ARED ENDÜSTRİYEL REKLAM ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNÜN FAALİYET ALANLARINI GÜNCELLEDİ

ARED ENDÜSTRİYEL REKLAM ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNÜN FAALİYET ALANLARINI GÜNCELLEDİ
Levhacılık ile başlayan Tabelacılık mesleği, makinalaşma ve dijitalleşme ile Endüstriyel Reklam Ürünleri sektörüne evrildi


Tabelacılık döneminde mesleği tanımlamak oldukça kolaydı. Mesleği icra edebilmek için güzel yazı yazabilme ve resim yapabilme yeteneğine sahip olmakla birlikte yağlı boya ve fırça yeterli ekipmanlardı. 1950’li yıllardan itibaren dünyaca ünlü markaların ülkemize gelmeye başlaması ile artan tabela ihtiyaçları, tabelacılık mesleğinin ülkemiz genelinde yaygınlaşmasını sağladı. Tabelacılık mesleği bir yandan ülke genelinde yaygınlaşırken bir yandan da meslekte kullanılan malzemeler ile reklam alanları çeşitlendi. 1980’li yıllarda bilgisayarın da mesleğe dahil olması ile meslekte seri üretimler başladı. 2000’li yıllara gelindiğinde grafik programları yaygınlaştı ve fırçadan gelen ustalar yerini yavaş yavaş endüstriyel tasarımcılara bıraktı. Teknolojiye hızla uyum sağlayarak teknoloji hızında gelişimini sürdürmeye devam eden Tabelacılık mesleği, kullanılan malzeme ve makine çeşidi ile endüstriyelleşerek “Endüstriyel Reklam Ürünleri Sektörü”ne evrildi. Günümüzde “Endüstriyel Reklam Ürünleri Sektörü”nde faaliyet gösteren firmalar akla gelen her türlü malzemeyi işleyerek reklam, tanıtım ve sergileme ürünü haline getirebiliyorlar. Bu hızlı dönüşüm süreci sektördeki firmaların faaliyetlerini anlatırken karışıklıklara neden olmaya başladı.

İstanbul Ticaret Odası 30 No’lu Bilgi, İletişim ve Medya Meslek Komitesi’nin 2018 yılında başlattığı ve ARED’in de sektörel bilgi ve birikimiyle destek verdiği Endüstriyel Reklam Ürünleri Sektörü araştırma raporu çalışması sürecinde, sektörün günün koşullarına göre güncellenmesi gerektiği kesinlik kazandı. ARED Açıkhava Reklamcıları Derneği, Endüstriyel Reklam Ürünleri Sektörünün dönüşüm sürecini değerlendirerek sektörün faaliyet alanlarını günümüz koşullarına göre yeniden güncelledi. İşte ARED’in güncellediği Endüstriyel Reklam Ürünleri Sektörü’nün faaliyet alanları:Bu içerik 800 defa okundu.