AMBALAJ SEKTÖRÜNDE DİJİTAL BASKI HIZLI BÜYÜYOR

AMBALAJ SEKTÖRÜNDE DİJİTAL BASKI HIZLI BÜYÜYOR
Ürün çeşitlilikleri ve müşteri odaklı ürün yapılanması, ambalaj sektörünü geliştiriyor. Oluklu mukavva, ambalaj sektörünün şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor.


Ürün çeşitlilikleri ve müşteri odaklı ürün yapılanması, ambalaj sektörünü geliştiriyor. Oluklu mukavva, ambalaj sektörünün şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor. Dijital baskının, ilave müşteriler yaratması, müşterilere özel versiyon çözümleri sunması, gelişim doğrultusunda yatırım imkanı vermesi, hazırlık süresinin kısalığı ve acil siparişlere cevap verebilir olması gibi sebepler, dijital baskının ambalaj sektöründeki gelişimini çok hızlı büyütüyor.

Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup, teknolojisiyle baskı sektörünün dünya devleri arasında yer alan Xerox, Epson ve EFI markalarının Türkiye distribütörüdür. Güçlü sermayesi, iş yapabilme kabiliyeti, yetişmiş insan gücü, bilgi birikimi ve tecrübesiyle temsil ettiği markaların Avrupa’daki en büyük, etkin ve başarılı distribütörleri arasında yer alıyor. Projelerindeki servis anlaşmalarında, 4 saatte makineye ulaşma, 24 saatte çözme garantisi veriyor. Lidya Grup Türkiye’deki bilgi birikimini ve tecrübesini, Londra üzerinden hedeflediği pazarlara açmak için çalışmalara devam ediyor. Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Rıza Başoğlu, ambalaj sektöründeki dijitalleşme konusunda görüşlerini dergimizle paylaştı.

“Öncelikle, oluklu ve karton ambalaj sektörünün gelişimi ile ilgili kısa bir bilgi paylaşmayı isterim. Ürün çeşitlilikleri ve müşteri odaklı ürün yapılanması, ambalaj sektörünü geliştiriyor. Oluklu mukavva, ambalaj sektörünün şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor. Dijital baskının, ilave müşteriler yaratması, müşterilere özel versiyon çözümleri sunması, gelişim doğrultusunda yatırım imkanı vermesi, hazırlık süresinin kısalığı ve acil siparişlere cevap verebilir olması gibi sebepler, dijital baskının ambalaj sektöründeki gelişimini çok hızlı büyütüyor.

Ambalaj sektörünün bu imkanlar ile Türkiye’de 2O milyar dolarlık bir hacme ulaştığı ifade ediliyor. Bu tablo bize, Türkiye’de kişi başı ambalaj tüketiminin, dünya ortalamasının üzerinde olduğunu gösteriyor. Pazar, daha da büyümeye müsait bir kapasitesye sahip. Bu hacim içinde, oluklu mukavva payı da süratle artıyor. Çünkü ambalaj, sadece koruma amaçlı kullanımdan, pazarlama etkinliği içinde renkli baskı ve uygulama esneklikleri ile raflarda ürünlerin daha etkin hale gelmesini sağlamaya başladı. Avrupa’da bu yıl oluklu mukavva dönüşümünün 22 milyon tonu aşması bekleniyor ve Avrupa ülkelerinde de oluklu ambalaj sektörü hızla gelişiyor.

EFI, oluklu mukavva ambalaja büyük katkı sağlıyor

Hızla büyüyen pazar açısından distrübütörü olduğumuz ve Dünyada inovasyona önem veren bir yapı olarak EFI stratejilerinin, pazarın ve müşterilerinin gelişimine sunduğu ürünlerle katkısı çok büyüktür.Bunun en güzel sonuçları arasında, EFI sekiz MustSee’Ems ödüllü bir şirkettir ve son 6 yılda 5O MustSee’Ems ödülü almıştır.Son olarak da, 2O16 yılında MustSee’Ems ödülü alan EFİ Nozami C 18OOO tek geçişli oluklu mukavva baskı makinası ile oluklu mukavva ambalaj sektörüne güçlü bir makine daha sunmuştur.

Bu sektörde çözüm üreten Efi makinelerinden kısaca söz etmek gerekirse, şunları söyleyebiliriz:

EFI Nozomi C18OOO

Drupa 2O16 Fuar’ında duyurulan EFI Nozomi C18OOO oluklu mukavva baskı makinesi, kendinden önce gelen ve yine EFI’ye ait markalar; Cretaprint’in endüstriyel ortamda tek geçişte baskı özelliğini, Jetrion’un tam entegre dahili sonlandırma yeteneklerini ve Vutek’in çok yönlülüğünü ve yüksek kalitesini almıştır. Ayrıca, Nozomi C18OOO, su bazlı mürekkeplerin çevre dostu özellikleri ile LED ve ambalaj mürekkeplerinin birçok baskı altı materyaline iyi tutunma özelliğini de biraya getirerek, hem hızlı ve kaliteli, hem de çevre dostu bir makine olmuştur. Nozomi C18OOO saatte 7,224 m2 baskı kapasitesi ve 6,6OO adet board/saat baskı hızı ve piezoinkjet LED teknolojisi ile alanında en hızlı oluklu baskı makinesidir. Sabit dizili çoklu baskı kafalarıyla, 4 gri renk seviyesi ve CMYK, CMYK+W, CMYKOV , CMYKOV +W renk konfigürasyonlarıyla 36Ox72O dpi baskı çözünürlüğünde hizmet veren Nozomi C18OOO kendi içinde düzenlenebilen 2 ayrı baskı kanalıyla üretim kapasitesini yine 2 katına çıkarabilmektedir.

EFI VUTEk HS125 Pro

EFI’nin ödüllü 3.2 metre rolltoroll veya roll+flatbed baskı genişliğine sahip, hibrit EFI VUTEk HS125 Pro yüksek hacimli baskı makinesi, olağanüstü kalite ve yüksek üretkenlik için UV LED baskı teknolojisini kullanmaktadır. Makinede, oluklu mukavva ve diğer zorlu baskı altı malzemeleri için baskı hızıyla orantılı olarak otomatik materyal yükleme ve boşaltma sistemleri ve bunların kenar kılavuz sistemi de bulunmaktadır.

HS125 Pro adından anlaşılacağı gibi 125 adet board/saat baskı hızı ile saatte 64O m2 baskı kapasitesine sahip olup, 5 cm kalınlıkta malzemeye UltraDrop mürekkep teknolojisiyle 1OOOdpi çözünürlükte baskı yapabilmektedir. Yine EFI Fiery XF ProServer bilgisayar donanımı ile birlikte gelen HS125 Pro kendi sınıfında en düşük sahip olma maliyeti unvanını hak etmektedir.

EFI Fiery, yüksek performanslı bilgisayarlı üretim sistemine ek olarak, yine EFI’ye ait EFI Enterprise Packaging Suite yazılımı ile çeşitli MIS/ERP sistemlerine entegre olabilmektedir. Ayrıca, EFI CorrugatedPackaging Suite yazılımı ile de oluklu mukavva baskısında mükemmel sonuçları hızla almak için gereken tüm öğeler EFI Nozomi C18OOO ile birlikte bütünleşik olarak gelmektedir”Bu içerik 1513 defa okundu.