2017 Yılı'nın En İyi Tişört Tasarımları

2017 Yılı'nın En İyi Tişört Tasarımları
FESPA, baskılı tişörtlerin son 12 aydaki en iyi örneklerini seçiyor.


Giysi ve tekstil baskı mkinelerinin herhangi bir tedarikçisine veya üreticisine danıştığınızda, bu tür teknoloji için en büyük pazarlardan birinin tişört baskı olduğunu söyleyeceklerdir. Baskılı tişörtler bir süredir küresel moda endüstrisinin bir parçası olmuştur, ancak şu anda gördüğümüz, gelişmiş baskı teknolojisinin tasarımcılar ve perakendecilere ortaya koydukları ürünleriyle sınırları zorlamasına ve tişörtlere yeni ve inovatif efektler getirmesine izin vermesidir. İşte FESPA da tişört baskı sektöründe son 12 aya bakıyor ve bu pazarın büyümeye nasıl devam edeceğini göstermenin yanı sıra dünya medyasının ilgisini çekmeyi başaran ürünler üzerinde duruyor.

1- Moda ikonları, Dünya AIDS Günü’nü destekliyor

Tasarımcı: Marc Jacobs

Supermodel Naomi Campbell, moda tasarımcısı Marc Jacobs ile birlikte “Kutuda ne yazıyorsa tam olarak o” adlı ünlü bir televizyon reklamı için hazırlanan tişört için bir araya geldi. Çarpıcı bir pembe sloganı olan tişört, ABD’de 55 dolarlık fiyat ile satıldı ve UNAIDS faaliyetleri için HIV ile yaşayan ya da HIV’den etkilenen herkese yardımcı olmak için para toplanmasını sağladı.

 

2- Mario tişörtlerde…

Tasarımcı: Takashi Kawazoe

Nintendo, Japon giyim firması Uniqlo ile iş birliği yaparak, dünyanın dört bir yanındaki oyuncular için bir yarışma düzenledi. Yarışmada Nintendo’nun birçok ünlü markaları tişört tasarımlarında yerini aldı. Japonya’dan Takashi Kawazoe, dünyanın en ünlü tesisatçısı Mario’nun pikselli görüntüsünü içeren tasarımı ile birincilik ödülü kazandı.

Kawazoe, Mario ve Zelda serisinin yaratıcısı Shigeru Miyamoto tarafından imzalanan 10,000 dolar değerindeki ödülünü ve Nintendo Switch’in en büyük ödül paketini kazandı

3- FESPA Ödülü kazananından Miles Davis’li tişört

Tasarımcı: Midi Print

“En İyi 20 Tişört” başlıklı bir haber içerisinde bir FESPA ödülü olmazsa olmaz. FESPA 2017 Ödüllerinde birçok katılımcı Altın ödüllerle evine döndü. Midi Print, bu tasarım için ‘Tişört ve Diğer Kıyafetler’ kategorisinde Altın Ödülün sahibi oldu. Fotoğrafçı Irving Penn, dünyaca ünlü cazcı Miles Davis’i fotoğraflamaya başladı ve müzisyenin elini çeşitli pozisyonlarda gösteren bir dizi fotoğraf elde etti.

4- Hareketli görüntüye sahip tişört tasarımı

Tasarımcı: Midi Print

Midi Print ayrıca, lazer gravür ve mikro kabartma desenini yansıtmak üzere tasarlanmış patentli Print Magic Metalux teknolojisini kullanarak ürettiği bu çarpıcı tasarım için ‘T-shirt ve Diğer Kıyafetlerde Özel Efektler’ kategorisinde Altın Ödül kazandı. Buna ek olarak, metalize edilmiş mürekkepler ve 3D baskı jelleri sayesinde, tişörte bakanlar açısını değiştirdiğinde tişört üzerindeki görüntüler hareketli olarak görünür.

5- Kükreyen başarı

Tasarımcı: Creative Print (Nantong) Midi Print, 2017 FESPA Ödülleri’nde tişört çalışmalarından dolayı ödül verilen tek şirket değildi. Creative Print (Nantong), koyu zeminler üzerine yumuşak su bazlı baskıların ayrıntılarını içeren bu tasarım için ‘Tişört ve Diğer Kıyafetler ‘ kategorisinde gümüş bir ödül aldı.

