PRODIGITAL FESPA FUARI’NDAN SONRA YENİ MODELLERİ PORFÖYÜNE EKLEYECEK

PRODIGITAL FESPA FUARI’NDAN SONRA  YENİ MODELLERİ PORFÖYÜNE EKLEYECEK

FESPA 2O18 Fuarını ziyaret ettiniz, fuarla ilgili genel izlenimlerinizi alabilir miyiz?

FESPA 2O18 Fuarı’nı Prodigital olarak üç kişilik bir ekiple ziyaret ettik. Fuarın ilk günlerde kalabalık olup son iki gün ise sakin geçtiğini söyleyebiliriz. Fuar organizasyonu mükemmel olmasa da oldukça planlı ve bilgilendirici bir organizasyondu. Gerek fuar alanı alt yapısı gerek fuar giriş-çıkış kontrolleri ve katımcı gruplarının salonlara dağılımı oldukça iyiydi.

Ziyaretçi kitlesi genel olarak; tabelacı, reklamcı, ajans, makine imalatçı ve tedarikçileri, serigraf üreticisi, bayrak üreticisi, yazılım tedarikçisi, boya imalat ve tedarikçisi ve tekstil üreticilerinden oluşuyordu. Katılımcı profiline baktığımızda ağırlıklı olarak UV ve solvent/eko-solvent makine imalatçıları olmak üzere baskı sektörünün tüm segmentlerinin katıldığını gördük. Ancak sergilenen ürünler aslında geçen yıllarda da gördüğümüz ürünler olmakla birlikte, bu yıl UV baskı, karton baskı ve kesim, kumaş ve soft signage baskı makinelerinin çoğunlukta olduğunu söyleyebilirim.

Fuardan beklentileriniz ne yöndeydi? Fuarı hangi amaçla ziyaret ettiniz?

Mutoh ve diğer distribütörü olduğumuz markaları ziyaret etmek amacıyla fuara gittik ve bu firmaların standında Türkiye ve çevre ülkelerden gelen müşterilerimizi ağırladık. Yeni teknoloji ve sektörlerin geleceğini görmek için stantları gezdik ve bazı ilginç tasarımlara sahip makine ve ürünler hakkında bilgi ve numuneler aldık. Distribütörü olduğumuz birçok uluslararası firmayla fuarda bir araya gelip toplantılar yapma imkanı bulduk.

Mümessilliğini yaptığınız firmalara ait son gelişmeler hakkında bilgi verebilir misiniz? Fuarda sergilenen ve sizin de Türkiye pazarına sunacağınız yeni ürün ve çözümler var mı?

Mutoh, FESPA Fuarı’nda katılımcıydı ve yeni ürünlerini sergiledi. Özellikle hızlı süblime baskı makinelerini ve yeni model UV çözümlerini tanıttı. Bu çözümler arasında; saatte 12Om2 hıza ulaşabilen ve tekstil transfer baskı üreticilerinin oldukça ilgi gösterdiği VJ1948W süblime baskı makinesi; 16Ocm eninde ve saatte 2Om2 hıza ulaşabilen hibrit UV baskı makinesi VJ1638UH modeli ve son olarak yeni eklenen dönen eksen şişe baskı aparatıyla daha geniş bir malzeme yelpazesine hitap etmeye başlayan VJ626UF UV baskı makinesi yer alıyor.

Bunun dışında çok fonksiyonlu olarak üretilen Performansjet PJ25O8UF UV baskı modelimiz. CMYK+W, CMYK+CMYK, CMYK+LC, LM, W, CMYK+LC, LM, W, V gibi konfigürasyonlara sahip makine Ricoh Gen5 kafa ile üretildi ve oldukça hızlı. Makine, düşük boya maliyetiyle Türkiye’deki üreticilerin beğenisine sunulacak.

Ayrıca bu markaların solvent, eco solvent ve süblimasyon makinelerinin yeni versiyonları da fuarda sergilendi. Bahsettiğimiz tüm bu makineler Eylül ayında Sign İstanbul Fuarı’nda standımızda tanıtılacak. Fuarda ayrıca 2O yıldır distribütörü olduğumuz Gongzheng’in eco-solvent, solvent, tekstil ve UV baskı makinelerini de tanıtacağız. Hatta Gongzheng firmasının uzun süredir üzerinde çalıştığı LED UV baskı makineleri bu yılın ikinci yarısından itibaren piyasa satışına sunuluyor. GAMA, Ricoh Gen5 ve STARFIRE FUJI DIMATIX kafa ile üretilen UV makineler flatbed, hibrit ve rulodan ruloya baskı olarak üç modelde üretildi.

Yurtiçi pazara yönelik çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Prodigital olarak yurtiçi pazara yönelik olarak plan, proje ve kampanyalarımızı hazırladık. Ramazan Bayramı’ndan sonra aktif olarak kampanyaları devreye sokacağız. Eylül ayından itibaren de fuarlara girmeye başlayacağız. Prodigital olarak tekstil ve halı sektörüne yönelik hızlı ve uygun maliyetli makineleri piyasaya sürüyoruz. Halı için direkt baskı makine hatları kurmaya başladık ve bu yıl da bu çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Tekstil boyalarında ise alternatifli boyaları piyasaya sunmaya başladık. Yüksek kalite ve uygun fiyat prensibiyle tekstil boya piyasasından iyi bir pay alacağımızı düşünüyorum.

2O18 yılının ikinci yarısında sektörümüzle ilgili öngörüleriniz nelerdir? Firma olarak ne tür adımlarınız olacak?

2O18 yılının ikinci yarısında dünyadaki gelişmeler sektörün bu dönemdeki durumunu belirleyecek. Dövizin yüksek seyri yatırımları geciktirecek ve hatta durduracaktır. Türkiye’de yeni hükümet sistemi seçimlerden sonra güçlü ve istikrarlı olursa Türkiye büyümeye devam eder. Büyüme ekonomik gelişmeyi ve yatırımları beraberinde getirecektir.

Bu çerçevede biz de Prodigital olarak döviz riskinden kurtulmak için stoklarımızı arttırmayı düşünüyoruz. Vadeli satışlarda mümkün olduğu kadar satışlarımızın taksitlerini döviz olarak yapmak istiyoruz.Bu içerik 1130 defa okundu.