QPLUS REKLAM GONGZHENG İLE HİZMETLERİNİ BİR ÜST KULVARA TAŞIYOR

QPLUS REKLAM GONGZHENG İLE HİZMETLERİNİ BİR ÜST KULVARA TAŞIYOR
Prodigital aracılığıyla iki adet Gongzheng GZM32O4 yatırımı yapan QPlus Reklam, hem makineden hem de Prodigital’den aldığı hizmetten son derece memnun. Biz de firma ortaklarından İsmail Güntay ile bir araya gelerek firmanın yatırımı hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.


Prodigital aracılığıyla iki adet Gongzheng GZM32O4 yatırımı yapan QPlus Reklam, hem makineden hem de Prodigital’den aldığı hizmetten son derece memnun. Biz de firma ortaklarından İsmail Güntay ile bir araya gelerek firmanın yatırımı hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

QPlus Reklam olarak kuruluşunuz ve hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

QPlus Reklam olarak 2O16 yılında kurulduk. Kurulduğumuzdan bu yana ağırlıklı olarak kağıt ve vinil baskı alanlarında çalışıyoruz. Beykoz bölgesinde, Beykoz Belediyesi ve Beykoz Üniversitesi başta olmak üzere hemen hemen tüm kuruluşlara hizmet vermekteyiz. Bunun yanı sıra sürekli çalışmakta olduğumuz altı ajansın dijital baskı ve tabela işlerini üstleniyoruz. Referanslarımız arasında ayrıca Cumhurbaşkanlığı, belediyeler, siyasi partiler ve oteller gibi kurum ve kuruluşlar da yer alıyor.

Bugün toplam 1,OOOm2 kapalı alanın 7OOm2’sinde atölye üretimi, 2OOm2’sinde ise baskı yapıyoruz. İki ortak ve personel dahil 15 kişi ile hizmet veriyoruz. Dijital baskı alanında vinil, mesh, folyo, citylight, fibermark, blueback, canvas, one way vision, duratrans ve roll-up baskı yaparken; tabela sistemleri içerisinde de vinil kaplama, kompozit oyma ve kabartma, pleksi / alüminyum / paslanmaz / fileli kutu harf, totem ve çatı tabelaları gibi üretimler yapıyoruz.

Yakın zamanda Prodigital aracılığıyla ikinci bir Gongzheng GZM32O4 Eco-Solvent baskı makinesini parkurunuza eklediniz. Sizi yeni yatırıma yönelten faktörler neydi?

Biz faaliyete başladığımızda sektör daha hareketliydi; ancak bugün hem sektörde hem de iş potansiyelinde bir daralma söz konusu. 2O16 yılında dijital baskıda hizmet veren firma sayısı çok daha fazlaydı. İş yapma alanımız daralırken bir yandan da müşterilerimiz konusunda daha seçici davranma özgürlüğüne sahibiz. Bu anlamda biz bu tür dönemleri bir avantaj olarak görüyor ve bu dönemlerde en doğru hareketin yatırım yapmak ve iş kapasitesini artırmak olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple de iki yıl önce Gongzheng GZM32O4 aldığımız ve oldukça memnun kaldığımız için ikinci makineyi de parkurumuza ekledik.

Yatırım kararı almadan önce yaptığınız araştırmalarda, sizi Gongzheng GZM32O4’e yönelten sebepler nelerdi? Makine size ne gibi üretim ve maliyet avantajları sağladı?

Yatırım öncesi piyasadaki pek çok makineyi inceleme ve test etme şansımız oldu. Ama ben hem baskı kapasitesi, hem baskı hızı ve kalitesi açısından bu makineden aldığım performansı hiçbir makineden almadım. Şu anda iki makine ile tam kapasite üretim yapıyoruz ve makinelerin performansları çok iyi. Makine ile saatte 2OOm2 hızı geçebiliyoruz. Ortalama günde 15OO-2OOOm2 arası baskı yapıyoruz. Öte yandan makinenin boya sarfiyatı da maliyetleri önemli ölçüde etkilediği için yatırım kararlarını şekillendirir. Gongzheng de bu konuda bize istediğimiz maliyetleri kaliteden ödün vermeksizin sundu. Üretim maliyetlerimiz ciddi oranda düşerken kalitemizin arttığını görünce ikinci makineyi almamak gibi bir seçenek söz konusu olmadı.

GZM32O4 katalog bilgisi ile pratik bilginin örtüştüğü ender makinelerden biridir

Makinenin sunduğu baskı kalitesi ve yüksek hızdan çok memnunuz. Ama en önemlisi makinenin hiçbir problem yaşamadan çalışıyor olması. Bu makineleri almamış olsaydık ve eski makinelerle devam ediyor olsaydık şu andaki hizmeti kesinlikle veremezdik. Şu anda hiç durmaksızın yüzde 99 kapasite ile çalıştığımızı söyleyebilirim. Özetle şöyle diyebilirim ki; her makine için katalog bilgisi ve pratik bilgisi söz konusudur. Çoğu makine katalog üzerinde çok şey vaat ederken pratikte bu özellikleri tam anlamıyla yakalayamazsınız. GZM32O4 ise katalog bilgisi ile pratik bilginin örtüştüğü ender makinelerden biridir. Prodigital ile görüşün, onlar size bu makine ile ilgili ne söylüyorlarsa makine de onu sunar. Daha azı asla değil; ama muhakkak fazlasını sunacaktır.

