SÜBLİ MASYON BASKIDA ÜRETİM İPUÇLARI VE PÜF NOKTALARI

SÜBLİ MASYON BASKIDA ÜRETİM İPUÇLARI VE PÜF NOKTALARI
Sawgrass websitesinde yayınlanan özel makalede, süblimasyon baskının ipuçlarını keşfederken, önemli püf noktaları da elde edeceksiniz


Isı Presi ve Malzeme Çeşitliliği

Malzemeler ve ısı preslerindeki değişikliklerden dolayı, önerilen ısı pres ayarları baskı ve çalışma ortamınıza göre değişebilir. Bu noktada, tavsiye edilen pres süresi, sıcaklık ve basınç ayarını kullanmak iyi bir başlangıç noktasıdır. En iyi sonuçları almak için, malzeme ve ısı presinizle en iyi uyumu yakalayacak zamanı ve sıcaklığı farklı kombinasyonlarda test edin. Unutmayın, herhangi bir ayardaki büyük değişiklikler, düşük kaliteli sonuçlara neden olabilir. Ayrıca, belirli ürünler için en iyi çalışma süreleri, sıcaklıkları ve baskıları da kaydedin, böylece üretime başlama zamanı geldiğinde bu bilgilere kolayca başvurabilirsiniz. Doğru sıcaklığın sağlanması için presinizi kalibre etmeniz önerilir. Bu prosedür için, sıcaklık test çubukları, kızılötesi sıcaklık tabancalarından daha doğrudur. Presinize özgü kalibrasyon talimatları için ısı presi üreticinize veya bayinize danışın.

Önerilen Kağıt ve Malzemeler

Süblimasyon transferleri için her zaman tavsiye edilen kağıdı ve malzemeleri kullanın; kağıttaki ve malzeme yüzeyindeki herhangi bir değişiklik baskı, transfer ve sonlandırılmış ürün kalitesinde de değişikliklere yol açar.

Baskı Çakışmaları ve Kenar Boşlukları

Görüntülerinizi, aktardığınız malzemenin boyutundan yaklaşık 6 mm daha büyük yazdırın. Bu, ısı presi esnasında basınç altındaki görselin hizalanması için hata payı sağlar.

Yanmayı Önlemek

Daha yüksek sıcaklıklar genellikle yanmayı önlemek için daha az zaman gerektirir. Malzeme ve transfer kağıdı çok uzun süre çok sıcak hale geldiğinde, kağıdın kahverengileşmesi, görüntünün bulanıklaşması, eksik aktarım ve diğer benzer sorunlar ortaya çıkar.

Boyanın Çıkmasını Önlemek

Yetersiz pres süresi ve sıcaklık kombinasyonu, süblimasyon mürekkeplerinin daha sonra yıkanmış gibi görünerek silikleşmesine neden olur ve mürekkebin tamamen aktarılmasını engeller. Eksiksiz bir aktarım elde etmek için sıcaklığınızı ve / veya zamanınızı artırmayı deneyin. Ayrıca, özellikle de görüntü yalnızca yüzeyin belirli alanlarında değil, tüm yüzeyin üzerinde yıkanırsa, basıncın da arttırılması gerekebilir.

Süblimasyo n Baskı Yapılan Ürünün Soğutulması

Görseli malzemeye aktardıktan sonra, transfer kağıdını hemen çıkarın. Aktarılan ürünleri tamamen soğuyana kadar başka bir şeyle birlikte bir araya getirerek istiflemeyin. Aktarıldıktan sonra malzemede kalan herhangi bir kağıt kalıntı, izopropil alkol ile çıkarılabilir.

Yazılım Şablonları Kullanma

Yazılım şablonları, fayans ve mousepad gibi art arda oluşturduğunuz üretimler için iyi bir fikirdir. Şablonları genellikle malzemeyi satın aldığınız tedarikçiden indirebilirsiniz.

Nem Sorununu Çözmek

Süblimasyon sürecine nemin girmesi istenmeyen sonuçlara neden olabilir. 4OO° C / 2O4 °C aralığında çalışan bir ısı basıncına sahip üretim sırasında, nem buharlaşabilir ve mürekkebi tam olarak hedeflenen noktadan uzağa üfleyebilir. Nemden kaynaklanan bazı problemler arasında renk kayması (renklerin doğruluğu kesilir), görüntü kayması ve dolu alanların dengesiz transferi sayılabilir. Normal koşullar altında, transfer kağıdında az miktarda nem birikebilir ve genellikle presleme sırasında doğrudan alt tabakaya emilir. Ancak, metal ve seramik gibi sert malzemeler fazla nemi ememez. Bu nedenle, işlemin içine nemin girmesini en aza indirmek için önlemler almanız önemlidir.

