PRODIGITAL SIGN İSTANBUL’DA FARKLI SEKTÖRLERDEN ÇOK SAYIDA ZİYARETÇİYİ AĞIRLADI

PRODIGITAL SIGN İSTANBUL’DA FARKLI SEKTÖRLERDEN ÇOK SAYIDA ZİYARETÇİYİ AĞIRLADI
2O-23 Eylül tarihlerinde düzenlenen Sign İstanbul Fuarı’na katılan Prodigital, fuarda geniş ürün yelpazesini ve bu ürünlerle hayata geçirilebilecek uygulama çeşitliliğini sergiledi. Biz de fuarla ilgili değerlendirmelerini almak üzere Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş ile görüştük.


2O-23 Eylül tarihlerinde düzenlenen Sign İstanbul Fuarı’na katılan Prodigital, fuarda geniş ürün yelpazesini ve bu ürünlerle hayata geçirilebilecek uygulama çeşitliliğini sergiledi. Biz de fuarla ilgili değerlendirmelerini almak üzere Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş ile görüştük.

Fuarla ilgili izlenimlerinizi alabilir miyiz? Bu yıl fuarın katılımcı ve ziyaretçi profilini ve ziyaret yoğunluğunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle fuarın herkese hayırlı olmasını ve görüşmelerin iyi sonuçlanmasını temenni ediyorum. Fuar bildiğimiz gibi ülkenin içinde bulunduğu en riskli dönemde yapıldı. Yüksek faiz oranları, artan döviz kurları ve yeni hükümetin orta vadeli planlarının açıklanması gibi karmaşaların ortasında bir fuar geçirdik. Yatırımcı veya yatırıma ihtiyaç duyan sektör mensuplarının bir kulağı hep bankalarda, hükümette ve borsadaydı. Bütün bunların ışığında yine de kötü olmayan bir fuar geçirdik. Organizasyon olarak gerekli özen gösterilmiş ve azami dikkat sağlanmıştı diyebiliriz. Fuarın katılımcısı açısından baktığımızda ciddi firmaların burada yer aldığını gördük. Herkes kendi ürünlerini mümkün olduğunca nakit fiyatlardan tanıtmaya ve satmaya çalıştı. Ziyaretçi açısından fuara baktığımızda ise yurtdışı ziyaretçilerin biraz azaldığını gözlemledik. Yurtiçi ziyaretçilerden çoğunun Cuma, Cumartesi ve Pazar günü fuara geldiklerini gördük. Daha çok devletten destek alan (KOSGEB – Kalkınma Ajansları gibi) firmaların yatırım yaptığını gördük.

Bu yıl ziyaretçi profili çok geniş yelpazeye yayılmıştı. Ev tekstilinden duvar kağıt üreticisine, dekorasyondan cam üreticisine kadar her alandan baskı üreticisi fuarı ziyaret etti. Organizasyonun yürütülmesinden ve ziyaretçilerin standımızı ziyaretlerinden memnun kaldık. Özellikle Cumartesi günü çok yoğun bir ziyaretçi akını oldu.

Firmanız için verimli bir fuar geçirdiniz mi?

Prodigital olarak bu ortamda iyi bir fuar geçirdik diyebiliriz. Sergilediğimiz makinelerimizin tamamına yakınını sattık. Öncelikle 5 metrelik makinemiz ve Tayvan’dan getirdiğimiz LDP RAPTOR UV baskı makinemiz çok talep gördü. Bu makinelerle ilgili bazı anlaşmalar yaptık.

Standınızda hangi ürünlerinizi sergilediniz?

Standımızda distribütörü olduğumuz firmaların birçok ürününü sergiledik. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Gongzheng grubunda:

GZM 32O4 (+) baskı makinesi: 32Ocm eninde, Fuji Dimatix Starfire baskı kafası kullanan makine, iç ve dış mekan baskı yapabilmekte olup saatte 234 m2 baskı hızına sahiptir.

GZC32O2 baskı makinesi: 32Ocm eninde, 2 adet Fuji Dimatix Starfire baskı kafası kullanan makine, saatte 129m2 baskı hızına sahiptir.

GZS 32O4 (+) bayrak baskı makinesi: 32Ocm enine sahip bayrak ve kumaş baskı makinesi olup fikse ünitesine sahiptir. Fuji Dimatix Starfire baskı kafası kullanan makine, multi fonksiyonel bir çözümdür. İstenildiğinde süblime kağıt basarken istenilirse direkt kumaş basabilmektedir.

Thunderjet baskı makinesi: Eko-solvent baskı makinemizin 16Ocm, 18Ocm, 26Ocm ve 32Ocm eninde modelleri bulunmaktadır. Epson DX5baskı kafası kullanan bu makineler yüksek kalitede iç ve dış mekan baskıları yapabilmektedir.

GZF 5OO4 baskı makinesi: 5 metre eninde ve 7 ton ağırlığındaki stabil bir grand format baskı makinesi olan bu çözümümüz 4 adet Fuji Dimatix Starfire baskı kafası kullanmaktadır. Jumbo merdaneler ile malzemenin rahat yürümesini ve toplamasını sağlayan endüstriyel açma ve toplama sistemleri bulunmaktadır.

LDP grubunda;

RAPTOR 32O6-RTR UV baskı makinesi: 3.2Om enindeki makine, 6 adet Rıcoh Gen5 baskı kafası kullanmaktadır. Saatte 1OOm2 hızında baskı yapan makine, duvar kağıdı, ışıklı kumaş, stor, zebra perde, folyo, branda, kağıt, one way vision ve diğer rulo tüm malzemelere yüksek kalitede baskı yapabiliyor. Makinenin en büyük özelliği düşük boya tüketimi ve her türlü malzemeye parlak ve mat baskı yapabiliyor olmasıdır.

