiz oldu. Bu açıdan bizim beklentilerimizi genel anlamda karşılayan, standımızda ilgili ve nitelikli bir ziyaretçi kitlesini ağırladığımız ve yeni ürün çeşitlerimizi tanıtma imkanı bulduğumuz bir fuar oldu.

Genel anlamda ise her FESPA fuarında olduğu gibi başarılı bir organizasyon gerçekleştirildi. Ancak mevcut piyasa koşullarının da etkisiyle olsa gerek ziyaretçi ve katılımcı yoğunluğunun bu sene geçmiş yıllara kıyasla daha düşük olduğunu gözlemledik. Gelen ziyaretçi satın alma hedefiyle gelen profesyonel bir kitle olsa da, sayıca az olduğu dikkatimizi çekti. Katılımcı açısından bakarsak da bu sene fuarda pek çok düzenli katılımcının yer almadığını ve bunun da fuarda sunulan ürün ve hizmet çeşitliliğini azalttığını gözlemledik. Pek çok firmanın pazarlama bütçelerinde kısıntıya giderek fuar katılımlarını azaltması anlaşılabilir bir şey olduğu kadar, biz CANAPA Kağıt Teknolojileri olarak halen fuarları oldukça önemsiyor ve sektördeki yerinin vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda sadece Türkiye’de değil yurtdışında da fuar katılımlarımız devam ediyor.

Fuarda tanıttığınız çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Her yıl olduğu gibi bu sene de CANAPA Kağıt Teknolojileri olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz çok çeşitli transfer kağıt yelpazemizi tekstil üreticilerine tanıttık. Başta spor giyim sektörünün ihtiyaç duyduğu üstün yapışma özelliğine sahip Tacky Transfer Kağıtlarının yanı sıra; tekstil baskı pazarının süblimasyon transfer kağıt ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt veren, farklı kaplama, gramaj ve ebat seçenekleri sunan ve çok büyük verimlilik ve tasarruf imkanı elde edilmesini sağlayan ShiningStar ve Master transfer kağıtlarını tanıttık. CANAPA transfer kağıtları ile hayata geçirilen farklı dijital baskı örneklerini de stantta sergiledik. Standımızda ayrıca her yıl çıkarmaya devam ettiğimiz CANAPA dergimizi de dağıttık. Sadece transfer kağıdı üreticisi değil, aynı zamanda tekstil sektörünün iş ortağı olma misyonuyla çıkardığımız dergimizde, süblimasyon baskıya dair pek çok ipuçlarını ve yeni trendleri paylaştık. İşimizi ve sektörümüzü ne kadar önemsediğimizin bir göstergesi niteliğinde görülen dergimiz de oldukça rağbet gördü ve müşterilerimiz bu çabamızı ilgiye takdir ettiler.

 

“CANAPA kağıt üretiminde kullanılan ve her defasında aynı ormandan elde edilen aynı hammaddeler, aynı üretim tesisinde işlenerek aynı baskı sonucunu sağlıyor”

 

Fuarda da gördüğümüz üzere piyasada yerli ya da yabancı üretim pek çok transfer kağıdı mevcut. CANAPA transfer kağıtlarını muadillerinden ayıran özellikler nedir? CANAPA transfer kağıtlarının sunduğu en önemli avantajlar neler?

Ürünlerimizin en büyük avantajı şu: CANAPA transfer kağıtları, piyasadaki pek çok muadiline göre daha güçlü baz kağıt yapısı, stabil baskı kalitesi ve çift katmanlı kaplama teknolojisi ile öne çıkıyor. Örneğin, stabil baskı kalitesi sunmamız demek, bir tekstil baskı üreticisinin farklı zamanlarda satın aldığı ürünlerde dahi her zaman aynı baskı kalitesini ve aynı sonuçları elde edebilmesi demek. Bunu sağlayan en büyük etmen ise Canapa Kağıt Teknolojileri olarak kağıt üretiminde kullandığımız hammaddeleri dünyanın lider tedarikçilerinden temin ediyor olmamız. Kağıt üretiminde kullanılan selülozik hammaddeler, Avrupalı üreticilerin kendi ormanlarından elde ediliyor. Bu da şu anlama geliyor: Bu sayede, kullanılan hammaddeler her zaman aynı kaliteye sahip oluyor ve dolayısıyla transfer kağıt kalitesi de stabil kalarak baskıda her zaman aynı sonuçlar alınıyor. Her seferinde aynı ormandan elde edilen aynı selülozik hammaddeler, aynı üretim tesisinde işlenerek kullanılan transfer kağıdının aynı kalitede üretilmesini ve dolayısıyla her seferinde aynı baskı sonuçları alınmasını sağlıyor. Bu da CANAPA transfer kağıtları ile aradan ne kadar zaman geçerse geçsin, her zaman aynı baskı sonucunun elde edebileceği anlamına geliyor.

