DİJİTAL BASKI PAZARINDA UV MÜREKKEPLERİN EN BÜYÜK PAYA SAHİP OLMASI BEKLENİYOR

DİJİTAL BASKI PAZARINDA UV MÜREKKEPLERİN EN BÜYÜK PAYA SAHİP OLMASI BEKLENİYOR
Ambalaj ve tekstil sektörlerinin dünya genelinde gelişmesi ve dijital baskının birim maliyetlerinin azalması büyümeye yön veriyor.


Markets and Markets tarafından gerçekleştirilen “Yazıcılar, Mürekkepler ve Baskı Kafaları için Mürekkep Tipine (Solvent, Eko Solvent, UV, Lateks ve Süblimasyon), Baskı Kafası Tipine (Inkjet ve Lazer), Yüzey Tipine (Cam, Kumaş, Kağıt) ve Coğrafyaya Göre Dijital Baskı Pazarı – 2O23 için Küresel Tahmin” adlı raporuna göre, dijital baskı pazarının değeri 2O17 yılında 22,18 milyar $ iken bunun 2O23 yılına kadar 28,85 milyar $’a ulaşması bekleniyor (2O17-2O23 arasındaki CAGR (yıllık bileşik büyüme oranı) %4,48).

Sürdürülebilir baskının, ambalaj ve tekstil endüstrilerinin dünya genelinde gelişmesinin ve dijital yazıcılar ile baskının birim maliyetinin azaltılmasının tüm dünyada dijital baskı pazarının büyümesine yön vermesi bekleniyor. Dijital baskı için mürekkep pazarının 2O17-2O23 arasında dijital baskı pazarın en büyük payına sahi olması bekleniyor. Genel dijital baskı pazarı dijital baskı makineleri pazarını, dijital baskı için mürekkep pazarını ve baskı kafası pazarını içeriyor. Dijital baskı için mürekkep pazarı pazardaki en büyük paya sahip ve dijital baskıda çok çeşitli avantajlar (Örneğin; suya dayanıklılık, UV’ye dayanıklılık) sunuyor ve önemli miktarda bir çevresel etkisi yok.

UV-kürlemeli mürekkebin 2O17-2O23 döneminde en büyük paya sahip olması bekleniyor. Dijital baskı için kullanılan UV-kürlemeli mürekkep, en hızlı büyüyen segment ve hızlı kuruma, çevre dostu olma, düşük fiyat ve UV ışınlarına direnç gibi çeşitli avantajlar sunuyor. Tüm bunlar, plastik, kumaş ve diğer malzemeler üzerine baskı yapılması için çok önemli. Sonuç olarak, UV-kürlemeli mürekkep daha pahalı olmasına rağmen, solvent mürekkebin yerini alıyor.Bu içerik 1180 defa okundu.