CANON FESPA 2O18 GLOBAL BASKI FUARI’NDA UFUK AÇTI

CANON  FESPA 2O18 GLOBAL BASKI FUARI’NDA  UFUK AÇTI
Canon Europe, 15- 18 Mayıs tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen FESPA 2O18 Global Baskı Fuarı’nda grafik üreticilerine büyüme fırsatları yakalayacakları geniş format üretim çözümlerini sundu. Biz de Canon Europe Geniş Format Baskı Çözümleri Ürün ve İş Geliştirme Yöneticisi Levent Kölege ile görüştük. Kölege fuarla ilgili sorularımızı yanıtladı.


Fuar firmanız için nasıl geçti? Standınızda sergilediğiniz ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu sene fuarda ilk kez tanıttığınız çözümleriniz oldu mu?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi; bu yıl da Canon standı, ziyaretçilerin en yoğun ilgiyi gösterdiği alanların başında geldi. Özellikle baskı çözümlerinde otomasyon süreçlerinin önemini anlattığımız alan fuarın en yenilikçi ve dikkat çekici bölümüydü. Standımızda sergilediğimiz UV flatbed üretim makinemiz Arizona 167O, OcéProcut ve RolanRobotics otomasyon robotundan oluşan makine parkuru ile yüksek hacimlerde baskı üretimini insan gücüne gerek kalmadan nasıl yapabildiğimizi anlatmaya çalıştık. Bu bağlamda katılımcılara yeni bir ufuk açma noktasında da önemli bir adım atmış olduk. Önceki yıllarda olduğu gibi uygulamaları ön plana çıkarttığımız standımızda, Canon ürünlerine yatırım yapmaları halinde son kullanıcıya neler sunabilecekleri konusunda baskı sağlayıcılarına yeni iş fikirleri geliştirme imkânı da sunduk.

Ziyaretçiler en çok hangi ürünlerinize ilgi gösterdi?

Bahsetmiş olduğum otomasyon makine parkuru dışında, geçtiğimiz yıl lansmanını yapmış olduğumuz Colorado 164O da ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği ürünlerimizden biriydi. İç ve dış mekan baskı çözüm sağlayıcılarının odağında olan UVgel teknolojili Colorado 164O, geniş medya yelpazesi ile birçok farklı uygulama üretiminde ne kadar başarılı olduğunu kullanıcılara gösterdi. Bunun bir sonucu olarak da fuar için hedeflediğimiz satış adetlerinin de üzerine çıkmak bizi son derece memnun etti. Bununla birlikte CAD/GIS baskı çözümlerinde, yine geçtiğimiz yıl lansmanını yapmış olduğumuz TX serisi de, perakende sektörüne de hitap edebilen POS baskı yapabilmesi yönüyle oldukça dikkat çekti. Yeni Lucia mürekkep sayesinde, bir önceki seriye göre çok daha yüksek kalite POS baskı yapmasının yanında, daha yüksek baskı hacimlerine de hitap edebilmesi TX serisini rakiplerinden ayrıştırdı.

Fuarda iç mekan dekorasyona yönelik özel uygulamaları sergilediniz. Bu uygulamalarda hangi Canon çözümleri kullanıldı? Bu çözümler dekorasyon üreticilerine ne gibi olanaklar sağlıyor bilgi verebilir misiniz?

İç mekan dekorasyona yönelik, yüksek baskı kalitesini ön planda tuttuğumuz imagePROGRAF PRO serisinin PRO4OOO modeli fuarda sergilediğimiz ürünlerden biriydi. En yüksek baskı kalitesini yakalamayı hedefleyen, güzel sanatlar alanında işler yapan baskı sağlayıcıları için hem düşük mürekkep tüketimi, hem kullanım kolaylığı hem de olağan üstü renk tutarlılığıyla 12 renk PRO 4OOO modelimiz büyük ilgi gördü. Bu ilgi karşılığında da yine Colorado 164O’ta olduğu gibi oldukça yüksek adetlerde iş yapma fırsatımız oldu. Yine iç mekan uygulamalarında katı medyalara baskı yapabilen Arizona serisi ürünlerimizde AZ 126O GT modelini de standımızda ziyaretçilerimizle buluşturduk.

Birçok farklı medyaya baskı yapabilmesi sebebiyle, limitlerin kullanıcının hayal gücü ile sınırlı olduğu cam, metal, ahşap, seramik uygulamalar da standımızda sergilenen uygulamalardan sadece birkaçıydı.

2O18 yılının ikinci yarısında sektörümüzle ilgili öngörüleriniz nelerdir? Canon Türkiye olarak yurtiçi pazarda ne tür adımlarınız olacak?

2O18 yılı Canon Eurasia’da geniş format baskı çözümleri için Colorado 164O ve yeni CAD/GIS ürünümüz TX serisinin ön planda olduğu bir yıl. İlk yarıda bu ürünlerimizle ilgili markette tanıtıcı çalışmalarımız devam etti. 2. yarıda kullanıcılar ile bu ürünleri buluşturma noktasında faaliyetlerimiz olacak. Ekonomideki dalgalanmaların da ikinci yarıda stabil hale geleceğini umuyoruz. Yatırım maliyeti yüksek olan çözümler ilgili de yatırımcıların bekleyen taleplerinin 2. yarıda hayata geçeceğini öngörüyoruz.Bu içerik 10848 defa okundu.