 

“Avrupa, Kore ve Çin menşeli markalarla karşılaştırma testleri yaptık”

 

CANAPA transfer kağıtlarının sunduğu en önemli bir diğer avantaj ise muadillerine kıyasla daha güçlü baz kağıt yapısına sahip olması. Peki bu ne anlama geliyor? Şöyle ifade edeyim: Ar-Ge mühendislerimizle birlikte, ISO2758 ve ISO1924-3 ölçüm metotları ışığında Avrupa, Kore ve Çin’in bilinen markalarına ait transfer kağıtları ile birtakım karşılaştırma testleri gerçekleştirdik. Bu testler neticesinde de, farklı markalarla yapılan karşılaştırma testlerinde aldığımız sonuçlar bize, CANAPA transfer kağıtlarının patlama mukavemeti, patlama endeksi, kopma direnci ve bükülme direnci gibi ölçüm kriterleri açısından daha güçlü baz kağıt özelliklerine sahip olduğunu ispatladı. Üstelik CANAPA baz kağıtlarının daha az katkı maddesine sahip olması da daha saf kağıt yapısına sahip olduğunu ve böylelikle kağıt kalitesindeki değişkenlik oranının daha düşük olduğunu da göstermiş oldu. CANAPA transfer kağıtlarının baz kağıdının bu güçlü yapısal özellikleri, CANAPA transfer kağıtlarının üretiminde kullanılan hammaddeler ve üretim süreci ile yakından ilişkilidir. CANAPA süblimasyon transfer kağıtları, ağartılmış saf selülozdan üretiliyor ve tamamen primer lif içeriyor. Bu liflerin de yavaş yetişen İskandinav ormanlarından elde edilmesi, CANAPA transfer kağıtlarının üretiminde kullanılan baz kağıdın yapısını güçlendiren en önemli bileşen olarak öne çıkıyor.

 

“En yoğun mürekkep tüketilmesi gereken baskılarda dahi kırışmadan baskı imkanı sunuyoruz”

 

Bu özelliklerin sağladığı pek çok avantaj var: Bugün baskı esnasında yaşanan en büyük problemlerden biri, transfer kağıdının yeterli miktarda mürekkebi taşıyabilecek güçlü yapıya sahip olmamasından kaynaklanan kırışma problemleridir. Mürekkebi taşıyamadığı için kıvrılan transfer kağıdının yol açtığı en büyük problem ise kafa çarpmalarıdır. Bu da çarpan kafanın baskıda iz bırakmasına ve daha kötüsü binlerce dolar maliyetteki baskı kafalarının tamamen değiştirilmesini gerektirebilecek ve hem maliyet hem de zaman kaybına yol açabilecek teknik arızalara yol açar. CANAPA süblimasyon transfer kağıtlarının en büyük avantajlarından biri de işte bu baskı makinesinin, en yoğun mürekkep tüketilmesi gereken tasarımlarda bile herhangi bir problem yaşanmadan çalışmasını sağlamaktır. CANAPA transfer kağıtlarının güçlü baz kağıt yapısının sunduğu yoğun mürekkep taşıma kabiliyeti de kafa çarpmalarını önleyerek kafa ömrünü uzatır; boşa giden malzeme sarfiyatını önler ve dolayısıyla üretim kapasitesini artırır. Piyasadaki diğer bilinen transfer kağıtları ile yapılan karşılaştırma testlerinde gördüğümüz bir diğer avantajımız ise, diğer muadil kağıtlarda presleme ve baskı sırasında dahi kenar dönmeleri yaşanması ve bunun da pres sürecine ve dolayısıyla kumaşın baskı kalitesine zarar vermesidir. Kağıdın pres esnasında kumaşa tam olarak yerleşmesi gerekirken, kağıdın kenarlarının havaya kalkması kumaşın baskı kalitesinde sorunlara yol açıyor. CANAPA transfer kağıtlarının en büyük avantajı, sahip olduğu çift katmanlı kaplama teknolojisi sayesinde ısı pres işlemi esnasında kağıdın dönme probleminin ortadan kaldırılmasıdır. İşte tüm bu sebepler, CANAPA transfer kağıtlarını piyasadaki muadilleri arasında ileriye taşırken, tekstil baskı üreticilerine de sorunsuz ve stabil baskı olanağı sunuyor.

 

“Print Make Wear baskı atölyesinde de CANAPA transfer kağıtları kullanıldı”

 

Fuarda ayrıca farklı makine üreticisi ve tedarikçisi firmaların stantlarında da CANAPA transfer kağıtlarının kullanıldığını gördük. Fuarda katılımcı firmaların CANAPA transfer kağıtlarını tercih etme nedeni nedir?

