İNÖNÜ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ AVRUPA’DA STAJDAYDI

İNÖNÜ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ AVRUPA’DA STAJDAYDI
ARED’in iş birliğinde olduğu okullardan İstanbul Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri “Erasmus+ KA1O2 Mesleki Eğitimin Öğrenci ve Personel Hareketliliği” kapsamında Avrupa’da stajdaydı. Metal Teknolojisi Alanı’ndan 9 öğrenci ve 2 refakatçi öğretmen endüstriyel reklam uygulama ve montaj konularında kapsamlı ve yenilikçi bir hizmet veren Portekiz’in önde gelen kuruluşlarından EXPLORA IDEIAS’da 12-25 Mayıs 2O19 tarihleri arasında gerçekleşecek staj hareketliliğine başladılar.


Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı Mesleki Eğitim Koordinatörlüğü destekleri ile gerçekleşen proje hareketliliği kapsamında öğrenciler, “Endüstriyel Reklam Panoları Montaj Teknikleri” temalı 2 hafta sürecek stajları ile ülkemizde de hızla gelişmekte olan endüstriyel reklam pano montaj uygulamalarını çeşitli yönleriyle AB standartlarında gözlemleyip uygulayacaklar ve istihdam alanlarında yenilikçi bir duruş sergileyebilecekler. Teknolojik gelişmelerle her geçen gün yenilenen bu sektör ülkemizde de hatırı sayılır bir paya sahip. Reklamcılar Derneği 2O16 araştırmasına göre açıkhava reklam sektörü yüzde 8,18 büyüme gerçekleştirmiş ve pazar payını 33,93 milyon TL arttırmıştır. Gelişen ve sürekli yenilenme gerektiren bu alanda Avrupa standartlarında ve yenilikçiliğinde staj faaliyetine katılmak ve sertifikalandırılmak öğrencilerimize istihdam noktasında oldukça avantaj sağlayacak.

Staj faaliyetine katılan Metal Teknolojisi alanından 9 öğrenci, Portekiz’de “Endüstriyel Reklamcılık Pano Montaj Teknikleri” başlığında edinecekleri yeterlilikler ile pano hazırlama ve montaj tekniklerini en ince ayrıntılarıyla öğrenecekler. İş hayatına atıldıklarında verecekleri hizmetlerin kalitesiyle projeye katma değer oluşturacak, sektörün aranan elemanları arasında yerlerini alacaklar. Yaşayacakları Avrupa deneyimi sayesinde öğrencilerimizin özgüvenleri artacak ve ailelerinden ayrı yurtdışı tecrübesi birey olma bilincinin oluşması noktasında destekleyici olacak. Özgüveni ve mesleki saygıları artan öğrencilerimizin girişimcilik ruhu desteklenecek, meslek liseli olmanın yarattığı negatif imajdan doğan çekingen tavırdan kurtularak geleceğe dair daha başarılı adımlar atabilecekler.

Hareketlilikler sonrasında stajlarının somut delilleri olan sertifika ve Europass belgelerine sahip olmaları, istihdam noktasında öğrencilerimizi bir adım öne çıkaracak, kazandıkları ufukla istihdam edildikleri işletme veya kurumlarda AB standartlarında hizmet verilmesi noktasında aracı olacaklar. Mesleki donanımı, kişisel ve dilsel yetkinlikleri artan öğrencilerimiz kariyer zeminlerini uluslararası olarak oturtacaklar ve daha başarılı olabilmek, bu başarıyı hayatı boyu sürdürebilmek adına mesleki gelişimlerini okul sıralarında sonlandırmayarak yüksek öğrenim noktasında ilerleyecekler.Bu içerik 130 defa okundu.