6- Galibiyet bu sefer serigraf baskının

Tasarımcı: Monster Press

Monster Press, İngiliz sanatçı Christopher Lovell ile ortak olarak tasarlanan bu tişört ile gümüş ödül kazandı. Şirket, tişörtü oluşturmak için serigrafi teknolojisini kullandı; bu baskı teknolojisi dijital teknolojilere rağmen sanayide hala kullanılmakta.

7- Tişört baskısı ile işinizi evden büyütün

Tasarımcı: Online Ceramics (Elijah Funk & Alix Ross)

Geçen yıl kurulan Online Ceramics, geniş bir yelpazede tişört üretmek amacıyla serigrafi ile kravat kalıbını harmanlayan genç bir firma. Kurucular Elijah Funk ve Alix Ross, tişörtü evlerinde üretiyorlar; bu listeye girmelerini sağlayan şey ise John Mayer ve grubu Dead & Company ile yaptıkları ortak çalışma.

8- Pamuklu baskıya bronz ödül

Tasarımcı: Matter of Spirit Excellence

2017 FESPA Ödülleri’nden bir diğer katılımcı olan Spirit Excellence Matter, ‘Twigs’ başlıklı bu tasarım için bronz madalya kazandı. Kazanan, tişört üretimine uygun su bazlı mürekkeplerle pamuklu rulo üzerine baskı yapabilen 1.80 m genişliğinde bir baskı makinesi kullandı.

9- Hayalet Avcıları

Tasarımcı: CCD Smiles / Gaten Matarazzo

Netflix kullanıcısıysanız, ‘Stranger Things’ dizisini mutlaka izlemişsinizdir... Eğer bir Netflix müşterisi değilseniz, mutlaka ‘Stranger Things’ dizisini izlemeniz söylenmiştir… Dizi son zamanların en çok izlenen programlarından biri ve yakın zamanda üçüncü sezon için de anlaşma imzalandı. Dizide Dustin karakterini canlandıran Gaten Matarazzo, CCD Smiles ile bir araya geldi ve bir hayır kurumu için tişört kampanyası başlattı. Matarazzo’nun da yaşadığı bir rahatsızlık olan Cleidocranial Displazi, yani kemik ve diş gelişimini etkileyen bu hastalık için yapılan yardım kampanyası için, hazırlanan özel tişört, klasikleşmiş “Hayalet Avcıları” logosunu taşıyor.

10- Gardırobunuza yeşil bir dokunuş

Tasarımcı: COCO

COCO, bu tişörtleri üretmek için, yüzde yüz organik pamuklu ve kimyasal içermeyen mürekkep kullanarak sürdürülebilir tişört baskısına yenilikçi bir yaklaşım getirdi. Dahası, tişörtler için kullanılan ambalajlarda geri dönüştürülmüş karton kutulardan yapılmasıyla dikkat çekiyor.

11- Tişört ile geçmişi hatırlamak

Tasarımcı: @Love4Grenfell (Instagram)

Bu yılın başlarında Londra, modern tarihin en kötü yangın trajedilerinden birine maruz kalırken, 70’ten fazla insan Grenfell Kulesi’nden yayılan bir alevle can verdi. Bağımsız yerel bir grup olan @Love4Grenfell, trajediden etkilenenler için para toplanmasına yardımcı olması için bu tişörtleri piyasaya sundu. Tasarım, ünlü Londra Metrosu logosunu kalbe dönüştürüyor. Burada pop yıldızı Rita Ora, kampanyaya verdiği desteği gösteriyor.

12-  Barbie LGBT eşitlik için geri dönüyor

Tasarımcı: Mattel

Bu tişörtün içine girmek için mücadele edebilirsiniz, ancak dünyanın en ünlü bebeklerinin böyle bir sorunu yok. Barbie, bu yıl LGBT haklarına verdiği desteği gösterdiğinde, üretici Mattel bu baskılı tişörtünü Instagram sayfasında paylaştı. Mesaj, 44.000’den fazla beğeni aldı.

