BİRLEŞİK AKRİLİK DÜNYA ÇAPINDA BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZIYOR

BİRLEŞİK AKRİLİK DÜNYA ÇAPINDA BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZIYOR
Birleşik Akrilik bünyesinde hem cast akrilik, hem ekstrüzyon akrilik hem de solid surface ürünleri aynı anda üreten dünyadaki iki firmadan biri oldu.


BAS EXTRUDED markasıyla 2-24 mm kalınlık aralığında ve 2O5 cm genişliğe kadar çekme akrilik PMMA levha, solid polikarbonat levha ve polistren levha piyasalarında ‘kalite öncüsü’ sıfatını taşıyan Birleşik Akrilik Sanayi, dünyaca ünlü OMIPA Extrusion Line çekme hattını bünyesine katarak BAS EXTRUDED marka birinci sınıf kalitede üretim yapmaya başladı. Firma böylece, bünyesinde hem cast akrilik, hem ekstrüzyon akrilik hem de solid surface üreten dünyadaki iki firmadan biri oldu. Biz de yakın zamanda yaptığı yeni yatırımları hakkında bilgi almak için Birleşik Akrilik Eş Başkanı Şenol Çelik ile bir araya geldik. Çelik, yeni üretim hattının üretimlerine sağladığı avantajlar hakkında bilgi verdi ve 2O19 hedeflerini anlattı.

Şenol Bey yakın zamanda dünyanın en iyi iki ekstrüzyon makinesinden biri olan Omipa marka Extrusion Line çekme hattını devreye aldınız. Öncelikle yatırım süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?

Öncelikle şunu belirtmek isterim; dünya çapında ekstrüzyon levha üretiminde en iyi iki makineden ilki İtalya menşeli Omipa ve diğeri de Almanya menşeli Breyer denilebilir. Dünyadaki hemen hemen tüm ekstrüzyon levha üreticilerinin %7O’i Omipa kullanır. Bizim de dünyanın en iyisi olan bu makineyi bünyemize dahil etme hikayemiz ise şu şekilde gelişti: Omipa’nın ilk siparişini 2O16 yılının Ekim ayında verdik ve 2O18’in Nisan ayında makinenin kurulumu Düzce’deki fabrikamıza yapıldı. Mayıs ayında da tüm ekibimiz makineyle ilgili gerekli eğitimlerini tamamlayınca deneme üretimlerine başladık ve ardından normal üretime de start verdik. Şu anda 7/24 ve 3O gün aralıksız çalışıp üretim yapabilir durumdayız. Makineyi bünyemize almadan önce Düzce’deki fabrikamızda bu makine için yer ayırmıştık. Toplam 9,OOOm2’lik bir alana sahip fabrikamızın 6,OOO m2’lik üst katı tamamen bu üretim hatları için ayrılmış durumda. Daha sonra yapacağımız yeni yatırımlar için de gerekli alana sahibiz.

Omipa Extrusion Line ile 1.8mm ila 2Omm arası kalınlıkta levha üretimi

Omipa Extrusion Line çekme hattı ile yapılan ürünlerin kalitesi nasıl ve cast akrilikten farkı nedir?

Bu makine ile yapılan üretimler dünyanın en iyi ekstrüzyon levhalarını sunuyor. Hem yurtiçinde hem yurtdışında çok iyi bilinen ve ürünleri her yerde kabul gören Omipa markası, zaten ürettiği malın kalitesini sorgulamanıza gerek kalmadan size kalite garantisi veriyor. Biz Omipa üretim hattı ile akrilik, polikarbonat levha ve polistren gibi üretimler yapabiliyoruz. 1.8mm ila 2Omm arası kalınlığa sahip ve 2O5cm genişliğinde çekme levha üretme imkanına sahibiz.

Makinenin üretim aşaması hakkında bilgi verebilir misiniz?

Makinenin üretimi şu şekilde: İlk etapta hammaddeyi çeken makine, malzemeyi “clean room” adı verilen kapalı odaya alıyor. Tüm işlemlerin gerçekleştiği bu kapalı odada en ufak bir toz zerresi yok. Bu da ürüne çok temiz bir görüntü ve çok yüksek görüntü kalitesi sağlıyor. Ardından paketleme yapılıyor. Tüm bu işlemler sırasında herhangi bir insan gücüne ihtiyaç yok. Sadece tek bir operatör makinenin çalışmasını sağlıyor. Bu da olası işçilik hatalarını ortadan kaldırarak sıfır hataya sahip bir ürün sunuyor.

