Asya Bayrak’ın Hedefi Bayrak Üretiminde Marka Olmak

Asya Bayrak’ın Hedefi Bayrak Üretiminde Marka Olmak
Kurulduğu ilk günden bu yana, yeni yatırımlarla birlikte büyümeye devam ederek kısa sürede tüm Türkiye’ye ve yurtdışına bayrak üretimi yapmaya başlayan Asya Bayrak, Türkiye’nin önde gelen bayrak üreticileri arasına ismini yazdırmış durumda.


Kurulduğu ilk günden bu yana, yeni yatırımlarla birlikte büyümeye devam ederek kısa sürede tüm Türkiye’ye ve yurtdışına bayrak üretimi yapmaya başlayan Asya Bayrak, Türkiye’nin önde gelen bayrak üreticileri arasına ismini yazdırmış durumda. Biz de firmanın bu başarısını konuşmak üzere firma sahibi Ahmet Çilkaya ile görüştük.

Öncelikle Asya Bayrak’ın kuruluşundan bu yana hikayesini öğrenebilir miyiz?

Daha önce tekstil ve bayrak imalatından gelen deneyim ve bilgi birikimimizle birlikte, 2012 yılında da kendi firmamızı kurmuş bir aile şirketiyiz. Her yıl ciromuzu ve üretim kapasitemizi artırarak, kısa sürede büyüme elde ettik. Uzun yıllar boyunca ayakta kalabilmek için gerekli tüm altyapıyı çok kısa bir sürede inşa ettik. Bayrak sektöründe kullanılabilecek en yeni teknolojiyi, ekipmanları ve kadroyu barındırmaktayız. Ülkemizin tüm şehirlerine bayrak gönderimi gerçekleştirmekteyiz.

Daha yeni teknolojileri ve işçiliği bulup uygulayarak sektörde yalnız kendisiyle kıyaslanabilir bir vizyonla ilerlemeye devam etmekteyiz. Türkiye çapında pek çok marka, kurum ve kuruluşa hizmet veriyoruz. Hastaneler, belediyeler, dernekler, eğitim kurumları, konsolosluklar, restoranlar, odalar, ulaşım firmaları, oteller ve pek çok özel şirket ve holding için bayrak imalatı yapıyoruz. Ayrıca bugüne kadar İran, Irak, Makedonya, Gürcistan ve Rusya da dahil 12 ülkeye direkt ya da dolaylı üretim yaptık. Şu anda halihazırda Arnavutluk’a direkt üretim ve gönderim yapmaya devam ediyoruz. Bugün günlük 1.750 metrekareden aylık yaklaşık 42 bin m2 üretimimiz var.

Sadece bayrak imalatına yoğunlaşan bir firma olarak, bayrak çeşitliliğinizden bahsedebilir misiniz?

Asya Bayrak olarak Türk bayrağı, ülke bayrakları, makam bayrağı, masa bayrağı, gönder bayrağı, olta bayrak, yelken bayrak, damla bayrak, süsleme ve dizi bayraklar, elde salama bayraklar, takdim flaması, ata ve lider posterleri,roll up, kırlangıç flamalar, dörtgen flamalar, beşgen flamalar, büyük ata ve lider posterleri, tanıtım afişleri, bayrak direkleri, dijital baskı, emprime baskı, transfer baskı bayrakları gibi çok çeşitli ürün yelpazesiyle hizmet vermekteyiz. Bizim amacımız tek üründe yoğunlaşarak, bu üründe marka haline gelmek. Amacımız, sürekli kendimizi geliştirerek, kalitemizden ödün vermeden, müşteri devamlılığını ve sadakatini önemseyerek hizmetlerimize devam etmek ve bu alanda birinci olmak.

 

Türkiye’deki pek çok bayrak imalatçısına kıyasla, sizin bu firmalara göre öne çıkmanızı sağlayan nedir?

