PİMMS Group Endüstriyel Makine Grubu Genel Müdürü Ekrem İşçimenler: PİMMS Group endüstriyel baskıda bölgesel bir güç olma yolunda ilerliyor

PİMMS Group Endüstriyel Makine Grubu Genel Müdürü Ekrem İşçimenler: PİMMS Group endüstriyel baskıda bölgesel bir güç olma yolunda ilerliyor
Uzun yıllardır endüstriyel baskı sektöründe üst düzey yönetici pozisyonlarında görev yapan Ekrem İşçimenler, 2018 yılı itibariyle PİMMS Group Endüstriyel Makine Grubu Genel Müdürü olarak görevine başladı.


Uzun yıllardır endüstriyel baskı sektöründe üst düzey yönetici pozisyonlarında görev yapan Ekrem İşçimenler, 2018 yılı itibariyle PİMMS Group Endüstriyel Makine Grubu Genel Müdürü olarak görevine başladı. Biz de bu vesileyle hem PİMMS’in son aylarda yaptığı atılımları konuşmak hem de yeni projeleri hakkında bilgi almak üzere Ekrem İşçimenler ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ekrem Bey, öncelikle PİMMS Group’taki yeni göreviniz hayırlı olsun. Sizin endüstriyel baskı sektöründe uzun bir geçmişiniz ve tecrübeniz olduğunu biliyoruz. Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

2005 yılında Scitex firması ile endüstriyel baskı sektörüne giriş yaptım. Daha sonra HP’nin Scitex’i satın almasıyla, 13 yıl boyunca HP’nin Türkiye ve MEMA bölgesi endüstriyel dijital baskı makineleri grubu müdürlüklerinde çalıştım. Bu süreçte, Türkiye, Ukrayna, Rusya, Yunanistan, Afrika ve Doğu Avrupa gibi bölgelerdeki HP endüstriyel baskı makinelerinden sorumlu oldum. En son da HP’nin oluklu mukavva baskı makinelerinden sorumlu Genel Müdür olarak görev aldım.

PİMMS Group ile yollarınız nasıl kesişti?

Sektörün dijital baskıya geçişi önce reklam ve tabela alanında olurken, daha sonra stant ve display üreticileri ile oluklu mukavva ve ambalaj sektöründe dijitale geçiş yaşandı. Dijitalin kişiselleştirme ve katma değer yaratma imkanları bu geçişi hızlandırdı. Benim de çalıştığım bu süreç içerisinde birçok firma analogdan dijitale geçti. PİMMS Group ve Selahattin Bey de bu büyümeye öncülük etti. Biz de uzun yıllar aynı sektörlerde çalışır ve müşterilerle projeler yapar durumda olduğumuz için bir araya geldik.

PİMMS Group olarak yeni bir atılım gerçekleştirmek amacıyla Hanglory Group çatısı altındaki Handtop, Handway ve Homer makinelerinin mümessilliğini aldık. Daha sonra dünya markası HP’nin lateks bas&kes makinelerinin de mümessilliği PİMMS çatısı altında toplandı. Bu gelişmeler içerisinde ben de şirketin Endüstriyel Makine Grubu Genel Müdürü konumuna geldim ve çok hızlı bir şekilde yeni bir atılım içerisine girdik.

2018 yılı itibariyle PİMMS Group satış faaliyetlerinde ne gibi çalışmalar yürütüyor?

PİMMS Group sektörün en köklü ve öncü firmalarından biridir. Şirket olarak en küçük işletmeden en kurumsal firmalara kadar tam hizmet verebilmek amacıyla odaklanmış durumdayız. Müşteri ziyaretlerimizde de gördüğümüz üzere 2018 yılı, yatırımlarını yenilediği ve kalitenin daha fazla öne çıktığı bir yıl oluyor. Biz de bu beklentileri görerek, sürdürülebilir ve dayanıklı üretim makineleri sağlayan bir kurum durumundayız. Makine alımlarında satış öncesi projelendirme sürecinden, yatırım için gerekli finansman çözümlerine ve satış sonrası teknik destek hizmetine kadar her aşamada müşterimizin yanındayız. Sürekli olarak yenilikçi ve geniş yelpazede çözümler uygulayarak biz de kendimizi yeniliyor ve müşterilerimizi bu şekilde motive ediyoruz. Şu anda müşterilerimiz ile çok sağlam bir güç birliği oluşturmuş durumdayız.

