2O17 Yılının En İyi Araç Kaplama Uygulamaları

2O17 Yılının En İyi Araç Kaplama Uygulamaları
FESPA, geçtiğimiz 12 ayın en iyi araç kaplama uygulamalarını bir araya getiriyor.


Sektördeki belli alanların büyümesinin devam etme nedenlerinden biri de yaratıcılık seviyesi ve yapılan işle ilgili firmaların sunduğu inovasyondur. Araç kaplama da, son yıllarda yaptığı sıçrayış ve gelişme ile bu alanların en önemli örneklerinden biri. Dünya çapında milyonlarca fanatiği olan şampiyona motorlarından her yıl binlerce insanı taşıyan jumbo jetlere kadar, araç kaplama uygulamaları şahane form ve ebatlarda karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Bu yazıda da, FESPA, araç kaplama uygulamalarında geçen yıla dönüp bakıyor ve sadece kendi sektörümüzdeki başlıkları değil aynı zamanda ana akım global medyayı da yakalayan çarpıcı projelere göz atıyor.

1- Presson, Bloodhound SSC araç kaplama uygulaması ile Dünya Rekoru’nu hedefliyor

Tasarımcı: PressOn

“Başta başarılı olamazsanız; deneyin, deneyin ve tekrar deneyin.” Bu öneriyi dikkate alan PressOn, hız rekorunu kırmak için Bloodhound SSC ekibi ile ortaklığını ssürdürdü. PressOn, HP Latex 57O kullanılarak basılmış ve Avery MPI 11O4EA kendinden yapışkanlı dökme cast folyosu ile uygulanmış çarpıcı bir Union Jack bayrak tasarımıyla süpersonik otomobilini kapladı.

2- Bir araç kaplama uygulaması düşünüyorum…

Tasarımcı: Ecosse Signs Müzisyenlerin ve müzik gruplarının videolarında yer alan araçların popülerliği böyle bir şeydir. Bu yıl, İngiliz grup Kaizer Chiefs, yeni single’ı ‘Hole in my Soul’u tanıtmak için bir videoda iki adet kaplanmış Honda Civic Type R pist aracını kullandı. İskoç firması Ecosse Signs, 3M’den Scotchcal Graphic folyosu kullanarak desenleri dijital olarak bastırdı ve uyguladı.

3- Ohio şerifi pembeler içinde…

Tasarımcı: Brand Installers Bu yıl ABD’nin Ohio şehrinde bulunan Stark County Şerif Ofisi, meme kanseri konusunda bilinçlenmeye yardımcı olmak için dekore edilmiş bir kruvazör kullandı. Avery Dennison, projeyle ilgili Saten Bubblegum Pembe ve Saten Nero Supreme Kaplama Filmlerini bağışladı; Brand Installers firması da uygulamayı gerçekleştirdi. Tasarımda ünlü pembe göğüs kanseri kurdeleleri bulunuyor ve kruvazör tarafından toplanan suçlular içeride şu mesajı veriyor: “Parlak tarafa bak... meme kanseri farkındalığına yardımcı oluyorsun.”

4- Real Madrid yıldızlarıyla uçun

Tasarımcı: Real Madrid / Emirates 2O13’ten beri ünlü İspanyol LaLiga futbol kulübü Real Madrid’in ana tişört sponsoru olan Emirates, A38O uçaklarından birini kulübün oyunculardan oluşan dev bir çıkartmayla süsledi. Baskı sürecinin ayrıntıları gizli tutulmasına rağmen, etiketin 5OO m2’den daha büyük bir alanı kapladığı biliniyor.

5- Profesyonel yarış sürücüsüne en iyi düğün hediyesi nedir?

Tasarımcı: Mercedes-AMG Profesyonel yarış sürücüsü Maro Engel, bu yıl düğününde Mercedes-AMG takımının izniyle özel bir hediye aldı. Engel ve karısı Steffi, düğün günü kiliseden düğün grafikleriyle kaplanmış bir Mercedes-AMG C63 DTM ile ayrıldı.