Türkiye’de 200’e yakın bayrak imalatçısı var. Bizim farkımız bu firmaların eksiklerini görerek kendimizi sürekli yeniliyor olmamız. Üretici firmaların en büyük eksiği rakip analizi yapmamaları. Ben Türkiye’nin tüm illerini gezerek, üreticileri ziyaret ediyor, onlarla iletişim kuruyor ve eksikliklerini tespit ediyorum. Sürekli yurtiçi ve yurtdışı fuar ziyaretlerinde bulunarak yeni teknolojileri ve gelişmeleri takip ediyorum. ARED’in her ay düzenlediği bölge toplantılarına katılarak sektörle iletişim halinde kalıyor ve eğitimlere katılıyorum. Böylelikle her geçen gün kendimizi geliştirmek için uğraşıyorum.

Sektörden aldığımız geri bildirimler ve rakip analizlerimiz neticesinde aldığımız sonuçlara baktığımızda, en büyük fark yaratan konunun “hizmet” olduğunu görüyoruz. Ürünlerinizin kalitesi ne olursa olsun, doğru bir hizmet vermediğiniz takdirde büyüyemezsiniz. Müşterinin sorununu çözmek, ihtiyacı olduğu anda yanında olmak, doğru ve şeffaf bir fiyat politikası ve iyi bir ekip çalışması bu işin sırrı.

Örneğin; ben üretimimde sadece maliyetler arttığında değil, maliyetlerimi düşürürsem de bu farkı müşteriye yansıtarak fiyatlarımı düşürüyorum. Bu da bizim müşteriyi kazanmamızı sağlıyor. Çünkü müşteri şeffaflığımızı görüyor ve her zaman bizim yanımızda oluyor.

Öte yandan müşterinin işini yetiştirememek gibi bir lüksümüz asla olamaz. İmalat 7/24 devam eder ve ürünü müşteriye teslim ederiz. Eğer kargoda sıkıntı yaşarsak, kendimiz ürün teslimatı yaparız; yeter ki müşteriye çözüm üretelim. Bir iş için söz verdiysek, elimizden geleni yapar ve müşteriyi mağdur etmeyiz. Tüm bunlar bizim bugüne gelmemizi sağladı. Biz sadece tavsiye ile büyümüş bir firmayız. Verdiğimiz tüm emekler bize referans olarak geri döndü.

Asya Bayrak olarak kendi iç çalışma yapınızdan bahsedebilir misiniz?

Asya Bayrak kuruluşundan günümüze kadar titiz çalışması, çalıştığı firmalar ve müşterileri nezdinde sağladığı yüksek güven ile hedeflerini tutturma azim ve kararlılığı içerisindedir. İlk kurulduğumuz gün, 2.000TL borç ile küçük bir dükkanda başladığımız yolculuğumuz bugün 1.500 metrekarelik binamızda 20 kişilik ekibimizle devam ediyor. Bu işi kurarken, tamamen sisteme dayalı ve kurumsal firma mantığıyla şirketimizi kurduk. Şu anda da siparişten tasarıma, baskıdan dikime, paketlemeden kargoya her süreci ayrı bir departmanımız takip ediyor. Her birimimizde çalışan uzman kadromuz mevcut.

Önümüzdeki sürece dair hedefleriniz neler?

Hedefimiz bayrak imalatında ilk akla gelen firma olmak. “Bayrak = Asya Bayrak” denklemini kurmamız lazım. Bunun için de bahsettiğim ayakların hepsinin de sağlam olması gerekir. Biz de tüm enerjimizle bu sistemi kurmaya çalışıyoruz. Tüm personelimizle kaliteli malzeme kullanarak kaliteli bir ürün teslim etme gayreti içerisindeyiz. Yaptığımız yatırımlar, büyüyen ekibimiz, gelişen üretim hattımız ve müşteriyi merkeze koyan hizmet anlayışımız ile müşterilerimizin beklentilerine ve ihtiyaçlarına çözümler üretebilmeyi ve sektöründe birinci marka olmayı hedefliyoruz. 2018 yılında da yatırımlarımıza büyük bir hızla devam edeceğiz. Yurt dışında da daha etkin bir rol oynamak için çalışmalarımızı arttırmaktayız.Bu içerik 11184 defa okundu.