Solvetex FESPA Eurasia’da Işıklı Kasa Kumaşlarını Tanıttı

Solvetex FESPA Eurasia’da Işıklı Kasa Kumaşlarını Tanıttı
4-7 Aralık tarihlerinde düzenlenen FESPA Eurasia Fuarı’na katılan Solvetex, fuarda geniş yelpazedeki ışıklı kasa kumaşlarını yerli ve yabancı ziyaretçilere tanıttı.


4-7 Aralık tarihlerinde düzenlenen FESPA Eurasia Fuarı’na katılan Solvetex, fuarda geniş yelpazedeki ışıklı kasa kumaşlarını yerli ve yabancı ziyaretçilere tanıttı. Biz de firmanın Genel Müdürü Mehmet Efe ile bir araya gelerek hem fuarı hem de yeni ürün gruplarını konuştuk.

Öncelikle fuarla ilgili genel izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz? Fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Fuara gelen yerli ve yabancı ziyaretçi kitlesinden son derece memnunuz. Fuarın ilk günü yoğun bir yurtdışı ziyaretçi kitlesini ağırlarken, hafta sonu yerli ziyaretçinin daha ağırlıkta olduğunu gözlemledik.

Fuarda sergilediğiniz ürün gruplarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Solvetex olarak zaten 10 yıldır dijital baskı kumaşları üretiyoruz. Katalogumuzda 40’a yakın ürünümüz mevcut ve her kullanıma yönelik birkaç alternatif ürünümüz var. Son zamanlarda ışıklı kasa kumaşlar popüler hale geldi. Biz de bu ürün gruplarının farklı alternatifleri ve farklı duvar tekstil gruplarımız ile fuara katıldık. Bu kapsamda farklı ürün gruplarımıza yaptığımız yeni ilaveler oldu. Örneğin, esneyebilen özelliğe sahip yeni Zumba serimiz ile milimetrik olarak tutunma gereken işlerde, kumaşa esneme payı verilerek hata olasılığını en aza indiriyoruz. Diğer ürünlerde, montaj esnasında hata olursa, ürünü yeniden basmak gerekirken, bu esnek kumaş ile böyle sorunları minimize etme şansı sunduk. Bu da kullanıcı açısından büyük bir rahatlık sağlıyor.

Fuarda sergilediğimiz bir diğer yeni ürünümüz ise duvar tekstili ürünlerimiz oldu. Artık dijital baskı sadece reklam ve tekstille sınırlı kalmayıp, dekorasyona da kaymaya başladı.

İnsanlar artık evindeki birçok üründe kişiselleştirme istiyor; halılarda, nevresimlerde, duvarlarda, tavanlarda. Biz de bu talebi en iyi şekilde karşılayacak yeni ürünler çıkarıyor ve sadece reklam değil, aynı zamanda ev tekstili ve dekorasyon ürünlerini de dahil ederek ürün gamımızı genişletiyoruz

Son zamanlarda yaygınlaşan ışıklı kasa trendini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu uygulamayı yapanlara öneriniz var mı?

Bundan beş yıl önce yurtdışında başlayan bir trend zaten bu. Türkiye’ye de yansıması biraz daha geriden oluyor. Biz, bu uygulamayı ilk defa gördüğümüzde, bunun geleceğini öngörerek adımlarımızı attık. Şu anda Avrupa’da reklam ya da dekorasyon uygulamalarında PVC ve tekstil malzemelerinin kullanımı yarı yarıya iken, Türkiye’de tekstil kullanımı halen çok düşük seviyelerde. Ancak Türkiye’de de pazarda PVC kullanımı azalarak brandadan tekstile doğru kayma olacak. Örneğin kumaşlar konusunda talepler artmaya başladı. Piyasada yeni bir alternatif çıkana kadar da bu trend devam edecek. Neticede bir marka, mağazalarında bu sisteme geçtiği zaman uygulamanın profili için önemli bir yatırım yapıyor. Bu yatırımı yapan firma bunu çöpe atmak istemeyecektir, dolayısıyla bu trend devam edecektir.

Uygulayıcılara öneri konusuna gelirsek şunu söyleyebilirim; bugün herkes bu uygulamayı yapmak istiyor ama bu işin çok doğru yapılması lazım çünkü ışıklı uygulamalar hiçbir şekilde hata kaldırmıyor. Bunun için sadece doğru kumaş değil, doğru boya, doğru makine ve doğru LED lambaların kullanılması önemli. Örneğin bu uygulamayı solvent ile yapamazsınız, mutlaka UV, lateks ya da süblimasyon baskı boyaları kullanmanız ve kaliteli bir baskı makinesi kullanmanız gerekir. Aynı şekilde LED lambalar da çok iyi kalitede olmalı. Dolayısıyla ışıklı kumaş uygulamalarında tek bir parametreden bahsetmek çok zor. Bu işte mükemmeli kovalamak gerekli. Işıklı kumaş uygulamaları, bizim sektörün en üst seviyesi diyebilirim; çünkü mükemmel bir birleşim gerektiren ve hiçbir şekilde hatayı tolere etmeyen bir uygulamadır.

Solvetex olarak, piyasayı sürekli takip ederek yeni yatırımlar yapmaya ve sektörde liderlik yapmaya devam ediyorsunuz. Peki yakın zamanda yeni bir yatırımınız söz konusu mu?

Dünyanın dönüş hızını yakalamazsanız geri kalırsınız; dursanız zaten geridesiniz; ancak dünyanın dönüş hızını geçerseniz öne geçebilirsiniz. Dolayısıyla biz her zaman yatırımları artırarak hızımızı yükseltmek istiyoruz. Solvetex olarak kapasitemizi ve makine parkımızı yaklaşık ikiye katlama düşüncemiz var. Hatta belki bu yatırımın bir kısmını yurtdışında da yapabiliriz. Bu önümüzdeki süreçte kesinleşecektirBu içerik 2892 defa okundu.