ETİ BİLGİSAYAR CORELDRAW İLE PAZARDAKİ GÜÇLÜ KONUMUNU FESPA EURASIA’DA KANITLADI

ETİ BİLGİSAYAR CORELDRAW İLE PAZARDAKİ GÜÇLÜ KONUMUNU  FESPA EURASIA’DA KANITLADI
FESPA Eurasia Fuarı’na katılan Eti Bilgisayar, Corel’in amiral gemisi ürünü CorelDRAW’ın yeni sürümü ile sektördeki güçlü konumunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Fuar vesilesiyle sektör hakkında görüşlerini aldığımız Eti Bilgisayar Genel Müdürü Ahmet Yanıkoğlu, fuarla ilgili görüşlerini de dergimizle paylaştı.


Öncelikle bu yılki fuar hakkında değerlendirmenizi öğrenebilir miyiz? Fuarın katılımcı ve ziyaretçi profili, fuar yoğunluğu ve organizasyon hakkında düşünceleriniz neler?

Corel adına FESPA Eurasia fuarına düzenli olarak katılmaktayız. Bu sene ilk defa farklı bir mekanda düzenlenen FESPA Eurasia fuarının yeni mekanı beklentilerimizi karşıladı. Ziyaretçi profili bildiğiniz gibi iç ve dış mekan reklamcıları, tekstilciler, matbaacılar ve sektörün diğer paydaşlarıydı. Bu organizasyonun sevdiğimiz tarafı ziyaretçilerin doğrudan hitap ettiğimiz kesim olmasıdır.

Bu yıl fuara hangi beklentilerle katıldınız? Fuar bu beklentilerinizi karşıladı mı?

Biz fuarlara katılırken doğal olarak beklentimiz iş bağlantısı kurmak, satış yapmaktır. Bunun yanı sıra yeni ürünlerimizi duyurmak, mevcut müşterilerimiz ile bir araya gelmek, ürünlerimizin pazardaki kullanımı ile ilgili birebir geri bildirim almak, ek çözümler geliştirmek ve pazara sunmak gibi beklentilerimiz de var. Dolayısıyla fuarlarda bu beklentilerimizin birçoğunu gerçekleştiriyoruz. Bazı seneler satışlar biraz düşük bazı seneler yüksek olabiliyor. Kalıcı lisans sunuyor olmamız kullanıcılarımız tarafından takdir görüyor. İsteyen müşterilerimiz kiralama seçeneklerini de kullanabiliyorlar. Bu özgürlük sektörde sadece Corel ürünlerinde var. Bu da beklentilerimizi karşılamamızda önemli bir faktör oldu.

Fuarda tanıttığınız çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz? Bu çözümlerin kullanıcıya sunduğu avantajlar neler?

Corel’in amiral gemisi olan CorelDRAW Graphics Suite, matbaacılardan tekstilcilere, reklamcılardan üreticilere kadar birçok iş dalında grafik üretiminde vazgeçilmez bir araç. Bu sektörlerde pazar payımız oldukça yüksek. Bu sebeple FESPA Eurasia fuarında odak merkezimiz CorelDRAW olmakta. Yeni simetri aracı ve bitmap giydirme özellikleri bu sektörlerde üretimi oldukça kolaylaştırıyor.

Fuarda ilk defa lanse ettiğiniz ürünler var mıydı? Varsa bu ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

2O18 sürümümüz bu sene içerisinde duyurulmuştu. Eski sürümleri kullanan müşterilerimiz yeni sürümün avantajlarını görme fırsatı buldu.

Piyasada yaşanan ekonomik olumsuzlukların fuara yansıdığını düşünüyor musunuz? Bunun ziyaretçilerin yatırım ve satın alma kararlarına yansıması sizce nasıl oldu?

İstisnai bir dönemden geçen ekonomimizi canlandırmak ve yeniden pozitif bir beklentiye sahip olabilmek için herkese düşen görevler var. Katılımcı firmalar için söyleyebileceğim, defansif bir tavır ile tanıtım ve aktivitelerden vazgeçmemek geliyor. Ziyaretçiler için ise aslında normal zamanlara göre çok daha uygun fiyatlamalar buluyorlar bu sebeple satınalma kararlarını daha kolay verdiler. Tabii ki bizim ürünlerimizin satışında uygulamakta olduğumuz vade farksız kredi kartına 6 taksit uygulaması alımı çok kolaylaştıran bir etken.

Firmanız adına 2O18 yılı değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Senenin ikinci yarısı yaşanan daralmaya rağmen özellikle son 3 ay performansımız ile kayıp ayları telafi edebildik. Ürünlerimizin yurtdışı mahreçli olması ister istemez Dolar kurundaki yaşanan dalgalanmadan etkilenmemize sebep oluyor. Biz de üreticden aldığımız destekle sene içerisinde “KDV Bizden” ve “Kur Kampanyaları” uygulayarak bu etkinin minimumda kalmasını sağladık.

2O19 yılına dair hedef ve planlamalarınızdan bahsedebilir misiniz? Önümüzdeki süreçte yeni ürünler veya yeni projeler söz konusu olacak mı?

Kesinlikle. 2O19’da hem yeni ürünler hem yeni sürümlerle pazarda ses getireceğimize inanıyorum. Bunların bazılarını açıklamak için erken fakat senenin ilk yarısında duyurumlarımızı yapmış oluruz. Corel tarafında bazı satınalmalar olduğundan yeni açılımlar söz konusu olacaktır.

Son olarak eklemek istediğiniz noktalar ve sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Fuarların cazibesi eski yüksekliğinde değil. Bunun anlaşılabilir ve bilinen sebepleri var. Bununla birlikte bizim ülkemize has bazı prolemlerimiz de var. Örneğin katılımcılar 2 ay ara ile aynı sektörere hitap eden fuarlara katılmak istemiyorlar. Finansal olarak da buna güçleri yetmiyor. Aynı sezona sıkıştırılmış iki fuarın sonucu iki fuar paydaşlarının da beklentilerini karşılayamayışlarıdır. Fuarlardan birinin bu sene ilk bahara kaydırılmasını umut ediyor ve bekliyorum. Sektörümüzde korsan kullanım ile ilgili de bir kaç şey söylemek isterim. Bizler yazılım üreticileri olarak fiziksel değil dijital ürünler üretiyoruz.Ama bizim ürünlerimiz olmadan neredeyse kimse bir şey üretemez. Adil Ticaret ve Adil Üretim adına “elimiz ayağımız” olan yazılım ürünlerine gereken önemi gösterelim. Korsan yazılım kullanmayalım, kullandırmayalım.Bu içerik 10844 defa okundu.