Lidya Grup Geniş Format Ürünler Satış Müdürü Mehmet Döner: DİJİTAL BASKI İLE SÜRELER KISALDI, MALİYETLER MİNİMİZE OLDU

Lidya Grup Geniş Format Ürünler Satış Müdürü Mehmet Döner: DİJİTAL BASKI İLE SÜRELER KISALDI, MALİYETLER MİNİMİZE OLDU
Lidya Grup Geniş Format Ürünler Satış Müdürü Mehmet Döner, endüstriyel baskının gelişimi hakkında görüşlerini dergimizle paylaştı


Dijital baskı sektöründeki gelişmeler hakkında bilgi veren Lidya Grup Geniş Format Ürünler Satış Müdürü Mehmet Döner, şunları söyledi: “Endüstriyel baskı, kısaca mürekkep veya başka bir materyalin, dekoratif veya fonksiyonel amaçla bir ürüne basılması demektir. İnşaat, üretim, sanayi, ambalaj, tekstil ve daha birçok farklı sektörün, global olarak gelişmesiyle oluşan farklı ihtiyaçların sonucu olarak, endüstriyel baskı sistemlerinin önemi gittikçe artıyor. Sektördeki teknolojik yenilikler ve dijital teknoloji, endüstriyel baskının yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Endüstriyel baskı sektöründeki yeni teknolojiler tasarım ve üretim süreçlerinde yeni olanaklar sağlarken, süreçleri kısaltır ve böylelikle maliyetleri minimize ediyor” dedi.

Dijital baskı, üreticiler için vazgeçilmez bir hal aldı

Teknolojideki gelişmeyle birlikte dijital baskının üreticiler için vazgeçilmez bir hal aldığını ifade eden Mehmet Döner, konuşmasına şöyle devam etti: “Gelişen teknoloji ve endüstri yatırımlarının büyümesi ile birlikte, bu alana hizmet verecek baskı teknolojileri gelişerek devam etmek ve bu sayede riskleri ve maliyetleri düşürmek durumundadır. Sanayinin oluşması ile birlikte ihtiyaç duyulan endüstriyel baskı sistemleri serigrafi, ofset, tampon baskı vb. yöntemlerle yapılırken, yaklaşık 2O yıl önce başlayan inkjet teknolojisindeki yatırımlar ve gelişimler sayesinde, bu alandaki baskı artık inkjet baskı sistemlerine dönmeye başlamıştır. Günümüzde özellikle, tekstil ve ambalaj sektörüne, bu alanda büyük yatırımlar ve buna bağlı olarak teknolojik çalışmalar ve yenilikler gündemdedir.

Global dünyada endüstriyel baskı ivmelenerek devam ederken ve artık üreticiler için vazgeçilmez bir hal almıştır ve ülkemizde de bu alanda çok ciddi çalışmalar ve yatırımlar yapılmaktadır. Özetle, inşaat, seramik, tekstil ve ambalaj sektörleri için ülkemizde de dijital baskı, artık olmazsa olmazlar arasına girmiştir. Burada, tedarikçiler olarak bize çok büyük görevler düşmektedir. Dünyadaki bu teknolojik gelişmeleri çok iyi takip etmeli, risk ve maliyet analizlerini çok iyi bir şekilde yaparak, ülkemizdeki üreticilere bu teknolojinin faydalarını anlatabilmeliyiz” diye konuştu.Bu içerik 8200 defa okundu.