İSTANBUL BAYRAMPAŞA İNÖNÜ M.T.A.L ÖĞRENCİLERİ AVRUPA’DA STAJDA

İSTANBUL BAYRAMPAŞA İNÖNÜ M.T.A.L ÖĞRENCİLERİ AVRUPA’DA STAJDA
ARED Açıkhava Reklamcıları Derneği’nin de iş birliğinde olduğu okullardan, İstanbul Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 2018 teklif çağrısı döneminde ERASMUS+ Programı Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği Projeleri kapsamında hazırlanan “2018-1-TR01-KA102-056446” nolu “Mesleki Eğitimin Yenilenebilir Gücü” isimli proje, Türkiye Ulusal Ajans’ı tarafından hibelendirilmeye değer bulundu.


Ülkeler arası işbirliğinin kullanılarak mesleki eğitim sistemleri ile uygulamalarında kalitenin geliştirilmesini, yeniliklerin teşvik edilmesini ve Mesleki Eğitimin Avrupa boyutunun güçlendirilmesini amaçlayan bu program kapsamında Metal Teknolojisi Alanı’ndan 9 öğrenci ve 2 refakatçi öğretmen açıkhava reklam panoları uygulama ve montaj konularında kapsamlı ve yenilikçi bir hizmet veren sektörde Portekiz’in önde gelen kuruluşlarından EXPLORA IDEIAS’da 12/05/2019--25/05/2019 tarihleri arasında staj hareketliliklerini tamamlayarak CV’lerine “Staj Katılım Sertifikalarını ve Europass Hareketlilik Belgelerini” eklemişlerdir. Bu belgeler istihdam noktasında öğrencilerimizi bir adım öne çıkaracak, kazandıkları ufukla istihdam edildikleri işletme veya kurumlarda AB standartlarında hizmet verilmesi noktasında aracı olmalarını sağlayacaktır.

Katılımcı öğrencilerimiz ülkemizde de hızla gelişmekte olan açıkhava pano montaj uygulamalarını çeşitli yönleriyle AB standartlarında gözlemleyip uygulamışlar ve okulumuzda istihdam alanlarında sektöre kazandıracakları ile yenilikçi bir duruş sergileyebilmiştir. Teknolojik gelişmelerle her geçen gün yenilenen bu sektör ülkemizde de hatırı sayılır bir paya sahiptir. Türkiye Reklamcılar Derneği 2016 araştırmasına göre açıkhava reklam sektörü yüzde 8,18 büyüme gerçekleştirmiş ve pazar payını 33,93 Milyon TL arttırmıştır. Gelişen ve sürekli yenilenme gerektiren bu alanda Avrupa standartlarında ve yenilikçiliğinde staj faaliyetine katılmak ve sertifikalandırılmak öğrencilerimize şüphesiz ki istihdam noktasında oldukça avantaj sağlayacaktır. Yaşadıkları bu önemli deneyim sayesinde öğrencilerimiz mesleki sahiplenme ve bilinç kazanarak özgüvenlerini arttırmışlardır. Özgüveni ve mesleki saygıları artan öğrencilerimizin girişimcilik ruhu staj faaliyeti kapsamında desteklenmiş, meslek liseli olmanın yarattığı negatif imajdan doğan çekingen tavırdan kurtularak geleceğe dair daha başarılı adımlar atabilmeleri sağlanmıştır.Bu içerik 861 defa okundu.