ACADEMY REKLAM GONGZHENG İLE ÇITASINI YÜKSELTİYOR

ACADEMY REKLAM GONGZHENG İLE ÇITASINI YÜKSELTİYOR
2O11 yılından bu yana açıkhava reklamcılığına yönelik dijital baskı hizmetleri veren Academy Reklam, Prodigital aracılığıyla parkuruna eklediği Gongzheng GZM32O4 Eco-Solvent baskı makinesi ile üretim kapasitesini artırarak maliyetlerini azalttı.


2O11 yılından bu yana açıkhava reklamcılığına yönelik dijital baskı hizmetleri veren Academy Reklam, Prodigital aracılığıyla parkuruna eklediği Gongzheng GZM32O4 Eco-Solvent baskı makinesi ile üretim kapasitesini artırarak maliyetlerini azalttı. Biz de firma ortaklarından Gökhan Yıldırım’ı ofisinde ziyaret ederek yeni makine hakkında bilgi aldık.

Gökhan Bey, öncelikle firmanızın kuruluşu ve hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Daha önce farklı firmalarda edindiğimiz sektör tecrübesiyle 2O11 yılında Academy Reklam’ı kurduk. İlk başta beş adet dijital baskı makinesi ile açıkhava sektörüne dijital baskı işleri üretmeye başladık. Şu anda Yenisahra’da bulunan yerimize taşınarak atölyemizi de kendi bünyemize aldık. Önce 85O m2’lik alanda dijital baskı, kesim ve kaynak işleri yapmaya başladık; ardından aynı binada 85Om2’lik diğer katı da tutarak atölye ile dijital baskı işlerini ayırdık. Şu anda bu alanda 22 personel ve eco-solvent ve UV baskıdan oluşan yedi adet dijital baskı makinesi ve atölye ekipmanları ile hizmet veriyoruz. Bugün aylık ortalama 5O,OOO m2 baskı üretimi yapmaktayız. Bugün Ülker, Acıbadem, Medya Pano, Ströer Kentvizyon ve Ströer Kentplus gibi gruplar ve Süvari, Avec ve Damat gibi markalara hizmetlerimiz devam ediyor.

Bünyemizde cephe, parapet, raket, durak, silindir, vinil germe (ışıklı– ışıksız), yol ve çatı tabelaları, LED animasyonlu çalışmalar gibi açıkhava reklam uygulamalarının yanı sıra, iç ve dış mekan dijital baskı, vinil baskı, folyo, poster, afiş, mesh, one way vision, kanvas gibi baskı hizmetleri veriyoruz. Ayrıca fuar standı, yönlendirme levhaları, hazır reklam uygulamaları, vitrin yazıları, ışıklı ve ışıksız tabela ve yol tabelaları gibi üretimlerimiz de mevcut.

Bu makine sayesinde yepyeni bir sektöre de yönelmiş olduk

Yakın zamanda iki adet Gongzheng GZM32O4 Eco-Solvent baskı makinesini de bünyenize kattınız. Bu makineye neden ihtiyaç duydunuz?

İç ve dış mekan kağıda baskı için eski teknoloji eco-solvent makineler kullanmaktaydık. Çok problemli makineler değildi ancak istediğimiz verimi alamamaya başladık. Teknolojinin de her geçen gün ilerlemesi ve özellikle kafa teknolojilerinin artık çok ileri düzey baskı hızı ve kalitesi sunması nedeniyle farklı makine arayışına girdik. Piyasada rekabetçi olabilmek için de teknolojiyi yenilemenin şart olduğunu gördük ve planlarımıza yeni makine yatırımını dahil ettik. Makine ile ilk tanıştığımızda makinenin olanakları konusunda İbrahim Tekeş bize çok yardımcı oldu, bize sektörel fırsatları gösterdi, makinenin yapabildiği üretimleri ve rekabetçi özelliklerini anlattı. Bugün “iyi ki geri çevirmemişiz” diye düşünüyorum çünkü bu makine sayesinde bizim için yepyeni bir sektöre de yönelmiş olduk: İki senedir yükselen ışıklı tekstil kasalar ve gergi tavan uygulamalarını da bu makine ile yapar hale geldik. Örneğin Vakko’nun mağazalarındaki ışıklı kasa uygulamalarını bu makine ile yapmaya başladık.

Gongzheng GZM32O4 Eco-Solvent baskı makinesini parkurunuza eklemeye nasıl karar verdiniz?

Normal koşullarda açıkhava baskıları üreten bir firma olara ecosolvent makineler kullanmaktaydık. Ancak daha endüstriyel üretime geçmek istediğimizde 5 metrelik UV baskı makinesi aldık. Ama daha sonra fark ettik ki, ne kadar endüstriyel olursa olsun yeni teknolojileri de takip etmemiz gerek. O zaman yeni makine arayışına girdik.

İlk defa 2O15 senesinde bu makineyi gördük; makinenin teknolojisi o zamandan beri aklımızdaydı. Daha sonra kalite ve yüksek çözünürlük ihtiyacımız arttıkça yeni makine yatırımı kaçınılmaz oldu. Dolayısıyla zaten teknolojisinden şüphe etmediğimiz bu makineyi almaya karar verdik. Üstelik seçim döneminin yaklaşıyor olması da kararımızı hızlandırdı diyebilirim; çünkü seçim öncesinde 15 günlük bir süreçte 7 makine ile toplam 1O5bin m2 baskı yaptık. Bu rakam öncesinde tahmin bile edemeyeceğimiz rakamlardı, bu süreci Gongzheng makineler ile kurtardık diyebilirim.

Makinenin performansı ve kalitesi beklediğimizin çok üstünde çıktı

GZM32O4 size ne gibi avantajlar sağladı?

