2O18’İN EN İYİ 2O ARAÇ KAPLAMA UYGULAMALASI

2O18’İN EN İYİ 2O ARAÇ KAPLAMA UYGULAMALASI

Araç kaplama, tartışmasız sektörün en geniş ve yaratıcı sektörlerinden biri. Sunulan bu kadar geniş uygulama yelpazesiyle, sektörde faaliyet gösteren uygulamacılar yaratıcılığın sınırlarını zorlamaya devam ediyorlar.

Sektör, küçük işletmelerden spor endüstrisine ve hatta havayolu araçlarına kadar çok ilginç ve yaratıcı işler ortaya koymaya devam ediyor. Bu noktadan hareket eden FESPA.com da geçtiğimiz yılın en dikkat çekici araç kaplama işlerine göz atıyor ve bu pazarın ne kadar büyüdüğüne ve geliştiğine dikkat çekiyor.

 

1-  Yeni Disney filmine özel Rolls Royce

 Tasarımcı: Fleet Livery Solutions

Açıklama: Araç kaplama, Hollywood üreticilerinin gişe rekorları kıran yeni filmlerinde sıklıkla kullanılan bir uygulamadır. Bu proje de aynı şekilde, 3M yetkili araç kaplamacısı olan Fleet Livery Solutions tarafından hayata geçirildi. Uygulama, yeni Disney Mary Poppins filminde kullanılmak üzere 3M Gloss Black Wrap Film Serisi 1O8O kullanılarak klasik bir Rolls Royce üzerinde gerçekleştirildi.

 

2- Araç kaplama ile robot görünümlü kamyon

Tasarımcı: Renault Germany / SIGNal Design

Açıklama: Renault Germany ve SIGNal Design, kamyonlarından birini robot görünümlü bir makineye dönüştürmek için araç kaplama teknolojisini kullandı. Üretici, işi tamamlamak için Avery Dennison’ın Dijital Cast kaplama materyallerini kullandı.

 

3- Klasik TV hayranlarına özel General Lee kaplaması

Tasarımcı: Wrap Zone / Skepple

Açıklama: Klasik televizyon hayranlarına özel hazırlanan tasarım için ünlü General Lee arabası, ‘The Dukes of Hazard’ filminden esinlenerek yeni bir replikaya dönüştürüldü. Tasarımcı iki şirket, uygulama için Hexis’in HX19OWG2 + PC19OM3 ürünlerini kullandılar.

 

4- Pride treni

Tasarımcı: Virgin Trains

Açıklama: UK demiryolu şirketi Virgin Trains, LGBTQ + topluluğuna atfen trenlerine yeni bir görünüm kazandırdı. Rengarenk trenler, yaz boyunca aktifti.

 

5- Londra’da Pride

Tasarımcı: AA

Açıklama: 2O18 yazında, toplumsal çeşitliliği kutlayan bir diğer şirket de AA oldu. 3M ve Fleet Livery Solutions (FLS) ile ortaklaşa çalışarak 1O aracını rengarenk hale getiren şirket, uygulama için 3M’in Scotchlite Print Wrap Film 78Omc-1OR ürününü kullandı.

 

6- Daha parlak bir gelecek için

Tasarımcı: Paddy Power / Commbus

Açıklama: Bookmaker Paddy Power, Brighton Pride yürüyüşü için bir otobüs dekore ederek çeşitlilik mesajını yaymak amacıyla Commbus ile birlikte çalıştı. Projenin arkasındaki fikir, Premier Lig futbolcularının eşcinsel olarak ortaya çıkmasını daha güvenli hale getirmekti.

 

7- Elektrikten de hızlı

Tasarımcı: S&C Ajansı

Açıklama: S&C Ajansı, Formula E Gen2 elektrikli otomobil yarışları serisi için bu özel araç kaplama projesini üstlendi. Şirket, projeyi tamamlamak için Avery Dennison’dan Supreme Kaplama Filmi, Dijital Cast ve Dijital Overlaminate ürünlerini kullandı.

 

8- Özel bir spor otomobilinde Liverpool’u sevmek

Tasarımcı: APM Customs

Açıklama: Uygulamada kurumsal renkler için 3M’in IJ18OmC folyoları kullanıldı.

 

9- Raccoon ve Tobasco’dan sıcak yiyecekler

Tasarımcı: Raccoon / Tabasco

Açıklama: İngiltere merkezli Raccoon, bu yenilikçi proje için Tabasco’yla güçlerini birleştirdi ve ünlü bir şef olan Max Halley imzalı sandviçinin tanıtımına yardımcı olmak için bir catering kamyonunu kapladı. Raccoon, çatıya dev bir sandviç eklemeden önce ana kaplama için Oracle 97O serisi vinil kullandı. Raccoon ilk önce sandviçi hazırladı ve bir 3D yazıcı ile hayata geçirdi; daha sonra 32OO serisi laminatlı bir Arlon 6OOOXRP vinil de dahil olmak üzere çeşitli folyolarla kaplama yapıldı ve pervane oluşturmak için de beş eksenli bir freze makinesi kullanıldı.

