Japon Büyükelçisi Akio MİYAJİMA ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü Toyo Ink’i Ziyaret Etti

Japon Büyükelçisi Akio MİYAJİMA ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü Toyo Ink’i Ziyaret Etti
Japon Büyükelçisi Akio MİYAJİMA, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve beraberindeki heyet Türkiye’nin ilk Mürekkep Ar-Ge Merkezi’ne sahip olan TOYO Matbaa Mürekkepleri’ni ziyaret etti.


TOYO Matbaa Mürekkepleri CEO’su Yakup BENLİ ve Yönetim Kurulu Başkanı Koji WADA tarafından ağırlanan Sayın Akio MIYAJIMA ve Sayın Faruk ÖZLÜ’ye, Ar-Ge Merkezi, gelecek dönem çalışmaları ve MOSB’de bulunan 62.000 m2 ‘lik yeni yatırımları hakkında kendilerine ve beraberindeki heyete bilgi verildi. Türkiye’nin ilk mürekkep Ar-Ge Merkezi’nde incelemelerde bulunan Faruk ÖZLÜ, TOYO Matbaa Mürekkepleri Sheet-Fed Ofset Mürrekkepler Ar-Ge Müdürü Rukiye KİTER’den ve Likit Mürekkepler Ar-Ge Müdürü Yuichi SATO’dan devam eden ve gelecek çalışmaları hakkında detaylı bilgi aldı.

Türkiye’de özel sektörün Ar-Ge yapmasını istediklerini, bu maksatla şirketlerin araştırma geliştirme merkezleri kurmalarını teşvik edip desteklediklerini anlatan Özlü, “Bugüne kadarki çabalarımızla yaklaşık 800 Ar-Ge merkezi açtık. Bunların büyük bir kısmı 2017 içerisinde gerçekleşti. Çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu yılın ilk 6 ayı içerisinde araştırma geliştirme merkezi sayısını 1.000’e tamamlayacağız. Türkiye’de toplam 1.000 Ar-Ge merkezimiz olacak. Yine sene içerisinde bu merkezlerin niteliklerinin yükseltilmesi konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Bunu hayata geçireceğiz.” diye konuştu. Türkiye’nin Ar-Ge Merkezi ve üretim alanını ziyareti sonrası toplantıya geçen Faruk ÖZLÜ ve beraberindeki heyet toplantı sonrası fabrikadan ayrıldılar.

Dünyanın en büyük üç mürekkep üreticisi arasında bulunan Japonya Merkezli Toyo Ink Gruop’a bağlı olan Toyo Matbaa Mürekkepleri, Manisa’daki fabrikasında ambalaj ve basım sektörlerine yönelik 5 farklı kategoride üretim gerçekleştiriyor. Türkiye genelinde 36 bayisi ve dört farklı şehirde satış ofisi bulunuyor. Sektörünün lider şirketleri arasında sıralanan Toyo Matbaa Mürekkepleri; Gazete ve Magazin Mürekkepleri (Web Ofset Mürekkepleri), Tabaka Ofset Mürekkepleri (Sheet-Fed Mürekkepleri), Serigrafi Mürekkepleri, Flekso ve Rotogravür Mürekkepleri (Likit Mürekkepler), Metal Ambalaj Sistemleri kategorisinde üretim yapan tek şirket konumundadır. Üretimin yanında Laminasyon Tutkalları, Inkjet (Dijital Mürekkepler), Masterbatch gibi ürün gruplarının da satışını gerçekleştiriyor. Toyo Matbaa Mürekkepleri, Türkiye’ nin ilk mürekkep Ar-Ge Merkezi ünvanını elde etmiştir.Bu içerik 1747 defa okundu.