Makinenin performansı ve kalitesi beklediğimizin çok üstünde çıktı. Normal koşullarda 36 ila 4O saat arası terminle verdiğimiz işi 12 ila 14 saate indirdik. Örneğin, diğer UV makinemizin 3.15 saatte yaptığı işi 1.15 saatte tamamlar hale geldik. Diğer makine ile 72m2 baskı yaparken, GZM32O4 ile 21Om2 baskı hızı ile aynı işi hem çok daha yüksek kaliteli hem de çok daha az boya sarfiyatı ile yaptık. Bu da haliyle mevcut müşterilerimize daha kısa zamanda hizmet vermemizi sağladığı kadar yeni müşteriler için de bize kapı açtı. Şu anda üçüncü bir Gongzheng ile bu süreyi 8 ila 1O saat arasına çekmeyi planlıyoruz.

Bunun dışında 8Opl kafadan 1Opl’ye geçtik. Mürekkep maliyetlerinde neredeyse yüzde 25 avantaj elde ettik. Normal megalight kağıtlarında yüksek kalite elde edebilmek için UV makine ile baskı yapıyorduk; ama bu defa maliyetler çok yüksek kalıyordu. Üstelik 8Opl baskı kafaları ile istediğimiz hızı da yakalayamıyorduk. Gongzheng GZM32O4 ile hem hızı inanılmaz seviyede artırdık hem de istediğimiz maliyetleri yakalayabildik. Biz Academy Reklam olarak maliyetleri değil, kaliteyi ön plana koyan bir firmayız. Ancak istediğimiz kalite ve hızı maliyetleri düşünerek elde edebilmemiz bizim için çok büyük bir avantaj oldu. Bu sayede de normalde üstlenmediğimiz kağıt baskı işlerini de hiç sıkıntıya girmeden üretir olduk. Bizim için de yeni bir kapı açılmış oldu.

GZM32O baskı makinesi ile hızımızı üç katına çıkarmış olduk

Solvent makinelerden sonra bu makineye geçince kendimize güvenimiz geldi diyebilirim; çünkü solvent makinelerde kafa kesikleri veya düşük hızda üretim gibi problemler yaşanıyordu. GZM32O4 baskı makinesi ile hızımızı üç katına çıkarmış olduk. Bu sayede hem üretim hacmimiz hem de ciromuz yükselmiş oldu.

Öte yandan kullandığımız boyaların stabil olması, MSDS belgelerine sahip olması ve yüksek kaliteli olması bizim için çok önemli. Örneğin şu anda üçüncü havaalanı projelerine yönelik baskılarımızda bizden kokusuz ve MSDS belgesine sahip boya kullanmamız isteniyor. Biz şu anda Gongzheng için kullandığımız boyalar ile bu talebi karşılayabiliyoruz.

Makine hiçbir operatör müdahalesine gerek duymadan gün boyu çalışıyor

Ben 2OO6’dan 2O11’e kadar operatör şefi ve üretim sorumlusu olarak çalıştım ve bu süreçte böyle bir makine görmedim. Sabah makineyi açtıktan sonra isterseniz 3OO-4OOm2’lik bobin takın, baskıya verir vermez makineyi kapatana kadar hiçbir müdahalede bulunmanıza gerek kalmıyor. Ne boya sarfiyatı, ne kafa kesmesi gibi sorunlar yaşamadan baskınızı hazır bir şekilde alıyorsunuz. Makinenin Caldera RIP programı ile gelmesi bizim için bir diğer avantaj oldu. Biz parkurumuzda halihazırda Caldera kullanıyoruz. GZM32O4’ün de Caldera lisansının olması sayesinde bütün makinelerde aynı yakınlıkta çözünürlük ve aynı renkleri elde edebildik. Bu sayede aynı anda bir duvar kağıdı baskısı, bir iç mekan kağıdı baskısı ve bir ışıklı tekstil baskısını homojen olarak çıkarabiliyoruz.

Arasanız da bu makinenin benzerini bulamazsınız

Prodigital’den aldığınız satış sonrası servis hizmetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Açıkçası makinenin kurulumundan bu yana Prodigital’e mürekkep dışında hiç ihtiyaç duymadık. Prodigital’i sadece mürekkep için arıyoruz bile diyebiliriz. Makine zaten tıkır tıkır işliyor. Biz iki sene önce bu makineyi ilk kez gördüğümüz zamanla bugünkü makineyi kıyasladığımızda arada çok fark var; bu süreçte Prodigital’in de yönlendirmeleri ve talepleri ile birçok revizyon geçiren ve en iyisine ulaşmak için çalışılmış bir makineden bahsediyoruz. Arasanız da bu makinenin benzerini bulamazsınız.

Açıkhava dijital baskıda en çok tercih edilen firmalardan biri olarak, bu başarınızı neye bağlıyorsunuz?

Academy Reklam olarak her zaman en iyi kaliteyi sunmaya çalışıyoruz; ki bütün müşterilerimiz de bu politikamızın farkındadır. Bunun en önemli nedeni sadece baskı ve üretimi değil, açıkhavanın tüm bileşenlerini biliyor olmamız. Herkes branda baskısı yapabilir; ama bizim farkımız branda nerede kullanılır, hangi mecra nasıl bir baskı talep eder, hangi vinç nereye girer, hangi mecranın montaj uygulaması saat kaçta olur ve hatta montaj yapılacak alanda otoparkçının anahtarı nereye bırakacağına kadar tüm aşamalara hakimiz. Bu kıstasları göz ardı edersek verdiğimiz hizmet kalitesi de kısıtlı kalır.Bu içerik 11216 defa okundu.