YENİ CORELDRAW 2O18’E GEÇMEK İÇİN ÇOK NEDEN VAR

YENİ CORELDRAW 2O18’E GEÇMEK İÇİN  ÇOK NEDEN VAR
Corel EMEA bölgesi yetkilileri Giovanni Ragusa ve Rainer Artelt, yeni CorelDRAWGraphics Suite 2O18 sürümünün kullanıcı dostu özelliklerinin yanı sıra, programın uygun satın alma ve abonelik koşulları hakkında SignGraphic okuyucularına bilgi verdi.


Nisan ayının sonunda piyasaya sürülen yeni CorelDRAWGraphics Suite 2O18 sürümü, sunduğu basit kullanım özellikleri ve işlevsel yenilikler ile CorelDRAW kullanıcıları tarafından tam not aldı. Yeni sürümün sunduğu benzersiz avantajlar ve kolaylıklar hakkında detaylı bilgi almak için Corel EMEA bölge yetkilileri Giovanni Ragusaile ve Rainer Artelt ve Eti Bilgisayar Genel Müdürü Ahmet Yanıkoğlu ile bir araya gelerek bir röportaj gerçekleştirdik. Giovanni Ragusa ve Rainer Artelt, yeni sürümün entegre özelliklerinin yanı sıra, programın uygun satın alma ve abonelik koşulları hakkında da bilgi verdi.

CorelDRAWGraphics Suite 2O18 sürümü, piyasaya sunulduğu andan bu yana Corel kullanıcıları tarafından oldukça beğeniyle karşılandı. Yeni sürüm sunduğu kullanıcı dostu özellikleri ile dikkat çekti. Yeni sürümde neler var?

Giovanni Ragusa: CorelDRAWGraphics Suite’in yeni 2O18 sürümü, birçok reklam ve tabela üreticisi için harika bir tasarım deneyimi sunuyor. CorelDRAW 2O18 sürümünde yapılan birçok değişiklik aslında üretkenliği artırmaya yönelik geliştirmelerdir. Beta kullanıcılardan aldığımız geri bildirimlerde de tüm kullanıcıların yeni sürümün sunduğu özelliklerden oldukça etkilendiğini gördük. Kullanıcıları en çok etkileyen özelliklerin başında yeni sürümün görsel tasarımının yanı sıra, programın sunduğu kullanıcı dostu ve işlevsel özellikler geliyordu.

“CorelDRAW ile çok basit araçlar sayesinde çok güçlü ve profesyonel tasarımlar hayata geçirebilirsiniz”

Bu kapsamda yeni sürümün sunduğu en önemli özelliklerin başında da Symmetry Tool geliyor. Örneğin, bir kullanıcı sadece birkaç tıklama ile ister bir metro istasyonundaki billboard olsun ister büyük bir bina giydirmesi olsun, istediği ölçüdeki reklam uygulamasında birkaç saniyede istediği simetri özelliğini uygulayabilir. Bunun için de çok profesyonel bir grafik tasarımcı olmaya gerek yok. CorelDRAW’un da en büyük avantajı burada yatıyor: Çok basit araçlar sayesinde çok güçlü ve profesyonel tasarımlar hayata geçirebilirsiniz.

Beta kullanıcılarımıza bu özelliği ilk kez lanse ettiğimizde, kullanıcılar diğer birçok özellikten önce ilk olarak bunu denemek istediler ve sonuçlardan inanılmaz mutlu oldular. Bu araç sayesinde, simetri oluşturmak istediğiniz alanı sağ tık ile seçiyorsunuz, ardından “simetri oluştur” seçeneğini tıklayarak seçmiş olduğunu bölgeyi simetrik olarak oluşturuyorsunuz.

Burada ilginç olan, oluşturduğunuz simetri alanını da dilediğiniz gibi edit edebiliyor olmanız. Orijinal çizim alanında yaptığınız herhangi bir değişiklik, oluşturulan simetri alanına da otomatik olarak uyarlanıyor. İstediğiniz görseli kopyalayabiliyor ve ne kadar öğe olursa olsun çoğaltabiliyorsunuz.

Önceki versiyonda olmayan yeni Symmetry Tool, 2O18 sürümünde otomatik olarak dahil ediliyor. Diğer tasarım programlarında bu özelliği ek ücret ödeyerek eklenti olarak satın almanız gerekirken, CorelDRAW yeni sürümünde herhangi bir ek ücret ödemenize gerek yok.

Block Shadow ile gölge ve nesneleri kolayca kontrol edin

2O18 sürümünde ayrıca Block Shadow adında daha fazla fonksiyonellik sunan özellikler ekledik. Block Shadow sayesinde, nesneler ve fontlar üzerinde vektörel gölgeler oluşturabiliyor ve gölgeleri sabitleyerek gölge ile nesne arasındaki boşlukları kontrol edebiliyorsunuz. Bu özellik daha önce manüel olarak kullanılırken, yeni gelen Block Shadow özelliği ile çok daha basit birkaç tıklama ile kullanabiliyorsunuz.

