Canapa Kağıt Teknolojileri’nden FESPA Eurasia’da Yeni Ürün: Yapışkanlı Transfer Kağıdı

Canapa Kağıt Teknolojileri’nden FESPA Eurasia’da Yeni Ürün: Yapışkanlı Transfer Kağıdı
7-10 Aralık tarihlerinde FESPA Eurasia Fuarı’na katılan Canapa Kağıt Teknolojileri, fuarda ilk kez tanıttığı yapışkanlı transfer kağıdı ile spor giyimciler başta olmak üzere süblimasyon baskı kullanan tekstil üreticilerinden tam not aldı.


7-10 Aralık tarihlerinde FESPA Eurasia Fuarı’na katılan Canapa Kağıt Teknolojileri, fuarda ilk kez tanıttığı yapışkanlı transfer kağıdı ile spor giyimciler başta olmak üzere süblimasyon baskı kullanan tekstil üreticilerinden tam not aldı. Biz de hem fuarda sergilenen ürünler hem de 2017 yılı değerlendirmesini konuşmak üzere firma ortaklarından Özer Yılmaz ile görüştük.

Fuarla ilgili değerlendirmenizi öğrenebilir miyiz? Yurtiçi ve yurtdışı ziyaretçi oranları, sergilenen yeni teknoloji ve ürünler, fuarın genel organizasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fuarın bizim açımızdan iyi geçtiğini söyleyebilirim. Odak noktamızı ihracata çevirdiğimizi düşünürsek, yurt dışından fuarı ziyaret eden birçok yeni firma ile tanışma fırsatı bulduğumuz için şanslıyız. Fuar sonunda, ziyaretçi profilimize baktığımız zaman yurtdışından gelen ziyaretçilerimizin yurt içi ziyaretçilerimizden daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu durum da bizi hem sevindirip aynı zamanda da onurlandırıyor.

Standınızda sergilediğiniz ürünlerin başlıca özellikleri hakkında okuyucularımıza bilgi verebilir misiniz?

FESPA Eurasia 2017’de yeni ürün olarak yapışkanlı transfer kâğıdı ürünümüzü kullanıcıların beğenisine sunduk. Bizim açımızdan üretimi teknik açıdan zor ve meşakkatli olan bu ürün, kalite odaklı çalışan spor giysi imalatçılarının baskı prosesinde kullandıkları ve vazgeçemedikleri bir hammadde olarak karşımıza çıkıyor. Kâğıtta bulunan yapışma özelliği, presleme sırasında oluşabilecek çiftleme ve gölgeleme olarak tabir edilen problemlerin önüne geçiyor. Dolayısıyla baskı safhasındaki kayıplar en aza indirgeniyor.

2017 yılını kapatırken, yılın değerlendirmesini alabilir miyiz? 2017 yılı firmanız adına nasıl geçti? Sektörel olarak bu yılı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim için iyi bir yıl geçtiğini söyleyebiliriz. 320cm genişliğindeki transfer kağıt üretimimiz rayına oturdu, ihracat rakamlarımız hedeflerimizin üzerinde gerçekleşti. Toplam satış ciromuz 2016 yılının %35 üzerinde tamamlanacak diyebiliriz. Bu açılardan baktığımızda başarılı bir yılı geride bıraktığımızı söyleyebiliriz.

Sektörün geneline baktığımızda ise, bazı olumsuzluklar yaşanmasına rağmen, bu yılı kötü olarak adlandırmayı doğru bulmuyorum. Sonuç olarak süblimasyon baskı sektörü büyümesini devam ettiriyor. Bu yıl, geçen seneye kıyasla %18’lik artış gerçekleşerek, toplam 870 milyon m2’lik kumaş dijital olarak basıldı. 2021 yılına geldiğimizde, tekstil sektöründe dijital baskılı ürünler için dünyada 1,95 milyar m2 hedefleniyor. Bu rakam ise piyasada 2,66 milyar dolarlık bir hacme isabet ediyor. 2004 yılından bu yana her yıl %50’nin üzerinde büyüyen sektörün ivmesini düşürmesine rağmen büyümeye devam ettiğini düşünürsek, bu rakamların oldukça gerçekçi olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Canapa Kağıt Teknolojileri olarak hem yerel hem de uluslararası pazarda, gerek teknoloji üreticilerinden gerek baskı üreticilerinden aldığımız geri dönüşlerden son derece memnun ve müteşekkir olduğumuzu belirtmek isteriz. Ürünlerimizi kullanan tekstil baskı üreticilerinin, bir defa Canapa ürünlerini kullandıktan sonra tüm baskı süreçlerinde ürünlerimizden vazgeçmemesi ve hedefledikleri kaliteye en iyi şekilde ulaşabilmesi, Canapa Kağıt Teknolojileri olarak doğru yolda olduğumuzun en iyi göstergesidir. Bugüne kadar son derece hassasiyet göstererek ve a’dan z’ye tüm üretim süreçlerinde en iyiyi hedefleyerek geliştirdiğimiz ürünlerimize, sektörün gösterdiği memnuniyet ve sadakat için çok teşekkür ederizBu içerik 2804 defa okundu.