6 Boaty McBoatface denizaltı ile derinleri keşfetmek

Tasarımcı: Signs Express Southampton Belki de en renkli örnek olmamasına rağmen, Signs Express Southampton ekibi tarafından hazırlanan bu çalışma, dünya medyasının dikkatini çeken bir haber hikayesinin parçasını oluşturuyor. Yeni bir denizaltıya isim vermek için yapılan bir oylama, geminin ‘Boaty McBoatface’ olarak adlandırılmasıyla sona eriyor. Denizaltının kaplaması Signs Express Southampton tarafından yapıldıktan sonra araç, Güney Okyanusu’ndaki ilk seferine hazır hale geliyor.

7- Çizgi filmden fırlamış bir araca ne dersiniz?

Tasarımcı: Burnie Burns / Graphics Guys ABD’li televizyon yapım şirketi Rooster Teeth’in kurucusu Burnie Burns, Tesla P9OD modelini, özel olarak tasarlanmış bir araç kaplama uygulaması yardımıyla karikatür bir versiyona dönüştürmeyi başardı. Proje sonunda da gerçek dünya çizgi filmine benzeyen bir araba kazanmış oldu.

8- Kanadalı sanatçı çalışmalarını yolda sürdürüyor

Tasarımcı: Jeroen Vermeulen Kanadalı sanatçı Jeroen Vermeulen, S45O Mercedes aracı ile büyük ve soyut tablolarını bir araya getirerek çalışmalarını kitlelere sergilemek için yaratıcı ve uygun maliyetli bir yol buldu. Moda fotoğrafçısı Lilian Tan orijinal resmin görüntülerini çekti ve görüntüler daha sonra araç kaplama malzemelerine aktarılarak arabaya uygulandı.

9- Dorset Polisinden İkinci Dünya Savaşı gazilerine destek

Tasarımcı: Dorset Police İngiltere’de Dorset Police, bu yıl Poppy Appeal adı verilen İkinci Dünya Savaşı gazilerine destek vermek için oluşturduğu bir kitlesel fonlama kampanyasını desteklemek için yerel bir tabelacı ile güçlerini birleştirdi. Araç, törenin açılışını yaptı ve tasarım üç hafta süreyle araçta kaldı.

10- Gökkuşağı tasarımı ile eşitliği Savunan uygulama

Tasarımcı: Brad Jones Racing Holden Avustralya Supercars serisindeki Brad Jones Racing Holden ekibi bu araç kaplama uygulaması ile eşitliği desteklediğini gösterdi. Renkli tasarım, Holden’in markalaşma özelliğini taşıyor ve şirketin LGBT hakları için verdiği desteği gözler önüne seriyor.

11- Ürkütücü Disney tasarımı

Tasarımcı: Miss Mortis / Vinyl Ink Bir film için sevginizi göstermek adına ne kadar ileri gidersiniz? Bu yıl, büyük Disney hayranı Miss Mortis, arabasını büyük başarı yakalayan ‘Haunted Mansion’ adlı filmden esinlendiği bir tema üzerine dizayn etti. Kaplama, California merkezli Vinyl Ink firması tarafından basılıp uygulanmıştır.

12- Lamborghini fanatiklerini heyecanlandıran tasarım

Tasarımcı: Bilinmiyor Nisan ayında otomobil fanatikleri, Almanya’daki ünlü Nurburgring’teki bir test süresince çarpılmış yeni Lamborghini Huracan Performante Spyder’e ilk tanışmalarını gerçekleştirdi. Ve yeni otomobilin ilk halka açık gezilerinden olan tanıtım hayranlarını oldukça heyecanlandırdı.

13- Spaghetti kaplamalı BMW

Tasarımcı: Maurizio Cattelan / Pierpaolo Ferrari 2O17’nin başlarında bir İsviçreli koleksiyoncu, ‘spagetti’ desenli kaplama ile süslenmiş bir BMW i3OO’e 1OO.OOO € harcadı. Elektrikli araçtaki alışılmadık tasarım, hicivli İtalyan ressam Maurizio Cattelan ve fotoğrafçı Pierpaolo Ferrari tarafından gerçekleştirilmiş ortak bir çalışmanın sonucu. Satıştan sağlanan fonlar Leonardo DiCaprio Vakfı’na gitti.

