PRODIGITAL YENİ MAKİNELER İLE SİGN İSTANBUL'DA

PRODIGITAL YENİ MAKİNELER İLE SİGN İSTANBUL'DA
2O-23 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan Sign İstanbul Fuarı’na katılan Prodigital, her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş yelpazedeki makine çeşitlerini baskı sektörüyle buluşturacak.


2O-23 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan Sign İstanbul Fuarı’na katılan Prodigital, her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş yelpazedeki makine çeşitlerini baskı sektörüyle buluşturacak. Biz de fuarda tanıtılacak çözümler hakkına bilgi almak ve firmanın son dönem faaliyetleri hakkında konuşmak üzere Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş ile görüştük.

Bu yıl fuar 2O’inci kez kapılarını açıyor. Fuara kaç yıldır katılıyorsunuz? Sign İstanbul’un sektördeki konumu ve gelişimi hakkında değerlendirmelerinizi alabilir miyiz? Sign İstanbul bugüne kadar firmanıza ne gibi katkılar sağladı?

Sign İstanbul’a fuarın başlangıcından bu yana katılıyoruz. Sign İstanbul Fuarı Türkiye’de reklamcılığın sektör haline gelmesi için atılan en büyük adımdı. Sign İstanbul Fuarı’nın bu günlere gelmesi tabii ki kolay olmadı, fakat beraberinde reklam sektörünü sanayileştirdi ve geliştirdi. İlk başladığında belki sadece yerel küçük bir fuar olarak algılanmış ve reklam sektöründe satıcıların bir araya gelmesi olarak görülmüştü.

Geçen 2O yılda fuar uluslararası hale geldi ve şimdi alanında dünyanın en önemli fuarlarından biri oldu. Sign İstanbul Fuarı sektördeki herkes gibi bizim de gelişmemize ve kendimizi Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmamıza yardımcı oldu. Bu fuarda kurduğumuz satış bağlantıları sayesinde her yıl yerli ve yabancı birçok müşteriye ulaşmamızı sağladı. Bugün Sign İstanbul Fuarı son yıllarda bizim gibi firmalar için bir prestij fuarı haline geldi. Satıştan ziyade yeniliklerimizi ve gelişmeleri göstermek için, her yıl teknolojide ne kadar ileriye gittiğimizi anlatmak ve rekabette önde olabilmek için bu fuara katılmamız gerektiğine inanıyoruz.

Bu yılki fuara dair beklentilerinizi alabilir miyiz? Fuara hangi amaçlarla katılıyorsunuz?

Sign İstanbul fuarından beklentilerimiz çok; fakat ekonomideki sıkıntılı durum ve döviz kurlarındaki aşırı yükselişler yatırımcıyı ve dolayısıyla bizleri korkutuyor. Önümüzdeki yılın Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesi müşterilerimizin makinelerini yenilemek ve kapasitelerini arttırmak için oldukça fazla makine stoku yaptık. Umarım fuar zamanına kadar dövizdeki aşırı yükselmeler durur, herkes önünü görebilir ve yatırımlara başlar.

Bu fuardaki yatırımcıları düşünerek her türlü satış şartlarını değerlendirilecek ve müşterilerimizin ihtiyaçları bir şekilde karşılanacak.

Fuarda sergileyeceğiniz ürün grupları hakkında bilgi alabilir miyiz? Öne çıkaracağınız bir ürün grubu olacak mı?

Solvent ve eko solvent grubu iç ve dış mekan baskı makineleri grubumuzda Mutoh 16Ocm’den 26Ocm’e kadar ValueJet eko solvent baskı makinelerimizi sergileyeceğiz. DX5 ve DX7 Epson kafa kullanan bu makinelerimiz Japonya üretimi olup sınıfının en iyi modelleridir. Fuarda sergilenecek bir diğer eko solvent ürün grubu içerisinde yer alan Gongzheng grubu eko solvent baskı makinelerimizin tamamı 32Ocm enindedir. Fuji Dimatix Starfire baskı kafaları kullanılmaktadır. Bu yeni teknoloji düşük boya maliyeti ve uzun kafa ömrü sunar. 5m’lik Gongzheng baskı makinesi ise özel olarak dizayn edilmiş olup Jumbo kauçuk merdanelerle 5 metre baskıların kaymasını önleyen sistem sunar. Soft signage adı verilen bu bayrak makinelerimiz, ışıklı kumaş ve bayrak baskılarında endüstriyel iş yapmaktadır ve 24 saat kullanıma uygundur.

UV grubu masaüstü ve endüstriyel baskı makineleri içerisinde yine Mutoh’un ValuJet ve PerformanceJet serisi UV LED baskı makineleri öne çıkmaktadır. Mutoh’ta A3 ebadından 13Ocmx25Ocm ebatlarına kadar flatbed UV baskı makinesi bulunmaktadır. Küçük ebat masaüstü UV baskı makineleri Epson kafa kullanmakta olup büyük ebat flatbed baskı makinesi ise Ricoh Gen5 kafa kullanmaktadır. Mutoh’ta ayrıca rulodan ruloya (RTR) ve hibrit UV baskı makineleri de mevcuttur. 16Ocm eninde olan bu makineler saatte 15 ila 25 m2 baskı yapmaktadır.

