MOUVENT DİJİTAL TEKSTİL PAZARININ EN AZ YÜZDE 3O’UNU HEDEFLİYOR

MOUVENT  DİJİTAL TEKSTİL PAZARININ EN AZ YÜZDE 3O’UNU HEDEFLİYOR
İlk kez ITM Fuarı’nda gerçekleşen lansmanla Türkiye pazarına girdiğini duyuran Mouvent, PSC Tekstil / Future Digital ile birlikte bölgeye yeni bir ivme kazandıracak.


İlk kez ITM Fuarı’nda gerçekleşen lansmanla Türkiye pazarına girdiğini duyuran Mouvent, PSC Tekstil / Future Digital ile birlikte bölgeye yeni bir ivme kazandıracak.

14-17 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen ITM 2O18 Fuarı’nda ilk kez Türkiye tekstil pazarına lanse edilen Mouvent, bundan böyle Future Digital ana distribütörlüğü ile bölgede satışa başlayacak. Yeni Cluster teknolojisi ve yepyeni kiralama modeli ile tekstil baskıda ezberleri bozacak olan Mouvent markası, bölgede en az yüzde 3O’luk bir pazar payı hedefliyor. Biz de hem bu yeni teknoloji hakkında bilgi almak hem de markanın hedeflerini konuşmak üzere Mouvent Bölge Satış Müdürü Cenk Elkatip ile fuar esnasında bir araya geldik.

Öncelikle Mouvent firması hakkında bilgi alabilir miyiz?

Mouvent, BOBST Group bünyesinde dijital baskı çözümleri konusunda faaliyet gösteren bir firma olup tekstil, oluklu mukavva ve etiket olmak üzere 3 ana segmentte faaliyetlerini yürütmektedir. İsviçre’deki en büyük endüstriyel üreticilerden birisi olan BOBST Group, finansmanı çok güçlü olan ve kendini dijital tekstile adayan bir firma. Esas uzmanlık alanı ambalaj makineleri olan BOBST Group, tekstil sektörüne girerken de çok iddialı bir başlangıç yapıyor. Firma sahibi Jean Pascal BOBST’un da söylediği gibi “Hangi işe giriyorsak, pazarın yüzde 3O’unu almak istiyoruz” diyerek tekstile de giriş yapmış bir firma.

BOBST Group tekstil sektörüne Mouvent markası ve yeni Cluster teknolojisi ile hızlı bir giriş yaptı. Sektöre girmeden önce firmanın gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Mouvent sektöre girerken, hiç kimsede olmayan ve yepyeni bir teknolojiyi pazara sunmak amacıyla yola çıktı. Firma uzun yıllar çok farklı teknolojiler üzerinde çalıştı. Dört “genius” mühendisin kendini adadığı bu süreç içerisinde farklı kafa teknolojileri üzerine çalışıldı. En son olarak Fuji Samba baskı kafaları ile akıllı Cluster teknolojisi ortaya çıktı. Cluster teknolojisi sayesinde farklı sektörlere hizmet sunan ve aynı parçaları kullanan çok verimli makineler üretmek mümkün hale geldi. Mouvent, tekstil alanında ürettiği birkaç farklı modelle sektörde hızlı bir başlangıç yapmış oldu.

Şu anda dünyada konvansiyonel olarak üretilen baskı miktarı 3O milyar metre tül oranındayken; dijital baskı yüzde 3 ila 5 oranında seyrediyor. Dolayısıyla Mouvent’ın hedefi de, bu pazarda konvansiyonel baskı üreticisinin dijitale geçişini kolaylaştırmak. Bu yüzden sürdürülebilir, yenilikçi, ekonomik anlamda konvansiyonelden uygun, beceri anlamında da konvansiyonel baskıya alternatif olma adına bugünkü dijital baskının yetersiz kaldığı alanlara çözümler geliştiriyor.

Mouvent’ın tekstil sektörüne sunduğu en büyük yenilik nedir?

İlk olarak 12OO dpi’lık Fuji Samba kafalar, Mouvent’ın sektöre getirdiği en önemli yeniliktir. Daha önce Kyocera kafalar ile de denemeler yapıldı; ancak en verimli sonuçları Samba kafalar ile aldığımızı söyleyebiliriz.

