MASSIVIT 3D BASKILI KONSEPT OTOMOBİLİ KONSEPT PROTOTİPLEMENİN GELECEĞİNİ GÖSTERİYOR

MASSIVIT 3D BASKILI KONSEPT OTOMOBİLİ KONSEPT PROTOTİPLEMENİN  GELECEĞİNİ GÖSTERİYOR
Festival Automobile International (FAI) tarafından sergilenen ilk 3 boyutlu baskılı konsept otomobili, konsept prototipleme için heyecan verici yeni olanaklar sunuyor.


Büyük formatlı 3D baskı çözümlerinin lider sağlayıcısı olan Massivit 3D Printing Technologies, bu ay FAI Fuarı’nda, tam boyutlu bir 3D baskılı konsept otomobil ile örneklenen konsept prototipleme için çığır açan ve maliyet tasarrufu sağlayan yeni bir üretim yöntemini ortaya koydu.

Massivit 3D geniş format dijital baskı çözümleri, geleneksel üretim teknolojisine kıyasla, daha önce görülmemiş bir hızda üretilebilen 1: 1 ölçekli konsept prototiplemeyi kolaylaştırarak, otomotiv, tüketim ürünleri, tüketici elektroniği ve diğer endüstrilerde kullanılan konsept prototiplemede, üretim maliyetlerinde tasarruf ve tasarım gizliliği gibi önemli faydalar sağladı.

Katmanlı imalat olarak da bilinen 3D baskı, aletle işleme gereksinimini ortadan kaldırır ve karmaşık geometrik tasarımların hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde üretilmesini sağlar. Belirli bir parça tek ve sürekli üretim sürecinde üretilebildiği için çoklu kurulumlara da gerek yoktur.

Dijital 3D baskı için hazırlık ve kurulum süresi son derece hızlı ve basittir ve üretim süreci tamamen otomatiktir. CNC üretiminden farklı olarak (ki bu sık sık el ile yeniden konumlandırma gerektirir) 3D baskı, manüel operatör müdahalesi ihtiyacını da ortadan kaldırır. Bu ayki FAI Fuarı’nda sergilenen David Bowie tribüte konseptli otomobil, sadece iki ayda geniş format 3D baskı uzmanları Marie 3D tarafından üretildi ve ünlü otomobil tasarımcısı Takumi Yamamoto tarafından tasarlandı. Otomobil, küratörlüğün teknoloji ve hayal gücü ile birleştirildiğinde nelerin mümkün olduğunu kanıtlıyor.

Massivit 3D’de İş Geliştirme ve Pazarlamadan Sorumlu Amir Veresh, “3D baskı, tam boyutlu modelleme ve CNC router gibi geleneksel ve emek yoğun üretim tekniklerine kıyasla önemli miktarda zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Konsept tasarım sektörü için 3D baskının gerçek katma değerini ortaya çıkarmamızı sağlayan bu prestijli ve yaratıcı projede yer almaktan dolayı çok mutluyuz” dedi. Tasarımcı Takumi Yamamoto da şunları ekledi: “Tasarım geleneksel frezeleme teknikleriyle üretilemeyecek kadar karmaşıktı. Kil ve fiziksel modelleyiciler ile maketler oluşturmak için kullanılan yöntemlerle karşılaştırıldığında, 3D baskı gerçek bir heykel üretiyor ve daha fazla yaratıcılık, tasarım özgürlüğü ve daha düzenli bir üretim akışı sunuyor. Ziyaretçilerin heyecanını izlemek ve bu çalışmanın fuarın en önemli noktalarından biri olduğunu ifade eden birçok gazetecinin de proje hakkında çok hevesli olduğunu görmek harikaydı.

” Allegorithmicduring’de yer alan Architecture & Design firması Strateji Direktörü Pierre Maheut da şunları söyledi: “Bu proje otomobil tasarımında kullanılan teknolojilerde yaşanan bir evrimi yansıtıyor” dedi.

“Bir süredir arabayı takip ediyordum ve nihayet onu tam ölçekte gördüğüme çok sevindim. 3D baskı teknolojisi sayesinde bir gün projelerimi tam ölçekli görmeyi umuyorum. Küçük ölçekli nesneler yapmak için her zaman 3D baskıyı kullandık, ancak asla bu ölçeğe ulaşmayı hayal etmedik, bu yüzden DB projesini fuarda canlı olarak görmek gelecek için umut verici ve motive edici” dedi.

3D’nin Genel Müdürü Philippe Marie, “3D baskının boyut, hız ve güvenilirlik açısından sunabileceği yetenekleri gösteren bu proje üzerinde çalıştığım için gurur duyuyorum. Bu tam ölçekli prototipi Avrupa’da ve tüm dünyada göstermeyi dört gözle bekliyoruz. ”Bu içerik 667 defa okundu.