KAĞIT MALZEMELERDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

KAĞIT MALZEMELERDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Daha öncelerde hep belirttiğimiz gibi yapılan işlerde doğru malzemeyi iyi tanımamamızın ve kullanamamamızın getirdiği sıkıntıları zaman zaman herkes yaşamaktadır. Ayrıca fiyat rekabeti adına alternatif ürünlere yönelindiğinde karşılaşılan sorunlarla ilgili ürünlerimizi biraz daha tanıtmanın önemini fark ediyoruz. Bu yüzden doğru bildiğimiz yanlışları paylaşmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

İlk 2OOO’li yıllarda Megalight (dönerpano) uygulamalarında kullanılmak üzere LAHNPAPER firmasından getirdiğimiz PRETEX kâğıtlarımız yıllardır sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Fakat ürünlerimizi daha iyi anlatabilmek için bazı farklılıklarından bahsetmek isterim. Eski adı FIBERMARK veya NEENAH PAPER olan firmanın adı LAHNPAPER olarak, yeni yatırımcı firma tarafından değiştirilmiştir. Fakat PRETEX kâğıtlarımız, sürekli geliştirilmiş yeni ürünleri ile yıllardır aynı kalitede beklenilen amacı karşılama yeterliliği ile mükemmellik seviyesinde olduğu yıllardır herkes tarafından bilinen bir gerçektir. PRETEX kâğıtlar, 12O gr/m2 ağırlığındadır ve içeriğinde %8O selüloz ve %2O sentetik elyaf (özel fiber) bulunmaktadır. Bu fiberin elyaf bazlı olması, kağıdın sıcaklığa, neme ve yanmaya karşı dirençli olmasını sağlamaktadır.

Bu kâğıtların diğer kullanım alanları da önemli bir konudur. Işıklı bir alana yerleştirilen PRETEX kâğıtlar, homojen dağılım sağladığı için dolgu maddelerini göremezsiniz. Böylece imajın netliği kaybolmaz. Ayrıca görseller makara sistemine sarılmakta ve sarım sırasında kırışma yaşanmamaktadır.

Bu bilgileri paylaşırken doğru bildiğimiz yanlışlar olduğunu belirtmek isterim. Özellikle Megalight (dönerpano) uygulamalarında kullanılan alternatif ürünlerde, kağıdın ağırlığı kalite göstergesi değildir. Dolgu maddeleri ve elyaf dağılımı imaj netliğini bozabilir ve uygulama alanı içerisindeki nem ve yüksek sıcaklık da kağıdın kırışmasına yol açabilir. Bu yüzden kalite, kimse bakmadığında dahi doğru olanı yapmaktır.Bu içerik 1166 defa okundu.