 

PİMMS Group 2017 sonu itibariyle Homer, Handtop ve HP gibi birçok güçlü markayı portföyüne ekledi. Yakın zamanda ürün grubuna eklenecek yeni markalar söz konusu mu?

PİMMS Group, kurulduğu günden bu yana alanında güçlü markalarla çalışan bir şirket. Bugün daha endüstriyel makine grubu ile yoluna devam ediyor. Şu anda temsilciliğini aldığımız tüm markalar kendi alanının en iyileri. Bugün reklam, tabela, endüstriyel baskı, tekstil, ambalaj ve oluklu mukavva sektörleri için tek noktadan tüm tedariki sağlayabilen bir şirketiz. Bildiğiniz üzere, Hanglory Group firmasının Homer ve Handtop marka baskı makinelerini sektöre sunuyoruz. Aynı grubun Handway marka oluklu mukavva baskı makinelerini de bünyemize ekledik. Yakın zamanda da Türkiye pazarına sunmaya başlayacağız. Handway’in dakikada 150 metre oluklu mukavva baskısı yapan makinesi ilk kez Türkiye pazarına giriyor. Oldukça uygun üretim maliyetlerine sahip, kişisel ve proje bazlı üretimlerde bile flekso baskı maliyetlerini yakalayabilen ve kullanımı çok kolay bir makine. Bunun yanı sıra Hanglory Group ile beraber Türkiye’de bir çözüm ortaklığı projemiz var. Bu sene içerisinde gerçekleşecek olan proje epey ses getirecek. Bunun detaylarını da önümüzdeki süreçte paylaşıyor olacağız.

Satış öncesi müşteriye sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz?

PİMMS Group, Türkiye’de bir benzeri bulunmayan, sadece ABD ve Avrupa’da örneğini görebileceğiniz kapsamda bir demo merkezine sahip. Müşterilerimiz her gün demo merkezine gelerek, istedikleri maliyette, istedikleri hız ve kalitede, istedikleri malzemeye baskı yapma imkanı buluyorlar. Böylelikle ihtiyaçları olan en iyi baskı makinesini inceleyerek, test etme şansı elde ediyorlar. Bu, sektör için büyük bir avantaj; çünkü PİMMS Group şu anda bu genişlikte makine parkına sahip bir demo merkezini kendi bünyesinde bulunduran tek firma konumunda.

PİMMS Group demo merkezinde hangi makineler yer alıyor?

Seyrantepe/İstanbul’da bulunan PİMMS Binası’nda şu makineler mevcut: Homer marka 1.80m enindeki transfer kağıdına baskı makinesi; Homer marka su bazlı pigment boya ile baskı yapan 1.80 eninde billboard ve raket baskı makinası; 2.50x1.20 metre ebatlarında Handtop HT2512 UV LED baskı makinesi; 1.60 m enindeki HPLatex 335 bas & kes makinesi; 1.5 pl damlacık boyutuna sahip, Memjet teknolojisi ile baskı yapan Axia makinesi; Axia 3.20 metre ebadındaki bobinden bobine UV LED baskı makinesi; HT1600 hibrid UV LED rulo ve tabakaya baskı yapan 1.60 eninde baskı makinesi; Gergi tavan ve ışıklı kutu gibi arkadan aydınlatmalı uygulamalar için rulo ve esnek malzemelere baskı yapan Technojet UV LED baskı makinemiz mevcut.

Demo merkezimizde günde 8 saat aralıksız çalışan makinelerimiz var; burada hem müşterilerimizin gereksinimlerine yönelik baskılar yapıyoruz hem de bu uygulamalara yönelik eğitimler veriyoruz. Bütün müşterilerimizi merkezimize davet ediyoruz; iddia ediyoruz ki bizimle temasa geçen tüm firmalara, en iyi sistemi, en iyi imkanlarla, en iyi performansı verecek şekilde kurarız.