Bu sene fuarda PİMMS Group standında sergilenen Homer süblimasyon baskı makinelerinde, Karya Dijital standında yer alan TruJet süblimasyon baskı makinelerinde ve Mert Dijital standında sergilenen Atexco süblimasyon baskı makinelerinde fuar boyunca CANAPA transfer kağıtları ile baskılar yapıldı. Ayrıca bir FESPA klasiği olan ancak FESPA Eurasia’da ilk defa hayata geçirilen Print Make Wear uygulamalı tekstil baskı atölyesinde de dört gün boyunca MIMAKI TS3OOP-18OO baskı makinesinde de CANAPA transfer kağıtları ile baskılar yapıldı. Katılımcı firmaların fuarlarda bizi tercih etmesinin en önemli nedeni de yukarıda bahsetmiş olduğum stabil ve sorunsuz baskı imkanı. Makine üreticisi/tedarikçisi firmalar, fuar boyunca hiçbir sıkıntı yaşamaksızın baskı yapabileceğinden emin olmak istiyor. Üstelik makinenin markası, modeli, boya gereksinimleri ve baskı modu ne olursa olsun istediği ebat, gramaj ve kaplama özelliklerine uygun kağıt çeşidini bizim ürün gamımızda bulabiliyorlar. Örneğin, PİMMS Group standında makinenin kağıt besleme kapasitesini sergilemek adına Jumbo Roll transfer kağıtlarımız kullanıldı. Print Make Wear alanında floresan boyalarla yapılacak baskılarda uygun transfer kağıtlarımız sergilendi. Tüm bu çeşitliliğimiz, sorunsuz baskı imkanımız ve yerli üretici olmamızın sağladığı stok gücümüz bizi sadece tekstil üreticileri açısından değil, tedarikçi firmalar tarafından da daha fazla tercih edilebilir kılıyor.

 

“CANAPA olarak 2O18, ABD de dahil olmak üzere yeni pazarlara açıldığımız bir yıl oldu”

 

Firmanız adına 2O18 yılı değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Bu yıl bizim adımıza güzel gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. En önemlisi, bu yıl ABD pazarında CANAPA Paper Technologies adıyla yeni yapılanma sürecine girdik. Bu sayede bundan böyle ABD ve Kanada gibi ülkelerdeki süblimasyon baskı pazarının transfer kağıt ihtiyaçlarına %1OO Türkiye’de üretimi yapılan ürün gamı ile yanıt vereceğiz. ABD pazarı ile birlikte üretim kapasitesini de artırıyoruz. ABD’deki yeni yapılanma sonrası ilk defa bölgede düzenlenen bir fuara katıldık. SGIA Expo 2O18 ile sektörden olumlu geri dönüşler aldık. Tüm bunlar bizim için oldukça sevindirici ve motive ediciydi. Bunların yanı sıra bu yıl Afrika ve Pakistan’da da fuar katılımlarımız oldu. Bu fuarlar neticesinde yeni iş birliklerimiz ve yeni bayiliklerimiz oldu. Bu sayede yerli bir üretici olarak farklı pazarlara giriş yapma imkanı bularak ihracat payımızı da artırdığımız bir yıl oldu diyebilirim.

 

“2O19’da piyasa gereksinimlerine göre ürün çeşitliliğimizi artıracağız”

 

2O19 yılına dair hedef ve planlamalarınızdan bahsedebilir misiniz? Önümüzdeki süreçte yeni ürünler veya yeni projeler söz konusu olacak mı?

CANAPA Kağıt Teknolojileri olarak altı yıl önce başladığımız süblimasyon transfer kağıt üretimimiz ile Türkiye tekstil baskı sektörünün transfer kağıt ihtiyacında ithal ürünlere olan bağımlılığı önemli ölçüde azalttık. Uzun yıllar önce distribütör olarak sektörde faaliyete başladığımız bu sektörde, bugün dünyanın dört bir yanına yerli üretim transfer baskı kağıtlarımızı ihraç ediyoruz. Ar-Ge ve üretim faaliyetlerimize sürekli yaptığımız yeni yatırımlarla kapasitemizi artırdık ve dünyanın sayılı süblimasyon transfer kağıt üreticileri arasına girdik. Yüzde yüz yerli olarak ürettiğimiz CANAPA transfer kağıt ürün yelpazemize gösterilen ilgi ve beğeniden aldığımız güçle yatırımlarımıza devam ediyor ve ürün çeşitliliğimizi müşteri beklenti ve gereksinimlerine göre geliştiriyoruz. FESPA Eurasia Fuarı’nda da aldığımız geri bildirimler ışığında da gördük ki tüm sunduğumuz avantajlar hem yerli hem de yabancı pazarlarda konumumuzu güçlendiriyor. Önümüzdeki yıl da piyasanın bu beklenti ve gereksinimleri doğrultusunda Ar-Ge çalışmalarımızı yürütecek, ürünlerimizi piyasa ihtiyaçlarına göre çeşitlendirecek ve yeni pazarlarla birlikte ihracat payımızı artırmaya devam edeceğiz.

Son olarak sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Son olarak sektöre markamıza gösterdikleri ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz. Ayrıca fuar organizatörlerine ve sizlere de çok teşekkür ederiz. 2O18 yılı her ne kadar tüm sektörler açısından zorlu geçmiş olsa da 2O19 yılı için daha umutla bakıyoruz. Tüm bu zorluklardan çıkışın anahtarı her zaman üretmeye devam etmek. Biz de bu konuda üzerimize düşeni yapıyor, yerli bir üretici olmanın gururuyla hem sektöre hem de ülke ekonomisine katkı sunmaya çalışıyoruz. Dilerim 2O19 yılı çok daha üretken, verimli ve karlı geçer. Herkes için güzel bir yıl olmasını diliyorum.Bu içerik 681 defa okundu.