DEKOR UYGULAMALARI İÇİN UV BOYALARIN SUNDUĞU OLANAKLAR

DEKOR UYGULAMALARI İÇİN  UV BOYALARIN SUNDUĞU OLANAKLAR
Tabelacılar ve baskı merkezleri, dekor uygulamaları için UV kürlemeli boyalar kullanabilir mi? Bu makalede UV boyaların sunduğu olanaklar ve limitleri okuyacaksınız.


UV ile kürlenebilen mürekkep formülasyonlarının çoğu, ciltle temas edecek kullanımlar için güvenli olacak şekilde tasarlanmamıştır. Ancak, bu tür baskı teknolojisinin uygulanabileceği çok farklı sektörler de var.

 

SOLVENT BOYA DEKOR UYGULAMALARI İÇİN KULLANILABİLİR Mİ?

 

Solvent baskı makineleri, diğer baskı teknolojilerine kıyasla, piyasadaki en iyi renk doygunluğu ile üretim yapar. Solvent boya, genel olarak iç mekanlara yerleştirilmesi amaçlanmayan dış mekan reklamcılığı veya tabela uygulamaları için idealdir. Solvent boya, en uygun maliyetli baskı teknolojilerinden biri olsa da, ana dezavantajı vardır. Tamamen kuruduktan sonra bile çok kuvvetli bir kokusu vardır ve baskı sırasında ve sonrasında salınan uçucu organik bileşikler (VOC’ler) kanserojen olabilir. Bazı ülkelerde, iç mekan uygulamaları için solvent boya kullanımı yasaktır. Bir ülke solvent boyaya karşı düzenleme yapmasa bile, bu tür bir boyanın iç mekan uygulamaları için en iyi seçenek olmadığını biliyoruz.

 

DEKOR İÇİN UV-KÜRLEMELİ BOYALAR İYİ BİR ALTERNATİF Mİ?

 

UV-kürleme teknolojisinin geldiği yer burasıdır. Bu tip boyalar oldukça düşük VOC emisyon seviyelerine sahiptir. Bu, UV ile kürlenebilen boyanın, iç mekan uygulamaları için kullanılabilecek daha güvenli bir alternatif olduğu anlamına gelir.

Çoğu durumda, UV-kürleme teknolojisi, solvent baskı makinelerinin ürettiği canlı renk gamını üretme yeteneğine sahip değildir. Bu, dekor uygulamaları için UV-kürlemeli boyaların karşılaştığı zorluklardan biridir.


Bununla birlikte, üretkenlik ve uygulama çeşitliliği açısından, UV-kürlemeli boyalar, doğrudan sert yüzeylere baskı yapmanıza olanak sağlayarak uygulama çeşitliliğini artırır.

UV-kürleme teknolojisinin bir diğer avantajı dokulu yüzey üretme yeteneğidir. Birkaç yıl önce, bir dizi marka belirli bir alanda birkaç boya katmanından oluşan baskı uygulamalarını denemeye başladı. Bu, UV-kürleme teknolojisine, özellikle de dekora odaklanmış yepyeni bir uygulama imkanı verdi.

Dekor baskılarında doku elde etmenin bir başka yolu da vernik kullanmaktır. Vernik için ilave kanal(lar) ile birlikte gelen bazı UV-kürlemeli baskı makineleri mevcut. Bu nedenle, geleneksel CMYK renklerine ek olarak vernik uygulaması için ayrı bir kanala ve baskı kafasına sahipler.

Bu örneklerde görebileceğiniz gibi UV-kürleme teknolojisi, dekor uygulamaları için geniş bir seçenek yelpazesi sunar. Ancak boya tedarik ederken, bu uygulamaların, sağlık sorunları nedeniyle herhangi bir yasal sorun yaratmayacak bir ürün olmasına dikkat edin.Bu içerik 1036 defa okundu.