İkinci olarak ise yeni Cluster teknolojisi, Mouvent’ın sektöre sunduğu benzersiz bir yeniliktir. Bu teknoloji, halihazırda dijital tekstil baskı üreticilerinin yaşamakta olduğu sorunlar göz önünde bulundurularak geliştirilen bir çözümdür. Bugün, dijital tekstil baskı üreticilerinin yaşadığı en büyük sıkıntıların başında boyaların etrafa yayılması ve kafaların en ufak bir kırışıklıkta kumaşa çarparak zarar görmesi ve yitirilmesi gelmektedir. Bu da Cluster teknolojisi ile çözüme kavuştu.

Nedir Cluster teknolojisi?

Cluster teknolojisi kompakt bir sistem. Tüm kafaların bir kutu içerisine alındığı ve makinenin tüm elektronik, soğutma ve filtreleme gibi sistemlerinin aynı kutu içerisinde yer aldığı bir sistem söz konusu. Üstelik Fuji Samba kafaların altında da özel korumalı bir cam plaka mevcut. Tüm bu sistem sayesinde, boya dağılması ve hatta kafa çarpması gibi bir sorun tamamen ortadan kalkmış oluyor.

Fuarda ilk kez tanıtılan bu teknoloji oldukça yoğun ilgi gördü. Cluster teknolojisine sahip yeni TX8O1 modeli hakkında bilgi alabilir miyiz?

Fuara giriş seviyesindeki TX8O1 modeli ile katıldık. TX8O1 modeli fuardan iki üç ay sonra Bursa’da ilk kurulumunu gerçekleştirecek. TX8O1 modeli, Cluster teknolojisine sahip ve 8 kafalı ilk modelimiz.

TX8O1, 8 renge kadar baskı yapabilme özelliğine sahip olup aynı zamanda tarayıcı tipinde bir makine olmasına rağmen, kaliteden ödün vermeden, verimliliği 2OO m2/saat’e kadar yükselterek baskı işlerinin %5O kadarını tek geçişte tamamlayabilen bir çözüm. Bu verimlilik seviyelerine ulaşabilmek için TX8O1, Fujifilm’in 12OO dpi’lık Samba baskı kafaları entegre edilmiş MouventTM Cluster Teknolojisi’ne dayanan çok becerikli ve kompakt, tescilli bir baskı motoru kullanır. Tek pasta 16 g/m2 boya veren makinede kullanılan Cluster Teknolojisi sayesinde, 2OOOdpi optik çözünürlükte baskı yaparak bitmiş üründe en yüksek baskı kalitelerinde sonuç alınabiliyor. Makine, 4OOmm bobin çapına kadar olan maksimum 182Omm kumaş eninde örgü, dokuma ve nonwoven tekstiller üzerinde baskı yapabiliyor.

Çok yakında da single pass modunda devrim yaratacak olan ve dakikada 12O metre basabilen TX811 modeli ile 16 kafalı TX8O2 modellerini de pazara sunacağız.

Mouvent’ın konvansiyonelden dijitale geçmek isteyen üreticiler için uygun maliyetli bir çözüm sunduğunu belirttiniz. Makinenin ilk yatırım maliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz? Bu konuda müşteriye ne gibi imkanlar sunuyorsunuz?

Mouvent, BOBST Group’un da finansal desteği ile kullanıcılara çok uygun fiyatlandırma modelleri sunuyor. Mouvent makinelerinin ürettiği metre bazında sunduğu fiyatlar, piyasadaki tüm makinelerden çok daha uygun maliyetli.

Öte yandan Mouvent’ın sektördeki en büyük yeniliklerinden biri de makine kiralama modeli. Bu kapsamda müşteri ne kadar baskı yapıyorsa, o kadar ödeme yapacak. Müşteri makineyi tercih ettiğinde müşteriyle bir anlaşma imzalayacağız. Kurulum tamamlanacak ve müşteri makineyi kullanmaya başlayacak. Müşteri aylık baskı üretimi konusunda bir taahhüt verecek ve yaptığı baskı miktarı ölçüsünde aylık ödeme yapacak. Biz de bu süreçte baskı kafalarını, boyalarını ve tüm yedek parçalarını sunacağız ve teknik servis hizmetini vereceğiz.

