SPORDEM CANAPA YAPIŞKANLI TRANSFER KAĞITLARI İLE KULVARINI GENİŞLETİYOR

SPORDEM CANAPA YAPIŞKANLI TRANSFER KAĞITLARI İLE KULVARINI GENİŞLETİYOR
Hayal Edin Yeter” sloganıyla yola çıkan Spordem, bugün Antalya ve Akdeniz Bölgesi’nin yanı sıra tüm Türkiye’nin ve çevre ülkelerin spor giyim ihtiyaçlarına yanıt veriyor.


“Hayal Edin Yeter” sloganıyla yola çıkan Spordem, bugün Antalya ve Akdeniz Bölgesi’nin yanı sıra tüm Türkiye’nin ve çevre ülkelerin spor giyim ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Kendisi de eski profesyonel futbolcu olan firmanın kurucusu Metin Maden, dijital baskı teknolojilerinin sunduğu imkanlar sayesinde sadece takım formaları değil pek çok spor malzemesini kişiselleştirebildiklerini dile getiriyor. Baskı üretim sürecinde Canapa yapışkanlı transfer kağıdı kullanan Spordem, ürünlerinin kalitesindeki en büyük bileşenlerden birinin Canapa’nın kağıt kalitesi olduğunu da dile getiriyor.

2OO4 yılından bu yana Antalya’da grafik tasarım odaklı reklam ve tanıtım çözümleri üreten Spordem, özel tasarımlı tanıtım ürünlerinin yanı sıra şirketler, aktivite grupları ve spor kulüpleri için özel tasarım tişörtler, formalar, bayraklar, ödüller ve pek çok promosyon ürünleri üretiyor. Aynı çatı altındaki 2OO6 kuruluşlu Made in Design firması grafik tasarım ürünlerine yönelirken, Spordem ise Türkiye ve çevre ülkelerin spor malzeme ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

Firmanın kurucusu Metin Maden ise profesyonel futbol hayatını bıraktıktan sonra, forma aşkını bırakamadığını ve her zamanki forma hayalinin peşinden giderek Spordem’i kurduğunu anlatıyor ve şunları söylüyor: “Yıllarca Elmalıspor, Konyaaltıspor, Serikspor ve Demrespor’da amatör ve profesyonel futbol oynayan biri olarak, formayı bıraktıktan sonra elbette forma aşkından vazgeçmedim. Pazardaki spor malzemeleri eksikliğini görerek tekstil sektörüne girdim ve Spordem’i kurdum.”

Bugün dünyanın en büyük formalarını, spor için en iyi ürünlerini üretmeye çalışan Spordem, İtalya, Almanya, Katar, Kazakistan ve Azerbaycan gibi ülkelerin birinci ve ikinci lig takımlarına malzeme gönderiyor.

İç pazarda da hatırı sayılır sayıda firmanın spor malzeme ihtiyaçlarına yanıt veren Spordem, bugün İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye çapında 16 adet bayiye sahip. Modern ve inovatif teknoloji altyapısı sayesinde müşterilerine sunduğu kaliteyi her geçen gün artıran firma, Metin Maden’in spor hayatından edindiği tecrübeler sayesinde Türk sporunun ve başarılarının gelişimine yenilikçi ve özel ürünlerle katkı sunmaya çalışıyor.

“Dijita l baskılı mont ve yağmurluklar revaçta ”

İnsanların hayallerini gerçeğe dönüştürme misyonu ile yola çıktıklarını belirten Metin Maden, artık insanların kendilerine sunulan sınırlı sayıdaki tasarımla yetinmediğini, kendi sevdikleri ve kendi inandıkları ürünleri yaptırmayı tercih ettiklerini dile getiriyor. Maden, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Artık trend kişiselleştirilmiş ürünler. İnsanlar artık tek bir logo ya da amblem için çok büyük paralar ödemektense, kendi beğendikleri tasarımları ürettirmeyi tercih ediyor. Bu noktada da Spordem olarak biz devreye giriyoruz. Dijital baskı teknolojilerinin sunduğu imkanlar sayesinde insanların bir nebze de olsa hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyoruz.” Maden, “Sadece takım formaları ile sınırlı kalmıyoruz; aynı zamanda dijital baskılı mont, yağmurluk, çift taraflı yelek, ayakkabı ve hatta havlu ve bornoz bile üretiyoruz. Spor giyim sektörü, artık bizim üretici olarak neler sunduğumuza bağlı. Biz Spordem olarak, hem müşteri taleplerine göre üretim yapıyor, hem de bu talepleri aşarak daha fazla ne üretebileceğimizi araştırıyoruz. Dijital baskı teknolojisi de bizim bu talepleri gerçekleştirmemize yardımcı oluyor.” şeklinde konuştu.

