Eti Bilgisayar Printtek Fuarı’nda CorelDRAW 2017 Kullanıcılarıyla Buluştu

Eti Bilgisayar Printtek Fuarı’nda CorelDRAW 2017 Kullanıcılarıyla Buluştu
4-8 Ekim tarihlerinde düzenlenen Printtek Fuarı’na katılan Eti Bilgisayar, Corel çözümlerini ziyaretçilerle buluşturdu.


4-8 Ekim tarihlerinde düzenlenen Printtek Fuarı’na katılan Eti Bilgisayar, Corel çözümlerini ziyaretçilerle buluşturdu. Biz de fuar vesilesiyle bir araya geldiğimiz Eti Bilgisayar Genel Müdürü Ahmet Yanıkoğlu ile görüştük. Yanıkoğlu, gerek sosyal medyada gerek Printtek 2017’de Coreldraw2017’ye ilişkin olumlu geri bildirimler ve tepkiler aldıklarını vurguladı.

Öncelikle fuara dair değerlendirmenizi alabilir miyiz? Fuar katılımcı ve ziyaretçilerinin Corel ürünlerine ilgisi nasıldı?

Printtek fuarlarında katılımcı olarak her zaman yerimizi alıyoruz ve fuar bize birçok avantaj sağlıyor. Birincisi, ürünlerimizin kullanıcılarıyla birebir temas kurmuş oluyoruz. Ürünümüzü kullanırken yaşadıklarını, deneyimlerini ve heyecanlarını yüz yüze bize aktarabiliyorlar. Kullanıcılarımızdan bazen öyle bilgiler geliyor ki, örneğin ürünün bizim bile bilmediğimiz farklı bir kullanım alanını öğrenmiş oluyoruz. İkincisi, biz Eti Bilgisayar olarak katılımcıların yani daha çok donanım ürünü satan üreticilerin stantlarını gezeriz. Bu fuarda da öyle yaptık ve gördük ki iş ortaklarımız içerisinde Corel’i bilmeyen veya kullanmayan neredeyse hiç yok. Müşterilerine sundukları çözümlerin bir tarafında mutlaka Corel var. Sonuç olarak gerek kullanıcılarımızın gerekse ürünümüz ile ilgili donanım çözümleri satan firmaların olduğu bu fuarda olmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Fuarda Corel kullanıcılarından ne gibi geri bildirimler alıyorsunuz?

Değişen arayüz ve ikonlarla ilgili olarak çok olumlu tepkiler alıyoruz. Özellikle yeni teknolojilere uyumlu özellikler de var. Yeni sürümde Corel otomatik olarak ekran çözünürlüğüne göre arayüzünü ayarlıyor. İkonlar her zaman net görünüyor ve çizimlerin ölçekleri, hatları güzel görünüyor. Ayrıca ürün hızlandığı için de oldukça olumlu tepkiler alıyoruz.

Halen sektörde yazılım üreticilerinin en büyük sorunu lisanssız kullanım. Siz Eti Bilgisayar olarak bu durumun önüne geçmek için neler yapıyorsunuz?

Dünyada da lisanssız kullanım bir problem ama Türkiye’de bu özellikle yazılım üreticilerinin bir yarasıdır. Baktığımız zaman son kullanıcı segmentinde tekstilciler, reklamcılar, dış cephe reklamcıları var. Bunların içerisinde değişik boyutlarda firmalar var. Bazıları bütçesi çok düşük firmalar olabiliyor. Ama şu mesajı hep veriyoruz: Ürünü kullanıyorlar, ürünü seviyorlar ve kullandıkları donanım ister lazer kesim cihazı, ister yazıcı ya da dijital baskı makinesi olsun, bu ürünü kullanarak tasarımlarını yapıyorlar, yaratıcılıklarını gösteriyorlar, müşterilerinin vermek istediği mesajı hayata geçiriyorlar ve nihayetinde ekmek parası kazanıyorlar. Kazançlarının düşük bir miktarını üreticiye bir kereye mahsus ödüyorlar. Kullanıcılar bu bedeli ödedikleri zaman, lisans sahibi olmaktan da öte, eko sistemin bir parçası oluyorlar. Lisans sahibi olmak, aslında daha iyi, daha yetenekli ve yeni teknolojilere uyumlu sürümlerin çıkarılabilmesi demek.

Bildiğiniz üzere, bazı yazılım üreticileri kiralamaya döndüler. Bu kiralama yönteminde bir bedel ödeyerek ürünü kiralıyorsunuz. Bir sene sonra bütçeniz uygun olmayabilir, kiralamayı yenilemediğinizde işinizi yaptığınız ürününüzü elinizden alıyorlar. Biz kalıcı lisans veriyoruz. O sürümden memnun kaldığınız sürece o sürümü kullanabilirsiniz. Burada konuştuğumuz insanlar da dahil, kullanıcılar eskiden beri Corel’in kullanıcı dostu olduğunu söylerler. Corel bir suit pakettir ve aslında başka bir yazılımla uğraşmayan birisi hem vektör ihtiyacını hem bitmap ihtiyacını aynı suit paket içinde karşılamış oluyor. Lisanslı binlerce kullanıcımız var. Lisanssızları sayma olanağımız yok. Bazı kullanıcılarımız son sürümleri, bazıları önceki sürümleri kullanıyor. Ailemiz her sene büyüyor. Corel’i 25 yıldır temsil ettiğimiz için bu büyümenin doğrudan tarihçesini biliyoruz.Bu içerik 11211 defa okundu.