TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK LAZER TÜPÜ ÜRETİCİSİ: MASTERLIGHT LAZER

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK LAZER TÜPÜ ÜRETİCİSİ: MASTERLIGHT LAZER
2O16 yılında optik ürünler üretimi için kurulan MasterLight Lazer, 1O yılı aşkın tecrübesi ve yoğun Ar-Ge süreci sonrasında bugün, reklam ve dekorasyon sektöründe de ağırlıklı olarak tercih edilen lazer kesim ve kazıma makinelerinde kullanılan lazer tüpü ünitelerini üretmektedir.


2O16 yılında optik ürünler üretimi için kurulan MasterLight Lazer, 1O yılı aşkın tecrübesi ve yoğun Ar-Ge süreci sonrasında bugün, reklam ve dekorasyon sektöründe de ağırlıklı olarak tercih edilen lazer kesim ve kazıma makinelerinde kullanılan lazer tüpü ünitelerini üretmektedir.

Sesler Şirketler Grub kuruluşu olan Masterlight Lazer Makine Ltd. 1O yılı aşkın tecrübeye sahip personel kadrosu ile lazer ve lazer işleme makinesi konusunda hizmet veriyor. Yıllık 2O.OOO adet tüp üretme kapasitesine sahip olan firma, yoğun Ar-Ge çalışmalarından sonra 2O16 yılında lazer ve optik ürünler üretimi için resmi olarak kuruldu. 2O17 yılının son aylarında tamamen seri üretime geçen firma, bugün Türkiye’nin ilk ve tek lazer tüpü üreticisidir.

Biz de firmanın üretim süreci hakkında bilgi almak ve aynı zamanda ürünlerini yakından tanımak için MasterLight Genel Müdürü Muzaffer Köse ile görüştük.

Öncelikle firmanızın kuruluş hikâyesini öğrenebilir miyiz? Firmanızın faaliyet alanları ve uzmanlığınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sesler Şirketler Grubu’nda yaklaşık sekiz yıl önce optik ve lazer sistemleri sektörü fikri oluştu. Kapsamlı bir piyasa araştırması sonucunda, zorluklara rağmen Co2 lazer tüpü üretimi için karar alındı. Bu geçen yedi yıl bizim için fazlasıyla zorlayıcı oldu. Ancak Ar-Ge çalışmalarını başarıyla tamamlayıp 2O16 yılında Masterlight Lazer şirketi lazer ve optik ürünler üretimi için resmi olarak kuruldu. Büyük bir yatırım ve ileri teknoloji gerektiren üretim hattının kuruluşundan sonra, bir yıl boyunca kullanılması amacıyla pilot üretim tüplerini kullanıcılara dağıttık ve olumlu-olumsuz yorumları aldık. Gelen geri bildirimler ışığında kendimizi daha da geliştirip, 2O17 yılının son aylarında tamamen seri üretime geçtik.

Ürün hakkında bilgi alabilir miyiz?

Lazer üretimi denildiğinde herkesin aklına ilk olarak lazer kesim ve kazıma makineleri üretimi gelir. Ancak bizim ürettiğimiz ürün bu bahsettiğimiz kesim ve kazıma makinelerinin içerisinde kullanılan lazer ışınını üreten lazer tüpü ünitesidir. Ürettiğimiz lazer tüpleri 8Ow-18Ow arası değişmektedir. Hatta üzerinde çalıştığımız ve kısa zaman içinde piyasaya çıkarmayı planladığımız ürünümüzde 3OOw ve 45Ow’a ulaşmayı planlıyoruz. Ürettiğimiz lazer tüpleri piyasadaki tüm lazer makinelerinde yedek parça olarak kullanılabilir. Makine üreticilerinin de yurtdışından ithal ettikleri lazer tüpleriyle uyuşmaktadır.

MasterLight lazer sistemlerinin, dünya çapındaki diğer üretici ve tedarikçi firmaların ürünlerine kıyasla sunduğu avantajları ve farkları nelerdir? Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin en önemli sebebi nedir?

Dünyada sayılı şirketler tarafından üretilen bu teknolojik ürün, Türkiye’de ilk ve tek bizim tarafımızdan üretilmektedir. Ayrıca 1O.O4.2O18 tarihinde yerli üretim belgesi alarak, bu zorlu süreci tamamlamış bulunmaktayız. Aslında bizim rakiplerimiz olan şirketler, bu ürünü yurtdışındaki sayılı şirketlerden tedarik edip pazara sunmaktadırlar Bizim bu sektörde hedeflediğimiz nokta, müşterilerimize ithal ürünlere kıyasla servis ve performans açısından daha kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler sunmaktır.

Ürettiğiniz lazer tüplerinde satış sonrası teknik servis hizmet yapınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Aslında ülkemizdeki kullanıcıların en büyük sorunu bu. Yabancı ülkelerden alınan lazer tüplerinde sorunlarla karşılaşıldığında servis ve değişim hizmeti sağlayan ithalatçı firma yok denilecek kadar az. Kendilerine de bu konuda hak vermek gerekir. Çünkü bu mevzuyla alakalı bir altyapı oluşmadığı takdirde arızalı tüplerin servis ve onarım hizmeti mümkün olmuyor. Biz bu konuda kendimizi geliştirdiğimiz için, kullanıcıların bu hizmetten de yararlanmasını sağlıyoruz. Bu yüzden ithalatçı firmaların, ithalat yapmak yerine bizim ürünlerimizi müşterilerine sunması, sonrasında oluşabilecek sorunlarla baş etme açısından büyük avantaj sağlayacaktır.

Müşteri portföyünüz hangi işletme gruplarından oluşuyor? Ürünlerinizi ağırlıklı olarak kimler tercih ediyor?

Lazer tüpleri sağlık sektörü, savunma sanayii, endüstri, tekstil sanayii, reklam/dekorasyon gibi geniş çaplı bir kullanım ağına sahiptir. Bu sektörlerde faaliyet gösteren tüm firmalara, ithalatçı firmalara, makine üreticilerine ve son kullanıcılara hitap ediyoruz.

Doğrudan satış yapıyor musunuz? Bayilik sisteminiz hakkında bilgi verebilir misiniz? Yurtdışı satışlarınız var mı?

Yurtiçinde bölgesel bayilikleri oluşturmak için adımlar attık. Ancak bayilik oluşturmadığımız bölgelerde doğrudan satışı web sitemiz olan lazerxmarket.com üzerinden gerçekleştiriyoruz. Seri üretime geçtikten sonra Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan’a birçok ürün satışımız oldu.

Lazer teknolojisinde sahip olduğunuz imalat deneyimini başka üretimlerde de sürdürecek misiniz? Önümüzdeki süreçte farklı üretim planlarınız var mı?

Tabii ki, biz kendimizi daha yolun başında görüyoruz. Önümüzdeki süreçte şu anda ürettiğimizden daha güçlü Co2 lazer tüpleri ve hatta belki fiber lazer rezonatörleri üretmeyi bile planlayabiliriz.

Son olarak dergi okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Daha önce de söylediğimiz gibi, dünyada sayılı firmaların ürettiği bir teknolojik ürünü yerli olarak ilk ve tek Türkiye’de biz üretiyoruz. Türkiye’yi bu konuda dünya çapında temsil edebiliriz. Yerli kullanıcıların ve ithalatçı firmaların desteklerine de tam da burada ihtiyacımız var.Bu içerik 11218 defa okundu.