Çünkü tüm ihtiyaçlara yanıt verebilecek genişlikte makine yelpazemiz mevcut. Biz de hem bu imkanları hem de bugüne kadar edindiğimiz bilgi birikimini paylaşmak istiyoruz; bilgi paylaştıkça artıyor. Her tanıştığımız kişi, bizim bilmediğimizi bilir diyerek, tüm dikkatimizi müşteriye veriyoruz. Piyasayı en iyi şekilde bilenler onlar olduğu için, bizden talep etsinler istiyoruz. Bu şekilde verdiğimiz hizmeti de gelen geri dönüşlerle geliştiriyoruz. Genelde bu sektörde makine satılır, yurtdışından bir teknisyen getirilir ya da müşterinin üretim tesisinde makine tanıtılır. Bir süre sonra da müşterinin operatörü, makine satıcısından daha iyi bilir duruma gelir. Ama demo merkeziniz olduğunda, tüm olasılıklar zaten teknisyenler tarafından bilinir. Devamlı farklı materyallere baskı yaptığınız için, müşterinin talep edebileceği tüm uygulamalar konusunda bilgi sahibiyiz.

Makine grubunun yanı sıra, PİMMS Group mürekkep tedariki konusunda da ciddi atılımlar yapıyor. Bu konuda gerçekleştirdiğiniz faaliyetler hakkında okuyucularımıza bilgi verebilir misiniz?

Mürekkep konusunda önemli çalışmalarımız mevcut. Baskı üreticilerinin istenilen performansta, hem sert ve esnek yüzeylere baskı yapabilmelerini sağlayacak, her türlü kafa tipine yüzde yüz uyumlu ve ciddi maliyet avantajına sahip boyalarımız mevcut.

Makine yatırımlarında, son kullanıcının kararlarını en çok etkileyen faktörlerden biri de teknik servis hizmeti. PİMMS Group bu konuda nasıl bir teknik altyapıya sahip?

PİMMS Group, sadece teknik servisi ile değil, tüm kadroları ile çok güçlü bir altyapıya sahip. Başta Selahattin Aygüler ve Selçuk Aygüler olmak üzere, tüm idari, satış, finans ve servis ekiplerimiz ile profesyonel bir takım ruhu içerisinde çalışıyoruz. Satış ekibimiz müşteri taleplerini yerine getirmek için her gün müşteri ziyaretleri yapıyorlar; Türkiye’nin tüm noktalarını gezip kullanıcıyı dinliyorlar. Bu da elbette güzel bir arkadaşlık ve çözüm ortaklığı doğuruyor. Tüm satış ve servis sistemimiz müşteriyi dinlemek ve yardımcı olmak üzerine kurulmuş durumda.

Teknik servis ekibimiz, uzun yıllardır PİMMS bünyesinde çalışan ve her gün genişlemeye devam ederek yeni arkadaşlarımızın da dahil olduğu genç, dinamik ve uzman bir kadrodan oluşuyor. Ekibimiz sürekli olarak yurtdışı eğitimlere katılarak, bilgi ve donanımlarını geliştiriyor ve aynı zamanda burada operatörlere nasıl eğitim verilmesi gerektiği hususunda da ayrıca eğitim alıyorlar. Böylelikle, gerek önleyici bakım konusunda, gerek farklı malzemelere baskı uygulamaları konusunda müşteriye tam destek oluyorlar. Ayrıca, aynı gün içerisinde dahi boya, yedek parça ve teknik servis hizmeti sunuyoruz. Belirli aralıklarla önleyici bakımlar uyguluyoruz. Dolayısıyla PİMMS Group olarak, en iddialı olduğumuz konulardan biri teknik servis hizmetimiz. Bölgemizde bu kadar yedek paça ve boya stoku bulunduran, bu kadar geniş makine yelpazesine sahip, bu kadar odaklı, yetkin ve geniş satış ve teknik servis ekibi olan başka bir firma yok. Misyonumuz, çok hızlı bir şekilde müşteriye ulaşan, hızlı ve sürdürülebilir üretim sağlayacak servisi sunan bir hizmet şirketi olarak devam etmek... Bu da Selahattin Bey’in ufkunun bir sonucudur diyebilirim. Çünkü biz sadece tedarikçi olarak değil, bir danışman gibi çalışıyoruz. Müşterinin yatırım yapacağı makine konusunda seçim aralığının geniş olması ve en iyi fiyat-performans sonucunu alması, üretimlerinde de en üst düzey verimi yakalamasını sağlıyor. Bu da yatırımın hızlı geri dönüşünü sağlıyor. Bu sayede biz de müşterilerimiz ile büyüyor ve gelişiyoruz.