DILLI grubunda;

Neotitan 25O4DWV UV baskı makinesi: 2,5m eninde rulo ve tabaka malzemelerine baskı yapabilen endüstriyel hibrit UV makinemiz dünyanın en önemli UV makine üreticisi Koreli Dilli firması tarafından üretiliyor. Ahşap, cam, strafor, deri, suni deri ve reklam sektöründe kullanılan pek çok malzemeye baskı yapabilen makine, uzun süre sorunsuz çalışmasıyla biliniyor.

NEOTİTAN 32O4 RTR: 3,2Om eninde rulodan ruloya baskı yapabilen endüstriyel UV baskı makinemiz çok hızlı ayrıntılı baskı yapıyor. Türkiye’de perde, suni deri ve reklam üreticileri tarafından halihazırda kullanılan bir makinedir.

MUTOH grubunda;

Mutoh 426UF UV baskı Makinesi: 33x48mm genişliğe ve 7Omm malzeme yüksekliğine sahip olan makine Epson DX7 baskı kafası ile 144O dpi baskı çözünürlüğü sunar.

MUTOH 1624X baskı makinesi: 161cm baskı alanına sahip makine, Epson DX7 baskı kafası ile 144O dpi baskı çözünürlüğü sunar. Makine iç ve dış mekan baskıya uygundur.

MUTOH 1938WX süblime transfer baskı makinesi: 191cm baskı alanına sahip makine, 2 adet Epson DX7 baskı kafası ile 144Odpi baskı çözünürlüğüne sahiptir ve saatte 73m2 baskı hızı sunar. VALUEJET 1626UH UV baskı makinesi: 162cm baskı alanına sahip makine Epson DX7 baskı kafası ve 15mm malzeme yüksekliği ile her türlü rulodan ruloya ve tabaka malzeme üzerine UV baskı imkanı sunar.

Ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği çözümleriniz nelerdi? Ziyaretçiler bu dönem çok farklı ürünlere yoğunlaştılar. 5 metrelik baskı makinasına yoğun ilgi vardı. Her türlü sektörden gelip makinayı incelediler. Birkaç tane 5 metrelik makine sattık. LDP firmasından getirdiğimiz RAPTOR UV makine çok ilgi gördü. Duvar kağıtçılar, ışıklı kumaşçılar ve diğer endüstriyel iş yapan firmalar bu makinayı çok beğendi ve sipariş verdiler. İnşallah bu makinadan Türkiye’de çok satmayı umuyoruz. LDP firmasının sahibi de fuarda bizimle beraberdi ve Türkiye’de gördüğü ilgiden çok memnun ayrıldı. Kalite ve düşük maliyet açısından dünyada benzerine 2-3 kat fark atan makine çok ilgi gördü.

Piyasada yaşanan ekonomik olumsuzlukların fuara yansıdığını düşünüyor musunuz? Bunun ziyaretçilerin yatırım kararlarına yansıması sizce nasıl oldu?

Piyasada yaşanan ekonomik olumsuzlukların fuara yansımadığını söylersek yalan olur. Fakat bunlara rağmen fuar bana göre başarılıydı. Ziyaretçilerin yatırımlarını biraz ertelemelerine sebep oluyor bu durum fakat dünyadaki ekonomik dalgalanmaları göz önüne aldığımızda beklemenin ve yatırımı geciktirmenin bir yararı olmayacağını herkes görüyor. Döviz, enflasyon ve faizler arttı fakat ortamın düzelmesi yine bizlerin elinde. Kendi kendimize sürekli ekonomik kriz söylentileri yaparak piyasanın gerilmesine sebep oluyoruz. Yatırımcının ve tüketicinin pozitif hava estirmesi piyasalardaki olumsuz havanın %7O oranında düzelteceğini düşünüyorum. Krizi geldi geçti diye bakıp işlerimize dört elle sarılmamız gerekiyor. Bu ekonomik düzende alış veriş yapmadan piyasalar kendiliğinden düzelmez.

Son olarak eklemek istediğiniz noktalar ve sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Bu hükümeti bugün değiştiremeyeceğimize ve kimsenin elinde sihirli değnek de olmadığına göre yeni ekonomi politikalarına destek verelim ve iş çevreleri olarak devletin yanında olalım. Kalkınmayı topyekun yapmamız gerekiyor. Sadece kamu yatırımlarıyla veya yapısal reformların yapılmasıyla piyasalar düzelmez, kalkınma gerçekleşmez. İş çevrelerinin de yatırıma, üretime, alışverişe ve ihracata hız vermesi gerekmektedir. Reel sektörler canlanmadan finans sektörlerinin canlanması, sermayenin faize gitmesine ve kısır döngüye sebep olacaktır. Topyekun kalkınma ve refahın toplumun tüm kesimlerine yayılması için herkes üzerine düşeni yapacak üretim-ithalat-ihracat-tüketim dengesi kurulacaktır. Atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldığımız bu dünyayı daha yaşanılamaz hale getirdik maalesef. Bu dünyayı daha yaşanılabilir kılmak ve çocuklarımıza iyi bir ortam bırakmak için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Güçlü ve büyük bir Türkiye için güzel bir dünya için özgürlüklerimizin sınırlarını bilerek çok çalışmalıyız.

 Bu içerik 639 defa okundu.