LİDYA GRUP ŞİRKETLERİNİ “LİDYA BİLİŞİM” ÇATISI ALTINDA BİRLEŞTİRDİ

LİDYA GRUP ŞİRKETLERİNİ  “LİDYA BİLİŞİM” ÇATISI ALTINDA BİRLEŞTİRDİ
Lidya Grup, 2O18’in ilk çeyreğinde, Lidya Bilişim, Lidya Donanım ve Lidya Dokümantasyon şirketlerini “LİDYA BİLİŞİM” çatısı altında birleştirdi. Grubun İstanbul dışındaki ofisleri de, bundan böyle şubeleri olarak faaliyet gösterecek.


Lidya Grup, 2O18’in ilk çeyreğinde, Lidya Bilişim, Lidya Donanım ve Lidya Dokümantasyon şirketlerini “LİDYA BİLİŞİM” çatısı altında birleştirdi. Grubun İstanbul dışındaki ofisleri de, bundan böyle şubeleri olarak faaliyet gösterecek.

Türkiye distribütörlüğünü yaptığı Xerox, Epson ve EFI markalarıyla sektörün lideri olan Lidya Grup’un bünyesinde, Lidya Dağıtım, Lidya Bilişim, Lidya Donanım ve Lidya Dokümantasyon şirketleri bulunuyordu. Şirket, bu yılın ilk çeyreğinde, Lidya Dağıtım dışındaki tüm şirketlerini, Lidya Bilişim çatısı altında birleştirdi. Lidya Grup, geleceğin iş modellerine uygun organizasyon planlaması içinde hizmet ağını ve ürün yapısını geliştirerek, büyümeye devam ediyor. Grubun İstanbul dışındaki ofisleri de, şubeleri olarak faaliyet gösterecek.

LİDYA GRUP yılın ilk çeyreğini %1O büyümeyle kapattı

Son dönemde dolar ve euro’daki dalgalanmalar, faizlerin yüksek olması ve yaşanan siyasi gündem gibi birçok etkene rağmen, Lidya Grup büyümede hız kesmedi. Bu yılın ilk çeyreğini %1O büyümeyle kapattıklarını ifade eden Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Öz, şunları söyledi: “Siyasi ve ekonomik açıdan çeşitli konular gündemde olabilir. Ancak grup olarak biz, her zaman bardağın dolu tarafına bakıyoruz, enerjimizi ve moralimizi daima zirvede tutuyoruz. Sahip olduğumuz tecrübemize, kalifiye insan kaynağımız ve güçlü sermayemiz de eklenince, hedeflerimize ulaşarak büyüme yolculuğumuzu sürdürüyoruz.”

Öz, sözlerine şu şekilde devam etti: Bu yılın ilk çeyreğinde %1O bir büyüme gerçekleştirdik. En önemli büyüme, EFI tarafında yaşandı. Aynı zamanda 2O17 yılının ortasından itibaren, servis cirolarımızda bir artış gözleniyor. Bu yılın ilk çeyreğinde olduğu gibi önümüzdeki dönemlerde de, sattığımız makine sayısına paralel olarak, servis cirolarımızdaki artış devam edecektir.”

Eylül ayından itibaren piyasada hareketlilik başlar

Sektörde yılın ikinci çeyreğinde ciddi bir büyüme beklenmediğini belirten Bekir Öz, Eylül ayından itibaren piyasada hareketlenme olacağını kaydederek, şunları anlattı: “Bilindiği üzere yeni düzenlemeyle, döviz geliri olmayanlar ve 15 milyon doların altında döviz borcu bulunanlar, 2 Mayıs tarihinden itibaren döviz ile borçlanamayacak. Şu anki TL borçlanmasındaki faiz oranı, döviz borçlanmasının üzerinde olduğu için de, milyon dolarlık yatırımlar belli bir süre askıya alınabilir ve yatırımlarda frene basılabilir. Lidya olarak biz de, satışlarımızda TL uygulamasına geçeceğiz ve ilk etapta TL’ye dönüşte müşterilerimiz açısından bir adaptasyon süreci olabilir. Ancak, orta ve uzun vadede TL ile borçlanma döviz riskini ortadan kaldıracağı için, belki daha sağlıklı bir borçlanma olabilecektir. Tüm bu gelişmeler ışığında sektörümüzü değerlendirdiğimizde, geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yıl da Eylül ayına kadar ciddi bir büyüme beklemiyoruz. Eylül ayından itibaren hareketlenmeler ve satışlar başlayacaktır. Lidya Grup olarak biz, daima yeni fırsatlara ve büyümeye odaklandığımız için, bu yılı %2O büyümeyle kapatmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Lider doğru işi bulur, yönetici işi doğru yapar

Şirketlerin ajandasında, liderlik ve yeteneklerin yönetilmesi gibi konuların yer almakta olduğunu ifade eden Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Rıza Başoğlu, şunları belirtti: “Lider, doğru işi bulan kişidir. Yönetici ise, işi doğru yapan kişidir. Şirketlerin, değişen ve dönüşen dijital dünyaya ayak uydurarak, doğru iş modellerini bulabilmesi için liderlere ihtiyaçları var. Bu işlerin doğru yapılabilmesi noktasında, başarılı yöneticiler gerekiyor. Tabi ki hedeflere ulaşabilmek için, çalışan yeteneklerinin yönetilmesi de önemlidir. Çünkü şirketlerin varlıklarını sürdürebilmelerinde, istikrarlı ve sürdürülebilir büyümeleri şarttır. Özetle, işletmelerin tüm birimlerini değişime ve dönüşüme adapte ederek, iş süreçlerini yeniden kurgulamaları zaruridir. Her zaman altını çizdiğimiz gibi, bisikletin pedalını daima çevirmeliyiz. Çevirmeyi bırakırsak, düşeriz ve yeniden ayağa kalkıp toparlanmanın maliyeti daha yüksek olacaktır. Bir diğer konu da, artık ekip olarak aynı hedefe yürüyenler değil, aynı hedefe koşanlar bir adım önde olacaktır. Bugünün dünyasında yürüyenler değil, daha çok koşanlar kazanacaktır” şeklinde konuştu.Bu içerik 10980 defa okundu.