Yeni Impact Tool özelliği ise çizimlerinize dilediğiniz hareketi ekleyerek tasarımlarınızı kişiselleştirme imkanı sunuyor. İster kare ister başka bir geometrik şekil olsun, tek bir araç ile bu hareketi görsele kazandırabilirsiniz.

Yeni sürümde dahil olan diğer yeni bir özellik ise Pointillizer. Bu yeni araç görüntüyü algılayarak vektörel imaja çeviriyor ve görüntüyü yüksek kaliteli mozaiklerden oluşan bir vektöre çeviriyor.Üzerinde çalıştığınız her türlü imaja uyarlayabileceğiniz bu özellik sayesinde, kişisel bir görseli, kişisel bir şekle dönüştürebilirsiniz. Noktasal resimden ilham alınarak geliştirilen bu araç, pek çok araç kaplama uygulamaları ya da pencere grafikleri için ideal.

Ayrıca Corner Control aracı sayesinde, örneğin ambalaj üretimlerinizde, kullanacağınız obje, metin ya da sembollerdeki köşeler üzerinde daha gelişmiş kontrol elde ederek otomatik hizalama yapabiliyorsunuz. Mevcut verili ayarların yanı sıra, mükemmel bir şekilde tasarlanmış ve belirlenmiş köşeler oluşturabiliyor ve şeklinize istediğiniz köşeleri ekleyebiliyorsunuz. Daha önce manüel olarak yapılan bu işlem, yeni sürümde tek tıklama ile otomatik olarak yapılabiliyor.

Diğer bir araç ise Fit Objects to Path. Bu sayede istediğiniz çizgi veya hat üzerine objelerinizi ekleyebiliyorsunuz. Tek bir tıklama ile çizgi üzerine deseni yerleştirebiliyoruz. Bu, inanılmaz derecede yaratıcılık sunan bir araç. Sadece saniyeler içerisinde, başka programlarda uzun zaman harcayacağınız bir tasarımı hayata geçirebilirsiniz. Üstelik sadece tek bir tıklama ile

Diğer bir araç ise Photo Coctail adını verdiğimiz oldukça yaratıcı ve hızlı bir araç. Bu sayede, sadece birkaç tıklama ile göz alıcı kolajlar yaratabilirsiniz. Tek yapmanız gereken moziğini yapacağınız görseli ya da vektörü seçmek, ardından mozaiğin döşemesi için Bitmap imaj galerisini belirlemek. Ardından mozaik görseliniz Photo Coctail ile zaten hazır

2O18 sürümündeki kullanıcı dostu arayüz değişiklikleri

Daha önceki sürümleri kullananları yeni sürümün ara yüzünde önemli değişiklikler bekliyor mu?

Giovanni Ragusa: CorelDRAW’da, önceden hangi versiyon kullanırsanız kullanın, yeni gelen sürümlerde eklenen yeni özellikleri koyu renk ile belirgin bir şekilde ayırt edebilirsiniz. Diğer yazılımlarda, eski kullanıcılar yeni sürüme geçerken yeni özellikleri keşfetmekte zorluk çeker, kullanım zorlaşır. CorelDRAW’da ise yeni özellikleri menü içerisinde aramak zorunda kalmaz ve çok çabuk yeni sürüme adapte olabilirsiniz. Zaten diğer programları kullanan tasarımcılar için de, Corel’e geçişi kolaylaştırmak için online rehberlerimiz mevcut. Bu sayede yeni kullanıcılarımız Corel’e daha aşina hissediyor ve geçiş kolaylaşıyor. Bizim için en kilit kelime basitlik. Ben tasarımcı olmamama rağmen pek çok tasarımı kolayca yapabiliyorsam, profesyonel bir grafik tasarımcının neler yapabileceğini bir düşünün. Zaten bugüne kadar birçok webinar düzenledik ve gördük ki bu araçlar insanların ilgisini çok fazla çekiyor. Çünkü bu araçlar, grafik tasarımcıların, reklam ve tabela üreticilerinin gündelik olarak kullanacakları birer araç. Dolayısıyla aldığımız geri dönüşlerde yeni sürümün son kullanıcı için çok kullanışlı olduğunu gördük.

CorelDRAW kullanıcılarına farklı ödeme koşulları da sunarak, sadece tasarım konusunda değil lisans modeli konusunda da özgürlük sunuyor. Mevcut kullanım opsiyonlarınız hakkında okuyucularımıza bilgi verebilir misiniz?