 

13- Üç boyutlu moda

Tasarımcı: Simon Sorenen YouTube fenomeni Simon Sorenen, bu sene tişört üzerinde 3D baskı desenleri oluşturmak için NinjaFlex esnek filamanı kullanarak tişört tasarımını yeni bir seviyeye taşıdı. Tişörtün yıkanması ve kurutulması gibi bazı test aşamalarından geçen tasarım, 3D baskı teknolojisi için potansiyel olarak tamamen yeni bir pazar açmıştır.

14- Seçim kampanyası olarak baskılı tişört

Tasarımcı: Bristol Street Wear İngiltere’de bu yıl yapılan Genel Seçim, uzmanların tahmin ettiği orana çok daha yakın olduğunu gösterdi. İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, soyadının ‘Nike’ işaretinin üzerinde yer aldığı tişörtü ile Bristol Street Wear’ın yaptığı gibi kampanyalarla desteklenen seçim sırasında önemli bir karakter olduğunu kanıtladı. Tişörtün şu anda Victoria & Albert Müzesi’nde yer aldığı, tasarım trendleri üzerine siyasi etkileri gösteren bir koleksiyonda olduğu gibi belirtiliyor.

15- Yardıma muhtaç çocuklar için özel tişört baskısı

Tasarımcı: Bilinmiyor

FESPA’nın En İyi 20 Tişört listesinde her yıl düzenli olarak yer aldığı üzere, her yıl düzenlenen Yardıma Muhtaç BBC Çocukları tişörtü, bu sene de yine oldukça popülerdi ve çok değerli bir neden için para toplamaya yardım etti.

16- Merak geleneği öldürebilir mi?

Tasarımcı: Octagon Studios

Octagon Studios, Curiosity Wear 4D + serisine artırılmış gerçeklik kazandırdı ve tüketicilerin baskının 4D sürümünü tişörtün bir mobil cihaz üzerinden izlenmesine olanak sağladı. Tişörtü alanlar, ücretsiz 4D + uygulamasına giriş yaparak cihazlarını tişört üzerine tuttu ve baskı üzerindeki ekstra içeriği görme fırsatı elde etti.

17- GQ’dan Yılın Vatandaşı ile Afro-Amerikanlara övgü

Tasarımcı: Bilinmiyor

San Francisco 49ers NFL Amerikan futbol takımının eski oyun kurucusu Colin Kaepernick, ABD’de Afro-Amerikalılara karşı yapılan polis vahşeti iddialarını vurgulamak için, GQ Dergisi’nin “Yılın Vatandaşı” olarak karşımıza çıktı. Kaepernick, polis tarafından vurularak öldürülen 20 silahsız Afrika kökenli Amerikalı erkek ve kadının ismini taşıyan bir tişörtü giydi.

18 Tişört ile tartışmaya son noktayı koymak…

Tasarımcı: Primark Bu yıl, Primark giyim perakende zinciri sokaklarda görünmeye başladıktan sonra gürültülü bir tartışmaya son noktayı koymaya karar verdi. Mağaza, bu basit tişörtü üretti ve tüketicilerin sadece 5 pound karşılığında ürünü satın alabildiklerini belirtti.

19- Nefreti sonlandır

Tasarımcı: Bilinmiyor Arnold Schwarzenegger, Charlottesville’deki ayaklanmalardan sonra Amerikalıları “nefreti sonlandırmaya” çağıran bir tişört giydi ve Instagram’da paylaştı Fotoğraf, Instagram’da yarım milyondan fazla kişiye ulaştı.

20-  “Just do it”

Tasarımcı: Roger Federer / Nike İsviçre tenis yıldızı Roger Federer, yaz aylarında Wimbledon Şampiyonasında sekizinci kez rekor kırarak bu basit ama etkili tişörtü giydi. Nike’in sponsorluğunu üstlenen Federer’in tişörtünde ünlü Nike işareti adının yanında bulunuyor.

Kaynak: FESPA.comBu içerik 2437 defa okundu.