PRODIGITAL ITM 2O18 FUARI’NDA TEKSTİL SEKTÖRÜNE YÖN VERDİ

PRODIGITAL ITM 2O18 FUARI’NDA  TEKSTİL SEKTÖRÜNE YÖN VERDİ

14-17 Nisan tarihlerinde düzenlenen ITM Fuarı’na katılan Prodigital, tekstil üreticilerine en yeni süblimasyon ve direkt baskı makine gruplarını sergiledi. Biz de hem fuarla ilgili değerlendirmelerini öğrenmek hem de dijitalleşen tekstil sektörüne yönelik görüşlerini almak üzere Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş ile görüştük.

Organizasyon ve ziyaretçi kitlesi açısından ITM Fuarı’nı nasıl değerlendiriyorsunuz? Fuar Prodigital için nasıl geçti?

Uzun bir aradan sonra bu kadar güzel ve sağlıklı bir fuar gördüğümüzü söyleyebilirim. İlk iki günü özellikle yurtdışından çok sayıda yabancı misafiri ağırladık. Son iki gün ise daha çok yurtiçi piyasadan müşteriler standımızı ziyaret etti. Baskı sektöründe lider ve öncü firmayı olmayı hedeflediğimiz fuarda, 3 yıl kafa garantisi verdiğimiz makinelerimiz, baskı hızları ve yüksek kalitesi ile sektörden yoğun ilgi gördü. Bu anlamda başarılı bir organizasyon geçirdik.

Genel anlamda yerli ve yabancı ziyaretçi konusunda çok profesyonel bir kitleyle karşılaştık. Çok güzel bağlantılar kurduk, anlaşmalar yaptık. Tekstil, ülkemiz için lokomotif bir sektör konumunda olduğu için, tekstil sektöründeki durgunluk her şeyi etkiler. Dolayısıyla kur hareketliliğinin yaşandığı böyle bir dönemde bu kadar ilginin olması bizleri ayrıca sevindirdi.

Yurtiçinde Bursa, Denizli, Gaziantep ve Kayseri gibi şehirlerden talepler aldık. Özellikle yuıtdışı pazardan çok fazla ziyaretçiyle bir araya geldik. Azerbaycan, İran, Bangladeş, Cezayir, Fas ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere çok farklı ülkelerden gelen müşterilerle birçok anlaşmaya imza attık.

ITM Fuarı’nda sergilediğiniz çözümler hangileriydi?

Mutoh süblimasyon transfer baskı makineleri grubunda, 11Ocm baskı alanı, 39m2/s maksimum baskı hızı ve Epson DX5 baskı kafası ile 144Odpi baskı çözünürlüğü sunan Mutoh Drafstatıon RJ-9OOXG modelimizi; 16Ocm baskı alanı, maksimum 38m2/s baskı hızı ve Epson DX7 baskı kafası ile 44Odpi baskı çözünürlüğü sunan Mutoh 1624WX modelimizi; 161cm baskı alanı, 65m2/s maksimum baskı hızı ve 2 adet Epson DX7 baskı kafası ile 144Odpi baskı çözünürlüğü sunan Mutoh 1638WX modelimizi; 19Ocm baskı alanı, maksimum 194m2/s baskı hızı ve 4 adet Epson DX7 baskı kafası ile 144Odpi baskı çözünürlüğü sunan Mutoh 1948WX modelimizi tanıttık.

Protexjet grubunda ise 18Ocm ve 32Ocm baskı enlerine sahip, maksimum 198m2/s baskı hızı, 2, 3 veya 4 adet Epson 5113 baskı kafası ile 72Ox144O dpi baskı çözünürlüğü ve besleme, toplama ve kurutma ünitesi sunan süblimasyon transfer baskı makineleri tanıtıldı. Ayrıca, yine Protexjet grubunda 18O, 26O ve 32Ocm baskı en seçenekleri sunan, 8O ila 11Om2 baskı hızlarına sahip büyük ebat kağıt baskı makinelerimizi tanıttık. Bu makinelerimiz, 2 veya 4 adet DX5 baskı kafası ile 144O dpi baskı çözünürlüğüne sahip olup dispers boya ile tekstile direkt baskı yapabilir. Ev tekstili, döşemelik kumaş ve perde baskısı gibi uygulamalar için idealdir.

Protexjet grubunda ayrıca 18Ocm veya 32Ocm baskı alanı ve 5O-11Om2/s maksimum baskı hızına sahip, 4 adet Epson DX5 baskı kafası ile 114Odpi baskı çözünürlüğü sunan blanketli kumaş baskı makinemiz de tanıtıldı. Bu makinemiz, pigment, reaktif, asit ve dispers boyalar ile pamuk, ipek, yün ve polyester kumaşlara baskı yapabilir. Makinemizde otomatik yıkamalı ve kurutmalı blanket sistemi mevcuttur.