14- Yeni Jaguar’ı folyolar ile gizlemek…

Tasarımcı: Bilinmiyor Araç kaplama uygulamaları genellikle bir otomobilin görünümünü iyileştirmek için kullanılır; ancak Jaguar, yeni XE SV Projesi 8 üzerinde gizemi ve heyecanı eklemek için bu çarpıcı tasarımı kullanmayı seçti. Telegraph gazetesinin açıklamasına göre, bu özel olarak tasarlanmış uygulama, Mayıs ayında yapılacak lansman öncesinde yeni arabayı çok fazla göstermemek ve tam görünümünü gizlemek için yapıldı.

15- Yangın motorları gökkuşağı altında…

Tasarımcı: West Sussex Fire and Rescue Service / MotoFX Bu yılın ünlü Brighton Pride etkinliğinin tanıtımı için, West Sussex Yangın ve Kurtarma Servisi, yangın motorlarından birini bu renkli tasarımla kapladı.

16- Milyarderin oğluna lüks bir araç kaplama uygulaması

Tasarımcı: FoilX Her şeye sahip 15 yaşındaki çocuk için mükemmel hediye ne olabilir? Louis Vuitton ve Supreme logolu bir Ferrari F12 berlinetta süper aracına ne dersiniz? Milyarder işadamı Saif Ahmed Belhasa’nın oğlu Emirati Rashed Belhasa için yapılan işi, Dubai merkezli otomobil atölyesi FoilX ve moda girişimcisi Sarah Belhasa üstlendi.

17- VW Polo için renkli tasarım

Tasarımcı: Steven Brown Ünlü ‘McCoo’ markasının arkasındaki isim olan İskoç sanatçısı Steven Brown, bir VW Polo için çarpıcı otomobil üretmek amacıyla yerel bir Volkswagen bayisi ile güçlerini birleştirdi. Araba bir yarışma ile satışa sunuldu, ancak çok ilgi gördükten sonra, Volkswagen bayisi kendi ‘McCoo’ otomobilini lanse etmeyi seçti.

18- Toyota Australia ile Tonka kamyonu hayat boyu ilerliyor

Tasarımcı: Toyota Australia Çoğumuzun çocukken oyuncak arabalar ve kamyonlarla oynadığı anıları vardır. Bu noktadan hareket eden Toyota Avustralya da, yetişkinlere çocukluk oyuncaklarından birisini gerçek olarak deneme fırsatı verdi. HiLux Tonka Konsepti, ünlü ‘Tonka’ kamyon oyuncaklarına dayanan bir kaplama sunuyor.

19- Malezya’da yurtsever taksi şoförü

Tasarımcı: M. Krishnan Malezya’da bir taksi şoförü olan M. Krishnan, ülkenin Ulusal Günü’nü taksisini ülkenin geçmişinden ikonik görüntülerle kaplayarak kutladı. Siyah beyaz kaplama, ülkenin 14 eyaletinin bayrakları da dahil olmak üzere diğer desenlerle dizayn edildi. Krishnan, eşsiz tasarımı için 5,5OO euro harcadı.

20- Sjöström, World Wrap Master 2O17’de kaplama ödülünü kazandı

Tasarımcı: Patrick Charrier, Bazoon Studio Bazoom Studio’dan Patrick Charrier, 2O17 FESPA World Wrap Masters yarışmasının galibi oldu. Kazanan tasarım, Hamburg’daki Wrap Master Finali’ndeki dünyanın en iyi araç kaplama uygulamacıları tarafından gerçekleştirildi. Uygulama, Haugaard Yarış Ekibi tarafından 2O17 Dünya Formula 4 UIM Powerboat Şampiyonası’nda kullanılan bir sürat teknesine uygulandı.

Kaynak: FESPA.comBu içerik 1784 defa okundu.