“Canapa, yapışkanlı transfer kağıdında Türkiye’de tek firma”

Bugün tüm dijital baskı üretimlerinde Canapa yapışkanlı (Tacky) transfer kağıtlarını kullandıklarını dile getiren Metin Maden, ürünlerinin kalitesinden oldukça memnun. Sektöre girdiklerinde başka markalara ait yapışkansız transfer kağıdı kullandıklarını söyleyen Maden, o dönem oldukça fire verdiklerini söylüyor ve şu şekilde devam ediyor: “Yapışkansız kağıt kullandığımız dönemde, kağıt pres esnasında en ufak bir kayma yaptığında desen de kayıyor, gölgeli bir baskı meydana geliyor ve ortaya bambaşka bir tasarım çıkıyor; böylece ürün tamamen çöp oluyor. Dolayısıyla ciddi bir zaman ve para kaybı söz konusu.”

“Son dört yıldır ise Canapa yapışkanlı transfer kağıtlarını kullanıyoruz. Üstelik kendileri bizim üretimlerimize özel olarak kağıdın yapışkan oranını da ayarladı. Çünkü bu çok önemli bir noktadır: Kağıt az yapıştığında gereken hassasiyet sağlanmadığı için kayma problemleri doğabilir ve baskıda gölgeli bir görünüm elde edilebilir. Fazla yapışma yaptığında ise yapışkanı çıkartmak için ekstra zaman kaybı yaşanıyor ve öngörülen zaman diliminde adet olarak istenilen sayıyı tutturmak zorlaşıyor. Bu anlamda Canapa’nın bizim ihtiyacımıza göre bize ürün sunması bize çok büyük avantaj sağladı. Kendileri alanında Türkiye’deki tek firmadır bizim için.”

“Kurumsal firmalarla çalıştığımız için kalitede süreklilik bizim için ön planda”

Sürekli olarak aynı tasarımı ve aynı baskı kalitesini elde etmelerinin spor giyim üretiminde kritik olduğunu söyleyen Maden, bu kalitelerini sağlayan en önemli bileşenlerden birinin de Canapa kağıt kalitesi olduğunu dile getiriyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Spordem olarak üretimlerimizde uygun fiyat ve maliyet avantajını değil, kaliteyi ön plana koyuyoruz. Bu yüzden de üretimin her aşamasında en kaliteli malzemelerle çalışıyoruz Transfer kağıdı kullanırken de Canapa ürünlerinden vazgeçmememizin nedeni bu. Canapa kağıtları, bize gereken baskı hassasiyetini, yüksek baskı ve görsel kalitesini ve stabil baskı imkanını sunuyor. Müşterilerimiz de sunduğumuz bu kaliteden oldukça memnun. Kaldı ki yıllardır çalıştığımız kurumsal firmaların artması ve bizden yeni taleplerde bulunmaları bizim sunduğumuz bu kalitenin ve hizmetin düzgün olduğunun bir göstergesi.”

Canapa kağıtlarını kullanmaya başlamalarıyla ürün kalitelerinde belirgin bir artış olduğunu da dile getiren Maden şunları söyledi: “Tüm dünyada olduğu gibi tekstil sektöründe de artık tüm üretimler dijitalleşiyor;biz de Spordem olarak dijitalin sunduğu olanakları nasıl değerlendirebileceğimiz konusunda her geçen gün yeni fikirler araştırıyoruz. Şu anda microfiber denilen kumaş üzerine dijital baskılı havlu ve bornoz üretimleri için denemeler yapıyoruz. Halihazırda mont ve yağmurluktan tutun şapka ve eşofman takımlarına kadar kişiye özel üretimler yapıyoruz. Sunduğumuz hizmeti bu denli çeşitlendirmemizde Canapa transfer kağıtlarının kalitesinin rolü büyük. Onlar sayesinde hizmet verdiğimiz kulvarı da bir üst seviyeye taşımış olduk.”

Son olarak süblimasyon baskının sunduğu çevreci ve insan sağlığını tehdit etmeyen özellikleri sayesinde Avrupa standartlarında üretim yapabildiklerini söyleyen Maden, Türkiye’de de artık sadece tekstilde değil pek çok promosyon ve reklam baskılarında da süblimasyonun pazara hakim olmaya başladığını belirtiyor ve şunları söylüyor: “Avrupa’da solvent kullanımı kanserojen içeriği nedeniyle yasak durumda, sektör süblimasyon baskıda su bazlı boyalar ve çevreci kağıtlar kullanıyor. Üstelik süblimasyonun koltuk kılıflarından tutun yastık, şapka, tişört, eşofman, mont, çorap ve hatta iç çamaşırlarında dahi kullanılmaya başlaması sektörü büyütecektir. Bunun yanında insanların artık kendilerine özel kişiselleştirilmiş ürünler talep etmeleri de dijitalin payını artıracaktır. Bu sebeple biz de altyapımızı geliştiriyor ve Ar-Ge çal ışmalarına ağırlık veriyoruz. Yenilikçi ürünler ortaya koyuyor ve müşteri taleplerine en iyi şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Bu anlamda Canapa’dan her daim destek alabilmek, onların da bizim taleplerimiz doğrultusunda yenilikçi üretimler yapmaları ve her türlü ihtiyacımızda yanımızda olmaları bizim için büyük bir avantaj. Kendilerine bize verdikleri bu hizmet için çok teşekkür ederiz.”Bu içerik 18347 defa okundu.