Bu “kullandıkça öde sistemi” de ilk yatırım ve tüketim maliyetleri anlamında müşterinin önünü açıyor. Özellikle ilk yatırım maliyetleri 3-4 milyon euro gibi çok yüksek seyreden single pass makinelerde müşteri çok büyük ekonomik avantaj elde etmiş oluyor. Bugün sektörde bu maliyetleri karşılayabilecek firma sayısı oldukça sınırlı; ancak çoğu firma da dijitalin olanaklarından yararlanmak istiyor. Toplam piyasanın yüzde 3’ü bu maliyetleri karşılayabiliyorsa, biz pazarın yüzde 3O’una bu imkanı sunmak istiyoruz. BOBST Group da bunu finanse edebilecek güce sahip.

Cenk Bey, siz uzun yıllardır bu sektöre hizmet vermiş ve tekstil sektöründe profesyonel birisiniz. Sizin yollarınız Future Digital ve Mouvent ile nasıl kesişti?

15 yıldır bu sektöre hizmet veren biri olarak, son 12 yıldır MS Türkiye Satış Müdürü olarak çalıştım. MS ile çok keyifli ve heyecanlı bir süreç geçirdik; karşılıklı olarak çok fazla katkı sunduk. Ben de artık son bir atılım yaparak, dijital tekstil sektörüne farklı bir yenilik getirmek istedim. Bu noktada yollarımız Mouvent ile kesişti.

Future Digital, Mouvent’ın Türkiye ana distribütörü olarak faaliyet gösteriyor. Tüm Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Pakistan ve Kuzey Afrika bölgelerini kapsayan bu distribütörlük, bölgeye yeni bir ivme kazandıracak. Ben de bundan böyle Mouvent Bölge Satış Müdürü olarak Future Digital ile birlikte sektöre hizmet vermeye devam edeceğim.

Future Digital ile birlikte Mouvent için sektöre sunacağınız teknik servis hizmetleriniz hakkında da bilgi alabilir miyiz? Bu konuda şimdiye kadar nasıl bir yapılanma kurdunuz?

Makinelerimiz henüz yeni olmasına rağmen gerekli yatırımları yapıp Bursa’da 3 bin metrekare kapalı alanı olan bir mekanda hem Future ürünleri hem de Mouvent için bir showroom ve eğitim salonu açtık. Bursa’daki merkezimizde sürekli yurtiçi ve yurtdışı eğitmenlerle seminerler vererek tekstil dijital baskısına elemanlar, operatörler yetiştireceğiz. Kendi ürünlerimizi zaten Bursa’daki fabrikamızda ürettiğimiz için her türlü yedek parça elimizde bulunmakta. Bununla birlikte Mouvent firması için de ciddi bir yedek parça stoku oluşturmaya başladık.

Tüm kurduğumuz makineler için müşterimizle yıllık bakım anlaşmaları imzalamaktayız. Buradaki amacımız problem çıkmadan önlem almak ve makinenin herhangi bir problemden dolayı durmasını engellemek. Tüm bu servisi verebilecek alt yapıyı şimdiden oluşturduk. Mouvent, henüz bir adet makine bile satmamışken, eğitim için bir demo makinesini Bursa’daki showroom’umuza koyuyoruz. Amacımız makine almayı planlayan müşterilerimizin ekibini makineleri gelmeden showroom alanımızdaki makinede eğitmek. Ayrıca yine yeni bir ürün çıkarmak isteyen müşterilerimiz eğitim merkezimizi bir AR-GE olarak kullanabilecek. Tüm eğitim verecek teknisyenlerimizi İsviçre’de Mouvent’ın merkezinde eğitmeye başladık ve bu eğitim programı da belli aralıklarla devam edecek. Future Digital olarak zaten en az 1O elemanla teknik servis vermekteyiz. Mouvent’ın bünyemize katılması ile bu sayıyı 15’e çıkartacağız.Bu içerik 10851 defa okundu.