Rainer Artelt: CorelDRAW’u reklam ve tabela üreticileri için ideal kılan en önemli özelliklerden biri de yazılımı nasıl satın alacağına kullanıcının karar veriyor olması. Biz Corel olarak oldukça kullanıcı dostu bir şirketiz. Aboneliğin tek opsiyon olduğu ve kullanıcı için önemli bir bütçe sıkıntısı yaratan diğer yazılımların aksine, biz hem abonelik, hem kalıcı lisans, hem elektronik lisans hem paketli fiziksel ürün gibi farklı opsiyonlar sunuyoruz. Müşterinin tek karar vermesi gereken husus ürünü nasıl satın almak istediği.

Kalıcı lisans seçeneği ile müşteri istediği ödeme biçimine kendi karar veriyor

Diğer yazılımların sadece abonelik sistemine geçtiğini düşünürsek, Corel’in kalıcı lisans opsiyonunu da halen sunuyor olması kullanıcıya ne gibi avantaj sunuyor?

Rainer Artelt: Bahsettiğiniz gibi dünyada artık pek çok yazılım tamamen abonelik sistemine geçiyor. Bugün aldığınız bir yazılımın bir sene sonra ödemesini yapmadığınızda ürünü artık kullanamıyorsunuz. Corel’de ise bu tür sıkıntıların önünü geçmek için kalıcı lisans modelini de elektronik lisans seçeneğini ve hatta fiziksel kutu ürün opsiyonunu da sürdürüyoruz. Corel olarak, müşterinin dilediği gibi satın alma kararı vermesini ve tamamen özgür olmasını istiyoruz.

Bir yandan da lisanssız kullanım da sektörde sürekli gündemde olan bir konu. Corel olarak bu konuda ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Giovanni Ragusa: Maalesef tüm dünyada halen lisanssız kullanım konusunda birçok ihlal var. İllegal kopyalar, internetten indirme, illegal satın alma gibi kullanımlarda önemli bir pazar var. Corel de bu konuda her ülkede önleyici kampanyalar sürdürülüyor.Bunlardan en önemlisi korsan sürüm kullanıcılarına gönderdiğimiz pop-up mesajlar. Bu çerçevede kullanıcıya orijinali kullanmaya teşvik edecek bir uyarı mesajı gönderiyoruz ve yasal sürüme geçmediği takdirde de sistemin çalışmasını durduruyoruz.

Teknoloji geliştikçe bunu yapmak elbette daha kolay; ancak en önemli konu yasal kullanımda kullanıcının elde edeceği diğer faydaları kullanıcıya anlatmak. Çünkü korsan yazılım kullanıldığında sürekli olarak çıkacak olan uyarı mesajları ve sistemin durması, üretim için kullanılan profesyonel bir yazılım için üretimi durduracak niteliktedir. Öte yandan online alışveriş sitelerinde de korsan versiyonlar orijinal adı altında satışa sunuluyor, kullanıcılar bu şekilde kandırılıyor. Biz Corel olarak bu tür durumları tespit ettiğimizde alışveriş sitesinin yönetimine uyarı gönderiyor ve gerekli tedbirleri alıyoruz.

Ahmet Bey, Eti Bilgisayar olarak CorelDRAW’un yeni sürümünü satın almak / kullanmak isteyenlere ne gibi kampanyalar sunacaksınız?

Ahmet Yanıkoğlu: CorelDRAW ürünleri, hobi olarak kullanılabilse de ağırlıklı olarak profesyonel bir ürün ve üretimde kullanılıyor. Türkiye’deki kullanıcıların ekonomik önceliklerini anlıyor ve piyasa şartlarının zorluğunu göz önünde tutuyoruz. Dolayısıyla her iş alanında ve her ülkede olabileceği gibi Türkiye’de de zor durumlara karşı müşterilerimizin yanında olduğumuzu her fırsatta vurguluyoruz vebunu gösterecek adımlar atıyoruz.

Bu kapsamda uzun zamandır kullanıcılarımıza, ödemeleri kolaylaştırmak adına herhangi bir vade farkı olmaksızın kredi kartına 6 ve 9 taksit gibi ödeme kolaylığı sunuyoruz. Biliyoruz ki insanlar legal yazılım almak istiyor ama bütçesi hemen ödemeye uygun olmayabiliyor. Biz de bu tür ödeme imkanları ile bu şartları kolaylaştırıyoruz.

Ayrıca biz kalıcı lisans imkanı sunarak müşterilerimizin her sene kullanabileceği ve her yıl güncellemeler için ödeme yapmalarını gerektirmeyen bir sistem sunuyoruz. Bu konuda da destekleyici kampanyalar düzenliyoruz. Bu kampanyalarımızı da hem web sitemizde hem de her yıl katıldığımız fuarlarda duyuruyoruz. En güncel kampanyalara www.corelturkiye.com adresinden ulaşılabilir.

Biz müşterilerimizin özellikle yetkisi olmayan internet sitelerinden alım yapıp mağduriyet yaşamalarını istemiyoruz. Bizimle temas kurarak doğrudan sitemizden veya yetkilendirdiğimiz iş ortağından Türkiye’de geçerli lisans almalarını öneriyoruz.Bu içerik 11274 defa okundu.