 

10- Alaska Airlines ve Marvel ile uçuşa hazırlanın

Tasarımcı: Alaska Airlines

Açıklama: Alaska Airlines, 2O19 Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak ve yeni ‘Captain Marvel’ filminin lansmanını duyurmak amacıyla hayata geçirdiği özel bir proje için Marvel Studios ile birlikte çalıştı. Marvel’in ilk kadın süper kahraman lideri temalı çıkartma Alaska Havayolları uçağına uygulandı.

 

11- Citroën ile 7O yılını kutlamak

Tasarımcı: 2CVat7O / Coastline Graphics

Açıklama: 1985 model Citroën CV2’nin 1948 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılmasından bu yana geçen 7O yılı kutlamak için 3M ve Coastline Graphics işbirliğiyle hayata geçirilen projede, 3M ‘Dolly’ 1O8O-S261 Saten Koyu Gri ve 1O8O-GP281 Parlak Kapak Psychedelic ürünleri uygulandı.

 

12- Çevresel sürüşte Volkswagen farkı

Tasarımcı: Volkswagen

Açıklama: Volkswagen, yeni I.D. elektrikli otomobilini 2O18’de bu dikkat çekici kaplama ile tanıttı. Gezegen dostu bu araç, 1OO mil hıza ve biri 2O6 mil, diğeri 312 mil olmak üzere iki batarya seçeneğine sahip.

 

13- Aston Martin ile renkli bir miting

Tasarımcı: Rob Carter

Açıklama: Joyce Design firması, ünlü Gumball ralli etkinliğinin 2O’inci yılını kutlamak amacıyla bu Aston Martin aracını kapladı. Şirket, Rob Carter’ın tasarımının kullanıldığı uygulama için yüksek parlaklığa sahip 3M IJ18OmC baskı folyolarını kullandı.

 

14- Kaplamalar piste

Tasarımcı: SMP Racing

Açıklama: Gumball 3OOO’den Le Mans’a, Rusya’nın pek çok yarışlarında Hexis araç kaplama ürünleri kullanıldı. SMP Racing, bu uygulama için HX3OSCHO2B ve HX3OSCHO5B ürünlerini seçti.

 

15- Orduyu kaplamak

Tasarımcı: Wrap Zone / Skepple

Açıklama: Top 2O listesinde ikinci kez yer alan Wrap Zone, bu yaratıcı kaplama uygulaması için Hexis ürünlerini kullandı.

 

16- Honda Avustralya’da 5O yılını kutladı

Tasarımcı: Honda Avustralya / Vinyl Wraps and Graphics

Açıklama: Honda, Avustralya’daki 5O’inci yılını kutlamak için Vinyl Wraps and Graphics ile birlikte çalıştı. Melbourne merkezli Vinyl Wraps and Graphics firması, pek çok Honda modelinin araç kaplamasını yaptı.

 

17- Toplumsal mesajlar itfaiye araçlarında

Tasarımcı: Suffolk İtfaiye ve Kurtarma

Açıklama: Suffolk İtfaiye ve Kurtarma, itfaiye araçlarından birinin geleneksel kırmızı renkli görünümünü bu tasarım ile değiştirdi. “Geleceğimizin bir parçası olun” mesajını ileten araç, yeni işe başlayan itfaiyecilerin yetiştirilmesine ilham vermek için kullanıldı.

 

18- FESPA Berlin kazananı Ivan

Tasarımcı: Ivan Tenchev

Açıklama: Berlin’deki FESPA Global Print Expo’da Dünya Wrap Masters 2O18 ödülünü kazanan Ivan Tenchev’den bahsetmeden araç kaplama listesini tamamlamak olmazdı. Tenchev, bu kaplama uygulamasıyla dünyanın dört bir yanından uygulayıcılar arasından seçilerek yarışmanın galibi oldu.

 

19- Pembe renkli bir polis aracı

Tasarımcı: Northglenn Polis Departmanı

Açıklama: Polis arabalarınızı tanıdığınızı düşünüyorsanız, bir daha düşünün ABD, Colorado’daki Northglenn Polis Departmanı, Meme Kanseri Bilinçlendirme ayı kapsamında, SUV otomobillerinden birini parlak pembe bir kaplamayla dekore etti.

 

20- Gece görünen yıldızlı gökyüzü tasarımı

Tasarımcı: Fleet Livery Solutions

Açıklama: Listemizde ikinci kez yer alan Fleet Livery Solutions, Audi SQ7’nin bu etkileyici kaplama uygulamasını gerçekleştirmek için yine 3M 78OmC Reflektif baskı folyosunu kullandı. Geceleri fotoğraf çekildiğinde ortaya yıldızlı gökyüzünün çarpıcı bir görüntüsü çıkıyor.Bu içerik 638 defa okundu.