Stor perde baskılarını Gongzheng ile yapmaya başladık

Gongzheng GZM32O4 çok çeşitli malzemeye baskı yapabilen endüstriyel bir baskı makinesi. Siz QPlus olarak bu makine ile ne tür baskılar yapıyorsunuz?

Önceden vinil ağırlıklı baskı yaparken Prodigital’in yönlendirmesiyle kağıda baskıya başladık. Örneğin şu anda bir müşterimizin billboard baskılarını da bu makine ile yapıyoruz. Kağıt dışında da şu an stor perde basıyoruz. Edirne’den Malatya’ya kadar tüm Türkiye çapında gönderimini gerçekleştirdiğimiz stor perdelerin dijital baskılarını GZM32O4 ile yapıyoruz. Biz bu kadar iyi bir performans beklemiyorduk ama çok daha iyisini aldık. Ben bu makinede baskı yapamayacağım bir malzeme olduğunu düşünmüyorum. Bu sayede müşterilerimize de geniş yelpazede kaliteli hizmet verebiliyoruz, ki bizim için en önemlisi bu.

Pek çok farklı malzeme ile denemelerimiz devam ediyor ama bizim önceliğimiz iyi hizmet verebilmek olduğu için şu anda kendi uzmanlaştığımız alanda devam ediyoruz. Bu bilinçli bir tercih çünkü önemli olan hizmet vermek değil iyi bir hizmet verebilmek. Müşterimizin ihtiyaçlarını eksiksiz ve kaliteli tamamlayabilmek bizim için birinci sırada geliyor. Bu sistemi oturttuktan sonra ihtiyaç ve talepler değiştikçe farklı geliştirmeler yapabiliriz. Biz “iyi ki Prodigital var” diyoruz çünkü biliyoruz ki ihtiyacımız ne olursa olsun yanımızda olacak ve bize çözüm üretecekler.

Prodigital bizim için bir şanstır

Prodigital’den aldığınız satış sonrası hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

Şunu çok açık ve net bir şekilde söyleyebilirim ki; İbrahim Tekeş ve Prodigital bizim için bir şanstır. Yatırıma ihtiyacımız olduğu ve mali olarak tereddütte kaldığımız bir dönemde Prodigital bizim yanımızdaydı. Nasıl olursa olsun, bir üretime ihtiyacımız olduğunda bunu beraber tasarlayabileceğimiz bir firma var yanımızda. Sadece makine satmak için değil, bize yardımcı olmak için elinden gelen yapan birileri var. Böyle bir insan ve firma ile çözüm ortağı olmak bizim için gerçekten bir şanstır. Şunu da net olarak söyleyeyim ki, Prodigital dışında bir firma ile çalışmayı düşünmem. Makine açısından bakarsak da şunu söyleyebilirim: Örneğin seçim öncesi gibi en yoğun dönemlerimizde bu makine 7/24 full kapasite ile çalıştı. Bu süreçte operatör kaynaklı bazı sıkıntılarımız oldu. Sabah O3.OO gibi bir saatte Prodigital’den teknik servis hizmeti aldık. Ne zaman olursa da alırız, bunun bilinci ve yaşanmışlığından gelen güvenle çalışıyoruz. Bu, parayla açıklanabilecek bir durum değil. Kaldı ki, az önce “operatör kaynaklı hata” olarak bahsetmemin nedeni de gerçekten makine kaynaklı hiçbir sıkıntı yaşamamamız. En başta baskı ihtiyaçlarımızı açık ve net bir şekilde belirttiğimiz için teknik servis yetkilileri bu doğrultuda ve yüksek verim alacağımız şekilde kurulumu gerçekleştirdi; baskı operatörlerine de gerekli eğitimi verdi. Bundan sonrası için yapılması gereken tek şey her makinede olduğu gibi düzenli bakımı aksatmamak. Biz de zaten hem günlük hem haftalık bakımları aksatmadan titizlikle gerçekleştiriyoruz. Böyle olunca da makinede problem yaşamak çok düşük bir ihtimal.

İyi makineye yatırım yapmak ve iyi hizmet vermek zorundayız

Henüz iki sene önce kurulmuş genç bir firma olarak, hızla ve başarıyla yükselmenizi sağlayan nedir?

QPlus Reklam olarak her zaman en uygun fiyat ile en kaliteli sonucu hedefliyoruz. En iyi malzeme ile en iyi baskıyı en doğru zamanda nasıl sunabileceğimizi düşünüyoruz. Bizi de öne çıkaran bu. Hizmet verdiğimiz müşterilerimizle işin planlamasını en başta yapıyor ve hangi zamanda neyi nasıl teslim edeceğimizi planlıyoruz. Bu sayede de 1-O önde oluyoruz.

Firmamızı kurarken amacımız doğru müşteriye doğru hizmeti vermekti. Her müşteri ayrıdır, herkese aynı hizmeti veremezsiniz. Her müşterinin talepleri ve gereksinimleri farklıdır. Biz bunları analiz ediyor ve buna göre hizmet sunuyoruz. Bugün bütün müşterilerimizle karşılıklı anlayış çerçevesinde dostane ilişkilerimiz vardır. Bu sayede de insanların tavsiye ettiği, çalışmaktan keyif aldığı ve güvenerek çalıştığı bir firma olduk, piyasada bir yer ve isim edinebildik. İyi olmak zorundayız, iyi firma ile çalışmak zorundayız, iyi makineye yatırım yapmak ve iyi hizmet vermek zorundayız.Bu içerik 11167 defa okundu.