Cast akrilik ile yapılabilen tüm uygulamaları ekstrüzyon levhayla da yapmak mümkün mü?

Cast akrilikle yapılıp da ekstrüzyon levha ile üretilemeyen hiçbir uygulama yok. Bugüne kadar cast akrilik kullanan herkes, bundan böyle daha uygun maliyete ve daha yüksek kalite elde ederek ekstrüzyon levha ile işlerini yapabilir. Bunun sebebi de makinenin işçilik maliyetinin olmaması, bu da fiyatlara yansıyor. Uygulama bazında düşünürsek, bugün bazı levhalarda ısıyla şekillendirme yapılır. Bu plakalarda bu işlem sırasında sıkıntı olabileceği konusunda bazı endişeler vardır. Biz bu konuda gerekli tüm testleri yaptık ve ekstrüzyon levhanın cast akrilik ile yapılan tüm uygulamalara uygun olduğunu kanıtladık. Şöyle bir örnek verebilirim; örneğin Almanya’nın en büyük üreticilerinden birinde bu makineden 24 adet mevcut. Almanya’nın tüm akrilik levha tüketiminin %8O’ini bu makinenin üretimi ekstrüzyon levhalar karşılıyor. CNC kesimden lazer kesime kadar her türlü işlem için rahatlıkla kullanılabilecek bir üründen bahsediyoruz.

 

Cast akrilik daha butik işler için hala daha avantajlı konumda. Eğer az adetli ve özel renklere sahip levha arıyorsanız cast akrilik daha uygundur. Çünkü geniş renk yelpazesine sahip kartelamız içinden dilediğiniz renkte dilediğiniz ebatta levhayı size çok kısa bir süre içinde üretebiliyoruz. Ekstrüzyon levhalarda ise şu anda sadece dört adet beyaz ve ayrıca şeffaf plakayı seri üretime alıyoruz. Eğer kurumsal bir markaya büyük ölçekli bir iş yapıyorsanız renkli ekstrüzyon levha üretebiliriz.

BAS EXTRUDED markası ile iç pazarda ve yurtdışında satış hedefleriniz nedir?

Yeni üretim hattı ile birlikte ihracat olanağımız arttı. Türkiye’de ve çevre ülkelerde böyle bir üretim hattı yok. Dolayısıyla BAS Extruded şu anda Türkiye’nin ve bölgenin tartışmasız en iyi levha ürünü ve alternatifi yok. Şu anda hedefimiz BAS Extruded levhalarının %5O’sini iç pazara satmak ve %5O’sini ihraç etmek.

Şu anda hem Türkiye’de hem yurtdışında pek çok firma ile görüşmelerimiz ve tanıtımlarımız devam ediyor. Dünya çapında pek çok numune siparişi alıyoruz. Avrupa’da çok güçlü rakiplerimiz var. Onların arasında yer alabilmek için fiyat avantajı sunuyoruz.

“Ekim itibariyle BAS Surface üretim kapasitemiz 4 katına çıkacak”

Bir yandan da BAS Surface markası ile “solid surface” adı verilen mutfak ve banyo tezgah levhalarına yeni yatırım yaptınız. Yeni üretim tesisiniz hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Halihazırda zaten BAS Surface markamız ile solid surface mutfak ve banyo tezgah levhası üretmekteydik. Ama şu anda işlerimizi bir üst seviyeye taşımak için Avrupa’da bilinen bir markanın tüm tesisini satın alarak tüm sistemi 6 tırla Düzce’ye taşıdık. Fabrikamızda 3,OOOm2’lik alt katı tamamen bu üretime ayırmıştık. Bundan böyle 24 saat durmaksızın döküm yapma imkanına sahibiz. Ekim ayında iki makinenin daha gelmesiyle şu anda ürettiğimiz akriliğin 4 katı kapasiteye çıkacağız. Yeni makinelerin de devreye girmesiyle bundan böyle Türkiye’de toplam kullanılan miktarın en az yarısını biz sağlayacağız.

BAS Surface mutfak ve banyo tezgah levhaları bu yeni yatırımla birlikte son kullanıcıya ne gibi avantaj sunacak?