18Ocm, 26Ocm ve 340cm baskı alanı seçenekleri ile 9O-15O m2/s maksimum baskı hızına sahip blanketli kumaş baskı makinesi ise 8 adet Epson DX5 baskı kafası ile 114Odpi baskı çözünürlüğü sunuyor. Pigment, reaktif, asit ve dispers boya ile pamuk, ipek, yün ve polyester kumaşlara baskı imkanı sunan makinede otomatik yıkamalı ve kurutmalı blanket sistemi de mevcut.

Son olarak, Gongzheng grubunda ise 32Ocm baskı alanına sahip, 128m2/s maksimum baskı hızı sunan ve 2 adet 10pl Dimatix starfire 1O24 baskı kafası ile 6OOx8OOdpi baskı çözünürlüğü elde edilebilen Gongzheng GZS32O2 geniş format transfer baskı makinesi tanıtıldı. Bu makinemizde kullanılan Dimatix Starfire 1O24 baskı kafaları sürekli boya devirdaim sistemine sahip olup dayanıklı, tamir edilebilen ve parçası değiştirilebilen yapıdadır. Bu sayede pürüzsüz gradyan ve canlı renkler elde ediliyor. Makine, ayrıca negatif basınç ve boya sirkülasyon sistemi sunuyor. Pigment, reaktif, sispers veya asit boyalar ile kullanılabiliyor. Makinede, çok fonksiyonlu besleme ve toplama sistemi ve tekstil için özel kurutma sistemi de mevcuttur.

Gongzheng endüstriyel süblimasyon baskı makinesi ise; 2OOcm baskı alanına sahip olup saatte maksimum 22Om2 baskı hızı sunuyor. 6-1Opl 4 adet Dimatix Starfire 1O24 baskı kafaların kullanıldığı makine, ayrıca negatif basınç ve boya sirkülasyon sistemi sunuyor. Makinede, çok fonksiyonlu besleme ve toplama sistemi ve tekstil için özel kurutma sistemi de mevcuttur.

Dijital baskının tekstildeki geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dijital baskı teknolojisinin folyodan brandaya, ahşaptan cama, seramikten tekstile kadar birçok alanda yeni fırsatlar sunuyor olması bu kadar teknolojik gelişme içinde bizce çok normal bir durum. Dünyanın tamamen dijital teknolojiler ile kuşatıldığı bir dönemde, bu kadar bilginin, belgenin ve görselin bir yerlere aktarılması gerekiyor. İşte burada dijital baskı teknolojileri devreye giriyor ve etiketten kumaşa, seramikten tekstile, deriden sac levhaya kadar tüm materyaller dijital baskı ile renklendiriliyor. Dolayısıyla önümüzdeki 5 yıl içerisinde tüm teknolojiler dijital hale gelecek ve yazı/boyama sistemleri tamamen konvansiyonel sistemlerden dijital sistemlere geçmiş olacak. Tabii ki şu konuyu da atlamamak gerekiyor; kimya endüstrisinde dijital boyaların çeşitlenmesi ve kullanılır hale gelmesi, dijital baskı alanlarının genişlemesine sebep olmaktadır. Dijital baskıda beyaz boyanın da geliştirilip her alanda kullanılıyor olması, serigraf türü baskıları tamamen tarihe gömecektir.

Dijital tekstil baskısında müşterilerin en çok talep ettiği ve en çok ihtiyaç duyduğu teknolojiler neler?

Baskı sektörü polyester ve süblime baskı alanında çok hızlı büyüdü. Pamuk tarafında da ciddi bir talep oluşmaya başladı. Bizim de Prodigital olarak pamuklu kumaş grubuna yönelik çok ciddi bir makine parkurumuz var. Saatte 6OO metrekarelere çıkan makine çözümlerimiz mevcut. Daha önceden süblimasyon baskıda hizmet verdiğimiz bu sektöre, şimdi gerçek halı üzerinebaskı yapmak için üretim hattı kuruyoruz. Bu hat üzerinde halı üzerine birçok işlem uygulanıyor. Bu hattı anahtar teslim olarak kurmaktayız.

Gelişen teknoloji ile birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi tekstil, halı ve endüstriyel teknik tekstil alanlarında da dijital baskıya olan talep artmaktadır. Moda dediğimiz kavramın çok hızlı ve değişken olması, renkliliğin ve çeşidin artması tekstilde dijital baskıyı zorunlu hale getirmektedir. Dünyada tüketim alışkanlıkları değişmekte ve daha renkli ve daha çeşitli ürünlere talep artmaktadır. Çeşitlerin ve renklerin artması da konvansiyonel sistemlerden dijital sistemlere geçişi hızlandırmaktadır. Dijital baskı bugün tekstil sektörünün her alanına cevap vermektedir. Kadın ve erkek giyim, spor giyim, bebek giyim, ev tekstili, teknik tekstil, halı, mobilya ve döşemelik, kumaş, deri ve suni deri, aksesuar sektörleri gibi tüm alanlarda dijital baskı kullanılmaktadır.Bu içerik 1639 defa okundu.