Bilgi Güvenliği İşletmeler İçin Hayati Öneme Sahip

Bilgi Güvenliği İşletmeler İçin Hayati Öneme Sahip
Dijital dönüşüm sürecinde pek çok gelişmiş teknolojinin işletmelere entegre olması, bilgi ve veri güvenliğine dair kimi soruları da beraberinde getirdi.


Dijital dönüşüm sürecinde pek çok gelişmiş teknolojinin işletmelere entegre olması, bilgi ve veri güvenliğine dair kimi soruları da beraberinde getirdi. Hukuk, sağlık, eğitim gibi pek çok kişisel verinin toplanmasını ve saklanmasını gerektiren kritik sektörlerin baskı ve doküman güvenliği konusunda gerekli tüm tedbirleri alması gerektiği tartışılmaz bir gerçek. Ancak bunun ötesinde, IT altyapısında istihdam ettiği personele, iş ortaklarına ve müşterilerine ait çok çeşitli bilgileri barındıran her işletmenin bu bilgilerin doğru biçimde saklanması ve olası tehditlerden korunması için azami özen göstermesi gerekiyor.

KYOCERA Bilgitaş Turkey Doküman Çözümleri A.Ş. İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Türkay Terzigil; Avrupa ülkelerinin GDPR (Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Düzenlemesi) kapsamında veri güvenliği alanında ciddi adımlar attığı günümüzde bu konunun Türkiye’de faaliyet gösteren işletmeler için ne anlam ifade ettiğine dair görüşlerini şu şekilde dile getirdi;

“Türkiye’de bilgi güvenliği denildiğinde akla çoğunlukla işletmelerin birer ticari sır olarak korudukları ürün ve fiyat bilgileri, patentler, yalnızca firma içi dolaşıma açık olan önemli içerikler geliyor. Ancak aslında bilgi güvenliği işletmelerin personellerinin kişisel ve finansal bilgilerine dair tuttukları her türlü kayıttan müşterilerinden topladıkları bilgilere kadar her türlü verinin olası saldırılardan korunmasını kapsıyor. Ülkemizde bilgi güvenliğine dair yasal düzenleme ve standartlar henüz olgunlaşma aşamasında olsa da, dünya veri güvenliğinin işletmeler için kritik öneme sahip olacağı yeni bir döneme doğru hızla ilerliyor.

Şimdilik ülkemizde işletmeler tarafından toplanan verilerin saklanması ve işlenmesi yalnızca 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nca düzenleniyor olsa da, dünyada yükselen trendler de göz önüne alındığında yakın dönemde bu konuya dair daha geniş düzenleme ve yaptırımların söz konusu olacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Bu çerçevede, Türkiye merkezli işletmeler için bilgi güvenliği, önümüzdeki yıllarda rekabet ortamında güvenilirliklerini ve dolayısıyla karlılıklarını koruyabilmenin yanı sıra yasal anlamda bu alandaki eksikliklerden kaynaklanabilecek sorunlarla karşılaşmamak açısından son derece önemli bir alan olarak ön plana çıkıyor.Bu içerik 1183 defa okundu.