UV grubunda bir diğer öne çıkacak olan markamız ise Dilli rulo ve flatbed endüstriyel UV baskı makineleri olacak. Konica 1O24, Konica 1O24i, Ricoh Gen5 ve Kyocera kafa kullanan Neotitan ve Neosun serisi baskı makinelerini fuarda tanıtacağız. Uzun yıllar sorunsuz üretim yapabilen bu makineler bugün pek çok farklı sektörde kullanılmaktadır. Dilli serisinde 16Ocm, 25Ocm, 32Ocm ve 5OOcm eninde makineler mevcuttur. PROPRİNT UV baskı makineleri grubunda ise flatbad ve rulo birçok makine yer almaktadır. Bu makinelerin mühendisliği kendi firmamızda yapılmakta olup fason olarak ürettirilmektedir. Bu makinelerde de Konica, Ricoh, Kyocera ve Epson kafalar kullanılmaktadır.

LDP grubunda ise rulodan ruloya ve flatbed makinelerimiz mevcuttur. 16Ocm ve 32Ocm eninde rulo makineleri fuarda tanıtılacaktır. Özellikle Raptor Huv 32O6 modeli özel UV LED boya kullanmakta olup rakiplerine göre oldukça hızlıdır. Özellikle ışıklı kumaş, suni deri, duvar kağıdı, branda, folyo, billboard kağıdı gibi alanlarda oldukça başarılıdır. Tekstil süblime transfer ve direkt kumaşa baskı sistemleri içerisinde ise MUTOH Drafstation ve Valuejet serileri tanıtılacak. Bu seriler içerisinde 11Ocm’den 26Ocm enine kadar baskı yapabilen süblime transfer baskı ve direkt kumaş baskı makineleri bulunmaktadır. Makinelerimiz genel olarak Epson DX7 baskı kafası kullanmaktadır.

Gongzheng serisi içerisinde de 2 metre ve 3,2O mt eninde süblime transfer baskı ve direkt kumaş baskı makineleri mevcuttur. Makineler endüstriyel Fuji Dimatix Starfire baskı kafaları kullanmaktadır. Uzun ömürlü ve sürekli baskılar için gerekli makinelerdir. Özellikle döşemelik kumaş, perde ve halı üreticileri için ideal ve sarf çıkarmayan makinelerdir. Protexjet süblime transfer ve direkt kumaş baskı makineleri grubunda yer alan makineler ise 5113, Kyocera, Epson ve Starfire kafalar kullanmaktadır. İhtiyaca göre makinelerin eni ve kafa sayıları değişmektedir.

Fuarda tanıtacağınız yenilikler var mı?

LDP-Taiwan firmasından getirdiğimiz RTR-HUV UV LED sistem makinemiz bu fuarda ilk kez tanıtılacak. Özellikle UV boyası hibrit olduğu için reklamcıların çok ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Boyası tamamen sağlığa zararsız yeşil sertifikalı bir sisteme sahiptir. Deri, suni deri, kumaş, stor, zebra, duvar kağıdı, promosyon ve reklam baskıları, araç kaplama, ışıklı-ışıksız branda ve kumaşlar ve billboard kağıtlarında gönül rahatlığıyla UV baskı yapılabilecek.

Yılın ilk yarısı firmanız için nasıl geçti?

Yılın ilk yarısından çok ümitliydik ve hatta ilk çeyrekte oldukça iyi işler yaptık. Ama ikinci çeyrekte dövizin istikrarsız yükselişi herkesi etkilediği gibi ithalatçı firma olarak bizi de etkiledi. Yurtiçinde Türk Lirası cinsinden yaptığımız vadeli satışlar bize tamamen zarar olarak yansıdı. Yurtdışına yaptığımız satışlar biraz dengeyi sağladı. Dövizle beraber faizlerin artması maliyetlerimizi çok yükseltti. Piyasanın alıştığı rahatlıkta makine satmamız zorlaştı. Müşterilerin de zor durumlara düşmesi zaman zaman çek senet ödemelerinde aksamalara yol açsa da, şu ana kadar çok sıkıntı yaşanmadı. Fakat Eylül ayından itibaren bu döviz artışlarının ve faiz artışlarının piyasadaki her şeye zam olarak yansıması müşterilerimizi zor durumlarda bırakacak ve dolayısıyla bütün reel sektörler sıkıntıya girecek.

Yılın geri kalanı için beklentilerinizi ve öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?

Yılın geri kalan kısmında devletin ve ekonomiyi oluşturan şirketlerin koordineli bir şekilde zor durumu en az zararla atlatması gerekmektedir. Eğer temkinli gidilmezse reel sektörün büyük bir kısmı borçlarını ödeyemeyecek ve en kötüsü insanlar işsiz kalacak. Her kesim üstüne düşeni yaparsa bu günler en az hasarla atlatılır. Yılın geri kalanında kar amaçlı değil, durumu koruma ve ayakta kalma amaçlı çalışmalar yapılmalıdır.

Önümüzdeki süreçte yeni ürünler olacak mı?

Önümüzdeki süreçte ihracata ağırlık vermeye çalışacağız. Yurtdışında ürettirdiğimiz bazı makinelerin üretimini Türkiye’de yapmaya başlayacağız. Katma değeri yüksek makineler üretip daha uygun fiyatlara Türkiye’de satmak istiyoruz. Türkiye’de yapılacak üretimi daha rahat ihraç edeceğimizi düşünüyoruz.

Son olarak sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Dünyanın karmakarışık olduğu bu döneminde ülkemizi kalkındırmak için yatırımlara, üretime ve ihracata hız vermeliyiz. Memleketimizi gelişmiş ekonomiler seviyesine getirebilmek ve refahın ülkemizde hakim olmasını gerçekleştirmek için biz iş adamlarının hiç durmadan çalışması gerekmektedir. Ekonomik istikrar için siyasi otoriteye ve ekonomi yönetimine gerekli destekleri vermeliyiz. Devletin de üstüne düşeni yapıp reel ekonomiyi her şekilde canlandırması gerekmektedir.Bu içerik 11073 defa okundu.