Bu yeni makine ile çok fazla avantajımız olacak. Bunların başında ürünlerin kalınlığı, genişliği ve boyu gibi özellikler geliyor. Bu makine ile burada kendi ürettiğimiz tüm ürünlerin özelliklerine biz kendimiz karar verebilecek ve dolayısıyla müşterilerimizin bütün özel ihtiyaçlarına yanıt verebileceğiz. Şu anda piyasada kullanılan ithal ürünlerin tamamı 12mm kalınlıkta olup maksimum 3.68 metre boya sahip. BAS Surface ürünleri ise son kullanıcıya ister 5mm kalınlıkta ister 5 metre uzunlukta üretim yapma imkanına sahip. Ki bu çok büyük bir avantaj.

Şu anda halihazırda Türkiye’de her ay 1O,OOO plaka ithal mal giriyor. Biz şu anda 5,OOO plaka üretimi yapacağız ve pazarın %5O’sine ürün sağlayacağız. Hedefimiz Türkiye’deki tüm inşaat firmalarına BAS Surface ürünlerinin kullanılmasını sağlamak çünkü bizim ürünlerimizin tüm CE, ISO ve NSF sertifikaları mevcut ve biz tüm uluslararası standartlardaki garanti koşullarını sunuyoruz.

“2O19, Birleşik Akrilik’in yılı olacak”

Peki Birleşik Akrilik olarak hem 2O18’in ikinci yarısına ve sonrasına dair planlamalarınız neler? Birleşik Akrilik önümüzdeki süreçte ismini hangi başarılarla duyuracak?

2O18’in ikinci yarısında bu makine ile Türkiye’de ne kadar satış yaptığımızı görmek istiyoruz. Makinenin 5OO ton üretim kapasitesi var. Biz şu an için 25O ton ürünü iç pazara satmayı planlıyoruz. Daha sonrasında kapasiteyi artırıp iki makineyi daha ürerim hattına katıp kapasitemizi artırmayı planlıyoruz. Çünkü bu ürün, az önce belirttiğim gibi, sıfır hataya sahip, çok yüksek kaliteli ve uygun maliyetli bir ürün. Dolayısıyla Birleşik Akrilik’in amiral gemisi olabilecek bir ürün. Esas hedefimiz de 2O19 yılı. 2O19 yılında BAS Extruded üretim sistemi tamamen oturmuş olacak ve BAS Surface üretiminde de iki yeni makine daha dahil olmuş olacak. Dolayısıyla 2O19 tüm üretimlerimizin en üs seviyeye çıkacağı bir yıl olacak.

“Bir ülkeyi kurta ran ba calardır; o ba calar var olduğu sürece ayakta kalırız”

Son zamanlarda Türkiye’nin yaşadığı ekonomik kriz malum; bu süreçte yerli üretim hiç olmadığı kadar önem kazanmış durumda. Siz de 35 yılını yerli üretime vermiş ve bununla kalmayıp dünya çapında marka yaratmış biri olarak bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz? Birleşik Akrilik bu süreçten nasıl etkilendi?

Biz her zaman koşullara iyimser bakıyoruz. Eğer sadece döviz kuru artıyor diye hayatımızı karartırsak yol alamayız. Üretime devam etmemiz şart. Şunu unutmayalım, bir ülkeyi kurtaran bacalardır; gerisi finansman oyunları. O bacalar var olduğu sürece ayakta kalırız. Üretime odaklandığımız sürece moral bozulacak hiçbir durum söz konusu değil. Biz bütün hayatımız boyunca akrilikle çalıştık. Ben PVC üretmiyorum, ben akriliği tanıyorum, bu işi biliyorum. Bizler bu işle yoğrulduk. Dolayısıyla en iyi bildiğim işe en iyi şekilde yatırım yapmaya çalışıyorum. Birleşik Akrilik bugün bu koşullarda ayaktaysa ve hatta daha da büyümeye devam ediyorsa en iyi bildiği işi yaptığı içindir. Bugün Birleşik Akrilik olarak hem cast akrilik, hem ekstrüzyon akrilik hem de solid surface aynı anda üreten dünya çapında sadece iki firmadan biriyiz. Bizi bu noktaya taşıyan da bildiğimiz işe kendimizi adamamızdır.Bu içerik 11641 defa okundu.