Şu anda çalışmakta olduğunuz markalar için nasıl bir satış politikası izliyorsunuz?

PİMMS Group olarak, hem çözüm ortaklarımız aracılığıyla (bayiden ziyade çözüm ortaklarımız olarak görüyoruz) hem de doğrudan satış yaparak “Kazan-Kazan” sistemi üzerine kurulu tüm satış kanallarını kullanmaktan yanayız. Endüstriyel büyük makinelerde direkt satışlar yapıyoruz. Ancak müşteri karşısında her zaman tek bir bünyeyiz; fiyat ve koşulları her zaman sabit tutuyoruz. Ayrıca yurtdışı bayilik sistemimizi de canlandırıyoruz. Bu anlamda bölgesel bir güç olma yolunda ilerliyoruz diyebilirim.

Satış politikamız dahilinde oldukça önem verdiğimiz bir diğer konu da stoklu çalışmak. Çünkü belirli kampanya ve projeler dahilinde makinelerin çok kısa sürede telim edilmesi gerekiyor ki; müşterimiz de üretimlerini yetiştirebilsin. Günümüzün koşullarında, birçok makine tedarikçisi makine teslimatı için 3 ay gibi uzun vadeler sunuyor; ancak bu da belli kampanyaların kaçmasına yol açıyor. Dolayısıyla biz belli segmentteki makineleri stoklarımızda bulunduruyoruz. Dolayısıyla müşterilerimiz demo merkezimizde test yaptıktan sonra sıfır makineyi aynı gün içerisinde teslim alabiliyorlar. Bu çok büyük bir avantaj; ancak bu çok büyük bir güç gerektiriyor. Biz de bütün planlama ve projemizi bu imkanı sağlayabilmek üzerine kurmuş bulunmaktayız.

PİMMS Group olarak satış sonrası müşteri ilişkileri bizim için bir diğer kilit öneme sahip. Yaptığımız satışlar, müşterinin avantajına dönüştürme ve makinesini full kapasite çalıştırma üzerine kurulu. Genelde sektörde makineler satılır ve müşteri kendi ticari sistemi içerisinde belirli maliyetleri yakalamaya çalışır. Biz ise satıştan sonra müşteri ile uzun soluklu bir ilişki içerisinde kalarak, ihtiyaçlarına ve projelerine göre destek olmaya devam ediyoruz. Bu sebeple bugün sadece reklam ve tekstil değil, cam, mobilya, copy-center, stant, kağıt, dekorasyon, promosyon, inşaat, vitrin ve ajans gibi pek çok farklı sektörden müşterilerimiz, iş ortaklarımız var. Hepsi ile çalışma içerisindeyiz. Bunu güzel bir Amazon ormanı gibi düşünebiliriz… Üstü yemyeşil ve altta tüm kökler birbirine bağlı. Bizim sistemimiz böyle; bu sistemin de iyi beslenmesi ve iyi yönetilmesi gerekiyor.

Sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Selahattin Bey, bugüne kadar sektörde çıtayı daima yukarıya çıkaran bir duayen. PİMMS Group, sektörde bu kadar profesyonel bir kadroya yatırım yapan yegane firmalardan biri. Bunun katma değeri de müşterilere yansıyor. PİMMS Group olarak tamamen müşteri odaklı bir servis ve hizmet şirketiyiz. Kendi sektörümüzde çözüm getiremeyeceğimiz bir proje yok. Yeter ki müşteri bizden talep etsin. Makine yatırımı öncesinde, konuyla ilgili tüm fizibilite çalışmasını yapıyor, müşteri ihtiyaçlarını projelendiriyor ve yüzde yüz emin olduktan sonra müşteriye çözüm sağlıyoruz. Hem müşterimiz hem de satış ve teknik servis kadromuz, bu yatırımın sağlam ve doğru temeller üzerine inşa edildiğine ve yatırımın sürdürülebilir olduğuna emin olduktan sonra kurulum yapıyoruz. Hedef doğru planlanınca, sonuçlar da o kadar verimli oluyor. Dolayısıyla sadece makine tedariki etmekle kalmıyor, tüm bileşenlerin doğru çalıştığı ve sağlam çarklar üzerine kurulu bir sistem yürütüyoruz.Bu içerik 11169 defa okundu.