İlk adım, kağıdı nem emiliminden korumaktır. Önleyici bir metod olarak, kağıdınızı kuru bir yerde saklayın. Yeniden kapatılabilen bir çanta gibi kapalı bir kap kullanın. Nemli olduğundan şüphelenirseniz, birkaç saniye boyunca baskıda kağıdı ayarlayın. Baskı yapmayın; sadece kağıdı sıcaklığa maruz bırakın. Presten yayılan ısı, nemin çoğunun buharlaşmasına yardımcı olacaktır. Başka bir yöntem de bir teflon tabakası yerine gazete kağıdı kullanmaktır. Kağıt, pres sırasında transfer tabakasından nemi emmeye yardımcı olurken, teflon bunu yapmayacaktır. Her bir baskı döngüsü için yeni bir sayfa kullandığınızdan emin olun. Giysilerle veya kumaşla çalışıyorsanız, ürünün biraz nem içermesi de mümkündür. Giysiyi yaklaşık 1O saniye önceden preslemek, her türlü kırışıklığın yanı sıra nemi de çıkarır. Bu sorunu önlemek için, kağıdınızı veya kumaşınızı kuru bir yerde saklayın. Nemden şüpheleniyorsanız, şu teknikleri deneyin:

• Kağıdı, presin yükseltilmiş ayak tabanına yerleştirin ve ısı plakasının altında kurumaya bırakın. Isı levhasını kapatmayın

• Transferden önce 1O saniye boyunca önceden kumaşı presleyin

• Transfer kağıdının arkasında yeni, dokulu olmayan bir kağıt havlu kullanın

Nem ile başa çıkmak

Baskı sırasında neme dikkat etmenin yanı sıra, çalışma ortamınızdaki neme de dikkat etmelisiniz. Yüksek nem seviyeleri genellikle nem sorunlarına katkıda bulunur. Bir nem giderici cihaz bu sorunların kontrolüne yardımcı olabilir, ancak çok fazla azaltılması mürekkepler ve ekipmanlarınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Higrometre kullanabilirsiniz. Süblimasyon için ideal çalışma koşullar, %35 bağıl nemden yüksek ve 15°C ila 25°C arası sıcaklıktadır.

Presinizi Temiz Tutmak

Isı presinin alt kısmına takılan lastik pedin korunması önemlidir. Aynı şey bir kupa baskısında kullanılan kauçuk ped için de geçerlidir. Pedin koruyucu bir kâğıt, bir kağıt havlu veya bir teflon tabaka ile kaplanması, süblimasyon mürekkebinin içine emilmesini önleyecektir.

• Kağıt Kullanıyorsanız: Ucuz beyaz bir beyaz kağıt veya bir beyaz kağıt rulosu seçin (gerekirse kesin) ve her baskıdan sonra atın. Basılmamış gazete kağıdı da iyi bir seçimdir.

• Kağıt Havlu Kullanıyorsanız: Ucuz, beyaz, dokulu olmayan bir marka seçin (doku alt tabaka üzerinde bir desen bırakacaktır) ve her baskıdan sonra atın.

• Kahverengi Teflon Levha Kullanıyorsanız: Her baskıdan sonra alkolle temizleyin.

Gölgeli Baskıyı Önleme

Transfer kağıdı, süblimasyon işlemi sırasında hareket ederse, bu, gölge efektine benzeyen bulanık bir görüntü veya kayma ile sonuçlanabilir. Bunu önlemek için, ısıya dayanıklı bant veya yeniden konumlandırılabilir (geçici) sprey yapıştırıcılar kullanarak transfer kağıdını her zaman ürüne sabitleyin.

Sert Yüzeyler

Sert malzemelere süblimasyon baskı yaparken, transfer kağıdını ürüne yerleştirmek için ısıya dayanıklı bant kullanın. Görüntü kalitesine zarar verebileceğinden, görüntü alanında bant kullanmayın. Ürüne normal olarak basın ve kağıdı dikkatli bir şekilde çıkarın. Isı bandı distribütörünüzden satın alınabilir.

Yumuşak Yüzeyler

Kumaş gibi yumşak malzemeler ile çalışmanın en yaygın güçlüklerinden biri, baskı yaparken hava künkünden kumaşa toz, iplik ve diğer liflerin çıkmasıdır. Bu, kumaşın üzerinde küçük mavi lekeler bırakacak ve bu da baskı kalitesini azaltacaktır. Her baskıdan önce yapışkan bir tiftik silindiri kullanmak bunu azaltmanın en iyi yolu. Yerel marketlerde satın aldığınız basit bir bant tabanlı silindir, görebileceğiniz birçok partikülü ve çıplak gözle görülemeyen birçok parçayı kaldıracaktır. Transfer kağıdını yerleştirmeden önce tiftikli kumaşların alışkanlığını bilmek iyi bir fikirdir.

Sprey yapıştırıcı kullanmak için, transfer kağıdının görüntü tarafına yaklaşık 3O cm uzaklıkta bir ışık püskürtün. Ürüne püskürtmeyin. Ardından, transfer kağıdını kumaşa preslemeniz yeterlidir. Yanlış bir şekilde yerleştirirseniz, kaldırabilir ve yeniden konumlandırabilirsiniz. T-shirt ve mousepad’ler gibi yumuşak yüzeylere bant uygulamak zordur. Bunun yerine, transfer kağıdını ürüne yapıştırmak için yeniden konumlandırılabilir yapışkan bir sprey kullanabilirsiniz.

Kaynak: Sawgrassink.comBu içerik 2231 defa okundu.